1

فهرست مطالب

  • اتریوم و تاریخچه ی آن
  • توکن اتریوم چیست؟
  • اتریوم ۲ چیست؟
  • تفاوت بیت کوین و اتریوم
  • آیا سرمایه گذاری در اتریوم مناسب است؟

اتریوم چیست؟ اتریوم دومین ارز دیجیتال برتر جهان پس از بیت کوین است که قابلیت های فراوانی را به سرمایه گذاران این عرصه می بخشد. اتریوم که با نشان اختصاری (ETH) نشان داده می شود، از طریق فناوری منحصر به فرد بلاک چین ایمن شده و یک نرم افزار جهانی غیرمتمرکز را ارائه می دهد. درواقع اتریوم یک پلتفرم جهانی است که برای ساخت اپلیکیشن ها و انجام تراکنش های مالی، مورد استفاده قرار می گیرد. این پلتفرم محبوب از ارز دیجیتال بومی خود، یعنی ارز دیجیتال اتر(ether) یا ETH بهره مند است. اما به راستی اتریوم چیست که تا این حد مشهور شده و رتبه دومین ارز دیجیتال بازار را به خود اختصاص داده است؟ با صرافی تتر همراه باشید تا همه چیز در رابطه با اتریوم را فرا بگیرید.

اتریوم و تاریخچه ی آن

در سال 2014، شخصی با نام ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) که به عنوان یکی از نابغه های برنامه نویسی شناخته می شود، وایت پیپر اتریوم را به جهان ارائه داد. سپس پلتفرم اتریوم در سال 2015، توسط بوترین و جو لوبین، بنیانگذار شرکت نرم افزاری بلاک چین ConsenSys، راه اندازی شد. اتریوم (Ethereum)، یکی از هزاران ارز دیجیتال موجود در عرصه کریپتوکارنسی است که می تواند توسط هر کسی و برای ایجاد هر فناوری دیجیتال ایمن استفاده شود. این توکن برای استفاده در شبکه بلاک چین طراحی شده است، اما می تواند توسط شرکت کنندگان به عنوان روشی برای پرداخت هزینه کار انجام شده روی بلاک چین نیز استفاده شود. ارز دیجیتال اتریوم به گونه ای طراحی شده است که مقیاس پذیر، قابل برنامه ریزی، ایمن و غیرمتمرکز باشد. این بلاک چین انتخابی برای توسعه دهندگان و شرکت هایی است که بر اساس آن، فناوری ایجاد می کنند تا نحوه عملکرد بسیاری از صنایع و نحوه انجام زندگی روزمره ما را تغییر دهند. اتریوم با استفاده از رمز ارز بومی خود(ETH)، از قرارداد های هوشمند و ابزار ضروری در پشت برنامه های غیرمتمرکز، پشتیبانی می کند. بسیاری از امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و سایر برنامه ها، از قرارداد های هوشمند در ارتباط با فناوری بلاک چین اتریوم استفاده می کنند.

توکن اتریوم چیست؟

اتر (ETH) توکن بومی است که توسط بلاک چین و شبکه اتریوم به عنوان یک سیستم پرداخت برای تأیید تراکنش ها استفاده می شود. ERC-20 استانداردی برای ایجاد توکن های قابل تعویض با قرارداد هوشمند برای استفاده در اکوسیستم اتریوم است. در واقع ERC-20 استانداردی برای توکن های قرارداد هوشمند ایجاد شده با استفاده از اتریوم است. مانند بیت کوین، توکن‌ های اتریوم نیز بر روی بلاک چین ردیابی می ‌شوند که دفتر کل عمومی تمام تراکنش‌ های انجام شده است. این به این دلیل است که توکن‌ های اتریوم فقط نوع خاصی از قرارداد های هوشمند هستند که بر روی بلاک چین اتریوم زندگی می‌ کنند. از توکن های اتریوم برای ساخت برنامه های غیر متمرکز(DApp)، اجرای قرارداد هوشمند و… استفاده می شود.

اتریوم ۲ چیست؟

اتریوم 2.0 نسخه جدیدی از بلاک چین اتریوم است که این به روز رسانی، قرار است ساختار اتریوم را به کلی تغییر دهد. در حال حاضر الگوریتم اجماع (POW)، در شبکه اتریوم به کار رفته است. این بدان معناست که واحد های اتریوم را می توان مانند بیت کوین، از طریق دستگاه های مخصوص ASIC، استخراج کرد. اما توسعه دهندگان اتریوم تصمیم دارند برای کاهش هزینه های شبکه اتریوم، ارائه سیستمی عادلانه تر و جلوگیری از اثرات مخرب استخراج، این بلاک چین را به ساختار الگوریتم اثبات سهام(POS)، تغییر دهند که این امر می تواند مزایای اتریوم را ارتقا دهد. درواقع مکانیزم سهامداری اتریوم 2.0، جایگزین مدل اثبات کار خواهد شد که در آن ماینر های ارز های دیجیتال از رایانه های پرقدرت برای تکمیل توابع پیچیده ریاضی معروف به هش استفاده می کنند. فرآیند ماینینگ به مقدار روزافزون برق نیاز دارد تا تراکنش ‌های اتریوم قبل از ثبت در بلاک چین عمومی، تأیید شوند. همچنین ETH، در حال حاضر مصرف برق سالانه ای تقریباً برابر با فنلاند دارد و رد پای کربنی برابر با سوئیس تولید می کند. اما خوشبختانه انتظار می ‌رود این ادغام، ردپای کربن اتریوم را تا 99.95 درصد کاهش دهد و یکی از انتقادات عمده به ارز دیجیتال را برطرف کند. در نتیجه عمل استیکینگ Staking، فرآیندی است که جایگزین ماینینگ برای تأیید تراکنش‌ های اتریوم، پس از تکمیل ادغام می‌ شود.

تفاوت بیت کوین و اتریوم

از آنجا که بیت کوین از نظر حجم بازار، برترین ارز دیجیتال جهان است و اتریوم نیز در رتبه دوم قرار دارد، این دو دارایی دیجیتال دائما با یکدیگر مقایسه می شوند. اما در حالی که این دو ارز دیجیتال از شباهت های برخوردار هستند، تفاوت های مهمی را نیز شامل می شوند. درست است که بیت کوین و اتریوم، هر دو ساختار غیر متمرکز داشته و دارایی دیجیتالی هستند. اما این دو رمز ارز محبوب، از نظر فنی متفاوت اند. برخی از مهم ترین تفاوت های بیت کوین و اتریوم به شرح زیر می باشد:
۱. تفاوت زمانی در تکمیل تراکنش ها در بلاک چین: تکمیل تراکنش ها در اتریوم سریع تر از بیت کوین است.
۲. تعداد عرضه: حداکثر تعداد بیت کوین هایی که می توانند وارد گردش شوند ۲۱ میلیون است، اما تعداد کل واحد های قابل استخراج اتریوم ۱۲۱.۶۷ مقدار است.
3. هزینه کارمزد: هزینه کارمزد اتریوم که به عنوان (Gas) در شبکه اتریوم شناخته می شود، توسط شرکت کنندگان در تراکنش های اتریوم پرداخت می شود. کارمزدهای مرتبط با تراکنش های بیت کوین توسط شبکه گسترده بیت کوین جذب می شود.
۴. هاوینگ: بیت کوین از فناوری هاوینگ در شبکه خود بهره مند است که تعداد کوین ها را هر ۴ سال یک بار نصف می کند تا محدود به ۲۱ میلیون واحد بماند، اما اتریوم از همچین قابلیتی در شبکه خود برخوردار نیست.
۵. مرج اتریوم: زمانی که آپدیت اتریوم انجام شود، این شبکه از الگوریتم اثبات سهام بهره مند شده و از نظر الگوریتم اجماع نیز از بیت کوین متمایز خواهد شد.
در آخر باید گفت که، شبکه های بیت کوین و اتریوم با توجه به اهداف کلی آن ها نیز متفاوت هستند. بیت کوین به‌ عنوان جایگزینی برای ارزهای ملی ایجاد شد و از این رو می‌ خواهد وسیله مبادله و ذخیره ‌کننده ارزش باشد، اما اتریوم به عنوان پلتفرمی برای تسهیل قرارداد ها و برنامه ‌های غیرقابل تغییر و برنامه ‌ای از طریق ارز خود در نظر گرفته شد.

آیا سرمایه گذاری در اتریوم مناسب است؟

انتقال اتریوم به پروتکل اثبات سهام، که به کاربران این امکان را می ‌دهد تا تراکنش ‌ها را اعتبارسنجی کنند، می تواند در آینده اتریوم بسیار تاثیر گذار باشد. در حال حاضر نیز اتریوم از رمز ارز های بسیار محبوب بازار است و از تاریخچه قیمتی عالی برخوردار است. همچنین شرکت های بزرگ بسیاری از اتریوم حمایت می کنند. برای مثال، از سال 2015، مایکروسافت با ConsenSys برای توسعه فناوری بلاک ‌چین اتریوم به عنوان سرویس (EBaaS) در پلتفرم ابری Azure مایکروسافت همکاری داشته است. از همین روی می توان گفت خرید اتریوم، می تواند سرمایه گذاری خوبی را برای شما به ارمغان بیاورد.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *