1

فهرست مطالب

  • آشنایی با امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای
  • دیفای چگونه کار می کند؟
  • محصولات مالی DeFi
  • ارزش کل قفل شده در DeFi چیست؟
امور مالی غیر متمرکز (DeFi)

امور مالی غیر متمرکز (DeFi) چیست؟

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) یک فناوری مالی در حال ظهور است که بر اساس دفتر کل توزیع شده ایمن مشابه آنچه توسط ارزهای دیجیتال استفاده می شود، است. این سیستم، کنترل بانک ها و موسسات را بر پول، محصولات مالی و خدمات مالی حذف می کند. برخی از جذابیت های کلیدی DeFi برای بسیاری از مصرف کنندگان عبارتند از، کارمزد بانک ها و سایر شرکت های مالی برای استفاده از خدمات آن ها را حذف می کند، پول را به جای نگهداری در بانک در یک کیف پول دیجیتال امن نگهداری می کند، هر کسی با اتصال به اینترنت می تواند بدون تایید از آن استفاده کند و وجوه را در چند ثانیه و چند دقیقه انتقال دهد. امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi از فناوری های نوظهور برای حذف اشخاص ثالث در تراکنش های مالی استفاده می کند.
اجزای DeFi عبارتند از استیبل کوین ها، نرم افزارها و سخت افزار هایی که امکان توسعه اپلیکیشن را فراهم می کنند. زیرساخت های DeFi و مقررات آن هنوز در دست توسعه و بحث هستند.

آشنایی با امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای

برای درک امور مالی غیرمتمرکز و نحوه عملکرد آن، بهتر است ابتدا درباره ی امور مالی متمرکز بدانید. در امور مالی متمرکز، پول شما در دست بانک ها است، که هدف اصلی آن ها کسب درآمد است. سیستم مالی، مملو از اشخاص ثالث است که جابجایی پول بین طرفین را تسهیل می‌کنند و هر کدام برای استفاده از خدمات خود هزینه دریافت می‌کنند. تمام معاملات مالی دیگر نیز هزینه دارد. درخواست وام ممکن است چند روز طول بکشد تا تأیید شود. در صورت مسافرت حتی ممکن است نتوانید از خدمات یک بانک استفاده کنید. دو مورد از اهداف DeFi نیز کاهش زمان تراکنش و افزایش دسترسی به خدمات مالی است.
امور مالی غیر متمرکز با اجازه دادن به افراد، بازرگانان و کسب‌ و کار ها برای انجام تراکنش‌ های مالی از طریق فناوری نو ظهور، واسطه‌ها را قطع می‌کند. این امر از طریق شبکه های مالی همتا به همتا که از پروتکل های امنیتی، اتصال، نرم افزار و پیشرفت های سخت افزاری استفاده می کنند، به دست می آید. از هر جایی که به اینترنت متصل هستید، می‌توانید با استفاده از نرم‌ افزاری که اقدامات مالی را در پایگاه‌ های داده مالی توزیع‌شده ثبت و تأیید می‌ کند، قرض بدهید، تجارت کنید و وام بگیرید. یک پایگاه داده توزیع شده را می توان در چندین مکان مشاهده کرد. داده‌ها را از همه کاربران جمع‌ آوری می‌ کند و از مکانیزم اجماع برای تأیید آن استفاده می‌ کند.
امور مالی غیرمتمرکز از این فناوری برای حذف مدل‌ های مالی متمرکز استفاده می‌کند و به هر کسی اجازه می‌ دهد از خدمات مالی در هر مکانی استفاده کند، صرف نظر از اینکه چه کسی یا کجاست. در دیفای ممکن است نام شما روی تراکنش‌های شما نباشد، اما توسط نهادهایی که دسترسی دارند قابل ردیابی هستند. این نهادها ممکن است دولت‌ها، سازمان‌های مجری قانون یا سایر نهاد هایی باشند که برای حمایت از منافع مالی افراد وجود دارند.

دیفای چگونه کار می کند؟

امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای از فناوری بلاک چینی استفاده می کند که ارزهای دیجیتال از آن استفاده می کنند. بلاک چین یک پایگاه داده یا دفتر کل توزیع شده امن است. برنامه هایی به نام dApps برای مدیریت تراکنش ها و اجرای بلاک چین استفاده می شود. در بلاک چین، تراکنش ها در بلوک ها ثبت می شوند و سپس توسط سایر کاربران تایید می شوند. اگر این تایید کننده ها با یک تراکنش موافقت کنند، بلوک بسته و رمزگذاری می شود. بلوک دیگری ایجاد می شود که حاوی اطلاعات مربوط به بلوک قبلی است. بلوک ها از طریق اطلاعات هر بلوک قبلی “زنجیره” می شوند و نام زنجیره ای از بلوک ها را به آن می دهند. اطلاعات بلوک های قبلی را نمی توان بدون تأثیر بر بلوک های بعدی تغییر داد، بنابراین راهی برای تغییر زنجیره ای از بلوک ها وجود ندارد. این مفهوم همراه با سایر پروتکل های امنیتی، ماهیت امن یک بلاک چین را فراهم می کند.

محصولات مالی DeFi

تراکنش های مالی همتا به همتا (P2P) یکی از مقدمات اصلی پشت DeFi است. تراکنش P2P DeFi جایی است که دو طرف توافق می کنند که ارز های دیجیتال را برای کالا ها یا خدمات بدون دخالت شخص ثالث مبادله کنند. برای درک کامل این موضوع، نحوه دریافت وام در امور مالی متمرکز را در نظر بگیرید. شما باید به بانک یا وام دهنده دیگری بروید و برای آن درخواست دهید. در صورت تایید، برای امتیاز استفاده از خدمات آن وام دهنده، بهره و هزینه خدمات پرداخت می کنید. وام دهی همتا به همتا تحت DeFi به این معنی نیست که هیچ بهره یا کارمزدی وجود نخواهد داشت. با این حال، به این معنی است که شما گزینه های بیشتری خواهید داشت زیرا وام دهنده می تواند در هر نقطه از جهان باشد.
در DeFi، از برنامه مالی غیرمتمرکز خود (dApp) برای وارد کردن نیازهای استقراضی خود استفاده می کنید و یک الگوریتم شما را با همتایان خود مطابقت می دهد که نیازهای شما را برآورده می کنند. سپس باید با یکی از شرایط وام دهنده موافقت کنید و وام خود را دریافت کنید. تراکنش شما در بلاک چین ثبت می شود. وام خود را پس از تأیید مکانیسم اجماع دریافت می کنید. سپس وام دهنده می تواند در فواصل زمانی توافق شده شروع به جمع آوری پرداخت ها از شما کند. هنگامی که پرداختی را از طریق dApp خود انجام می دهید، همان فرآیند را در بلاک چین دنبال می کنید. سپس وجوه به وام دهنده منتقل می شود. علاوه بر آن، DeFi برای استفاده از ارزهای دیجیتال برای تراکنش ها طراحی شده است. این فناوری هنوز در حال توسعه است، بنابراین تعیین دقیق نحوه پیاده سازی ارز های رمزنگاری شده موجود دشوار است. بیشتر این مفهوم حول محور استیبل کوین می چرخد، یک ارز رمز پایه که توسط یک نهاد حمایت می شود یا به یک ارز فیات مانند دلار متصل است.

ارزش کل قفل شده در DeFi چیست؟

مجموع ارزش قفل شده (TVL) مجموع همه ارز های رمزنگاری شده، قرض گرفته شده، ادغام شده یا برای سایر اقدامات مالی در سراسر DeFi استفاده می شود.همچنین می تواند مجموع ارز های رمزنگاری شده خاص مورد استفاده برای فعالیت های مالی مانند اتر یا بیت کوین را نشان دهد.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *