3

فهرست مطالب

  • نحوه ی کار استیبل کوین ها
  • انواع استیبل کوین ها
  • گارانتی سنتی (خارج از زنجیره)
  • وثیقه رمزنگاری (به صورت زنجیره ای)
  • استیبل کوین های الگوریتمی
  • استیبل کوین های دارای پشتوانه کالا

استیبل کوین‌ها به‌عنوان دارایی‌های ارز دیجیتال با ثبات ذاتی، هم برای بازارهای کریپتو و هم برای بازارهای اعتباری سنتی جذاب هستند.
استیبل کوین ها راهی برای پر کردن شکاف بین ارزهای فیات مانند دلار آمریکا و ارزهای دیجیتال ارائه می دهند. از آن جایی که استیبل کوین‌ها دارایی‌ های دیجیتالی با ثبات قیمت هستند که تا حدودی مانند فیات رفتار می‌کنند، اما تحرک و کاربرد ارز های دیجیتال را حفظ می‌کنند، استیبل کوین‌ ها راه‌ حل جدیدی برای نوسانات ارز های دیجیتال هستند.

نحوه ی کار استیبل کوین ها

مانند هر طبقه دارایی در حال ظهور، ارز های دیجیتال در معرض نیرو های بازار هستند. در نتیجه، بسیاری از پروژه‌ های رمزنگاری فعالانه در حال بررسی راه‌ هایی برای کاهش ریسک و تقویت مشارکت در اکوسیستم رمزنگاری گسترده‌ تر هستند. راه حل های امروزی بسیار فراتر از خرید، فروش و توقف سفارشات در بازار مرسوم است. در عوض، ثبات قیمت دقیقاً در خود دارایی ها ایجاد می شود. نتیجه یک زیرمجموعه کاملاً جدید از بازار ارزهای دیجیتال است که به عنوان استیبل کوین شناخته می شود.

انواع استیبل کوین ها

استیبل کوین ها ارزهای دیجیتالی هستند که بر روی بلاک چین ضرب می شوند و معمولاً توسط یکی از چهار ساختار زیربنایی وثیقه، شناسایی می شوند: پشتوانه فیات، پشتوانه رمزنگاری، پشتوانه کالا یا الگوریتمی. در حالی که ساختارهای وثیقه اساسی ممکن است متفاوت باشد، استیبل کوین ها همیشه هدف یکسانی دارند که ثبات است.

گارانتی سنتی (خارج از زنجیره)

محبوب ترین استیبل کوین ها ۱:۱ توسط ارز فیات پشتیبانی می شوند. از آن جایی که وثیقه اساسی، ارز دیجیتال دیگری نیست، این نوع استیبل کوین یک دارایی خارج از زنجیره محسوب می شود. وثیقه فیات نزد یک ناشر مرکزی یا مؤسسه مالی ذخیره می شود و باید متناسب با تعداد توکن های استیبل کوین در گردش باقی بماند.

وثیقه رمزنگاری (به صورت زنجیره ای)

همان طور که از نام آن پیداست، استیبل کوین های دارای وثیقه رمزنگاری شده توسط یک ارز دیجیتال دیگر به عنوان وثیقه پشتیبانی می شوند. این فرآیند در زنجیره اتفاق می افتد و به جای اتکا به یک صادرکننده مرکزی، قراردادهای هوشمند را به کار می گیرد. با خرید این نوع استیبل کوین، ارز دیجیتال خود را در یک قرارداد هوشمند قفل می کنید تا توکن هایی با ارزش نمایندگی برابر به دست آورید.سپس می توانید استیبل کوین خود را دوباره در همان قرارداد هوشمند قرار دهید تا مبلغ اصلی وثیقه را برداشت کنید. DAI برجسته ترین استیبل کوین در این دسته است که از این مکانیسم استفاده می کند. این امر با استفاده از موقعیت بدهی وثیقه شده (CDP) از طریق MakerDAO برای ایمن سازی دارایی ها به عنوان وثیقه در بلاک چین به دست می آید.

استیبل کوین های الگوریتمی

استیبل کوین های الگوریتمی از فیات یا ارز های دیجیتال به عنوان وثیقه استفاده نمی کنند. در عوض، ثبات قیمت آن ناشی از استفاده از الگوریتم‌های تخصصی و قراردادهای هوشمند است که عرضه توکن‌ های در گردش را مدیریت می‌کنند. یک سیستم استیبل کوین الگوریتمی تعداد توکن‌ های در گردش را زمانی که قیمت بازار به زیر قیمت ارز فیات ردیابی می‌ شود کاهش می‌ دهد. از طرف دیگر، اگر قیمت توکن از قیمت ارز فیات که ردیابی می‌کند بیشتر شود، توکن‌ های جدیدی وارد گردش می‌شوند تا ارزش استیبل کوین را کاهش دهند.

استیبل کوین های دارای پشتوانه کالا

استیبل کوین‌ های دارای پشتوانه کالا توسط دارایی‌ های فیزیکی مانند فلزات گران بها، نفت، و مستغلات وثیقه می‌شوند.محبوب ترین کالایی که باید تضمین شود طلا است. Tether Gold (XAUT) و Paxos Gold (PAXG) دو تا از مایع ترین استیبل کوین های دارای پشتوانه طلا هستند. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که این محصولات می توانند و احتمال بیشتری دارند که در قیمت نوسان داشته باشند و بنابراین پتانسیل از دست دادن ارزش خود را دارند.

فوری ترین مزیت آشکار فناوری استیبل کوین سودمندی آن به عنوان یک وسیله مبادله است که به طور موثر شکاف بین ارز فیات و ارز دیجیتال را پر می کند. با به حداقل رساندن نوسانات قیمت، استیبل کوین‌ها می‌توانند کاملاً مستقل از مالکیت ارزهای دیجیتال قدیمی به سودمندی دست یابند. همان طور که از نام آنها پیداست، استیبل کوین ها ذاتا دارایی های پایداری هستند که آن ها را به ذخیره مناسب ارزش تبدیل می کند و استفاده از آن ها را در معاملات روزمره تشویق می کند. علاوه بر این، استیبل کوین ها تحرک دارایی های کریپتو را در سراسر اکوسیستم افزایش می دهند. استیبل کوین ها راه را برای ادغام بازارهای مالی سنتی با صنعت مالی غیرمتمرکز (DeFi) که به سرعت در حال تکامل است، نشان می دهد. به عنوان نیرویی برای ثبات بازار، استیبل کوین ها وسیله اصلی پذیرش ارزهای دیجیتال در بازارهای وام دهی و اعتباری هستند.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *