لطفا نظر خود را در رابطه با وبسایت وارد کنید! (اختیاری)

فهرست مطالب

  • نهنگ ها چه کسانی هستند؟
  • نهنگ ها چگونه بر بازارها تأثیر می گذارند
  • جنجال پیرامون نهنگ‌های ارز دیجیتال

نهنگ ارز دیجیتال چیست و چرا مهم است؟ + انواع نهنگ‌های ارز دیجیتال

احتمالا تا به حال اسم نهنگ‌ها را در بازار ارزهای دیجیتال شنیده‌اید. در دنیای مالی و ارزهای دیجیتال، اصطلاح “نهنگ” به فرد یا نهادی اطلاق می شود که مقدار قابل توجهی از دارایی دیجیتال یک ارز دیجیتال خاص را در اختیار دارد تا بتواند قیمت آن را از طریق سفارشات خرید و فروش دستکاری کند. نهنگ ها به اندازه ای سرمایه دارند که وقتی معامله می کنند، به طور قابل توجهی بر عرضه و تقاضای بازار تأثیر می گذارد.

نهنگ ها چه کسانی هستند؟

نهنگ ها می توانند به اشکال مختلف در امور مالی سنتی و دیجیتال ظاهر شوند:

سرمایه گذاران شخصی – شخصی که ده ها میلیون یا میلیاردها دارایی را جمع آوری کرده است. به عنوان مثال، مایکل سیلر به دلیل داشتن بیش از 120000 بیت کوین، شرکت MicroStrategy، یک نهنگ بیت کوین محسوب می شود.

صندوق های سرمایه گذاری – شرکت های مدیریت دارایی مانند صندوق های تامینی یا صندوق های بازنشستگی که پول را از طرف مشتریان مدیریت می کنند. اندازه بزرگ آنها به این معنی است که معاملات صندوق بازارها را تغییر می دهد.

صرافی ها – صرافی های کریپتو کارنسی متمرکز موجودی زیادی از سکه ها و توکن ها را نگه می دارند. حرکاتی که با این دارایی ها انجام می دهند بر قیمت ها تأثیر می گذارد.

بنیادها و شرکت ها – برخی از پروژه های رمزنگاری دارای خزانه های بزرگی از توکن های خود هستند. به عنوان مثال، بنیاد اتریوم میلیون ها اتریوم را در اختیار دارد.

استخرهای ماینینگ – گروه‌هایی از ماینرهای ارز دیجیتال می‌توانند «پول‌هایی» تشکیل دهند که قدرت هش را یکپارچه می‌کنند. این استخرها در مجموع مقادیر قابل توجهی از سکه های جدید استخراج می کنند.

نهنگ ها چگونه بر بازارها تأثیر می گذارند

تأثیر بزرگی که نهنگ‌ها بر قیمت دارایی‌ها می‌گذارند به پویایی عرضه و تقاضا مربوط می‌شود. هنگامی که یک نهنگ یک معامله بزرگ انجام می دهد، در دسترس بودن دارایی را در مبادلات تغییر می دهد.

اگر نهنگی در حال خرید دارایی باشد، عرضه در گردش در مبادلات را کاهش می دهد. با بیشتر شدن خریداران نسبت به فروشندگان، قیمت روند صعودی دارد.

برعکس، اگر نهنگی شروع به فروش مقادیر زیادی از دارایی های خود کند، فشار سمت فروش را افزایش می دهد و نقدینگی مبادله ای را افزایش می دهد. عرضه بیشتر با تقاضای ثابت باعث حرکت نزولی قیمت می شود.

با توجه به نوسانات بازارهای ارزهای دیجیتال، حتی سفارش‌های خرید یا فروش نسبتاً کوچک از نهنگ‌ها می‌توانند نوسانات قابل توجهی در قیمت ایجاد کنند. دیدن تغییرات قیمتی 5 تا 10 درصدی یا بیشتر از یک معامله نهنگ غیرمعمول نیست.

به همین دلیل است که ردیابی عادات و دارایی‌های بزرگترین بازیکنان یک روش استاندارد در بازار کریپتو است. گروه‌های تماشای نهنگ از نزدیک داده‌های زنجیره بلوکی و آدرس‌های کیف پول عمومی را برای مدل‌سازی فعالیت‌های دارندگان اصلی و ارزیابی تأثیر بالقوه آنها تجزیه و تحلیل می‌کنند.

 

جنجال پیرامون نهنگ‌های ارز دیجیتال

نفوذ بزرگی که نهنگ ها اعمال می کنند به این اتهامات منجر شده است که برخی عمداً قیمت ها را از طریق اقداماتی مانند پمپاژ و تخلیه یا پخش شایعات دستکاری می کنند.

گروه هایی از نهنگ‌های هماهنگ که با هم کار می کنند می توانند این اثرات را تشدید کنند. هنگامی که اشتیاق به بازار کم است نفوذ نهنگ‌ها بیشتر و تاثیر آن‌ها تشدید می‌شود.

با این حال، نهنگ ها همچنین می توانند در برخی موارد با ایفای نقش به عنوان خریدار یا فروشنده به عنوان آخرین راه، برای تثبیت بازارها عمل کنند. هنگامی که فروش عمده رخ می دهد، سرمایه عمیق آنها کمک می کند تا از طریق خرید کاهشی، کاهش قیمت را کنترل کنند. با این حال، نگرانی در مورد میزان قدرت این تعداد انگشت شمار بازیکن باقی می ماند.

تسلط نهنگ‌ها همچنان یک مسئله مهم در تکامل اکوسیستم کریپتو است. اما افزایش پذیرش، مقررات و جریان‌های نهادی ممکن است ظرفیت آن‌ها را برای حرکت بازارها در طول زمان به شدت کاهش دهد. با این حال در حال حاضر، درک نهنگ ها و رفتار آنها یکی از جنبه های کلیدی تجارت کریپتو باقی مانده است؛ به خصوص اگر تریدر باشید.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *