لطفا نظر خود را در رابطه با وبسایت وارد کنید! (اختیاری)

فهرست مطالب

  • استیبل کوین چیست؟
  • چه چیزی BUSD را متمایز می کند؟
  • نحوه خرید BUSD

دلار بایننس (BUSD) چیست و چه کاربردی دارد؟

دلار بایننس (BUSD) یک استیبل کوین 1:1 با پشتوانه دلار است که توسط بایننس، یکی از بزرگترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال در جهان منتشر شده است. این ارز دیجیتال در سپتامبر 2019 با مشارکت Paxos Trust Company راه اندازی شد و توسط اداره خدمات مالی ایالت نیویورک (NYDFS) تایید و تنظیم می شود.

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین‌ها (Stablecoins) نوعی رمز ارز دیجیتال هستند که طراحی شده‌اند تا ارتباطی پایدارتر و پیوسته‌تر با ارزهای سنتی داشته باشند. اصطلاح “استیبل” به معنای پایدار یا ثابت است و به همین دلیل این نوع ارزها به استیبل کوین‌ها شناخته می‌شوند.

یکی از مسائل اساسی که در دنیای رمز ارزها و ارزهای دیجیتال به وجود آمده است، نوسانات قوی قیمت‌هاست. این نوسانات می‌توانند باعث ناراحتی و نقصانی در تجارت و معاملات شوند. به همین دلیل، استیبل کوین‌ها طراحی شده‌اند تا ارزش پایدارتری نسبت به ارزهای سنتی (مانند دلار آمریکا یا یورو) داشته باشند و نوسانات زیادی در قیمت نداشته باشند.

برای دستیابی به این پایداری، استیبل کوین‌ها از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند. معروف‌ترین و مهم‌ترین ارز پایدار یا استیبل کوین دنیا تتر است، اما گزینه‌های دیگر مثل BUSD نیز سعی دارند با مزایای خود سهمی از بازار را به خود اختصاص دهند.

چه چیزی BUSD را متمایز می کند؟

از نظر فنی‌، بایننس یو اس دی یک استیبل کوین با پشتوانه فیات است؛ یعنی معادل با عرضه BUSD، دلار آمریکا توسط شرکت پکسوس به‌صورت نقد در بانک، تواقفنامه بازخرید (RRP) و اوراق قرضه نگهداری می‌شود.  پس تمایز دلار بایننس با رقبا چیست؟

رعایت مقررات

برخلاف بسیاری از ارزهای دیجیتال که در مناطق خاکستری نظارتی فعالیت می کنند دلار بایننس کاملا قانون مدار است. BUSD  با رعایت کامل مقررات توسط صرافی بایننس با مشارکت شرکت  پکسوس تراست که یک موسسه مالی تحت نظارت که به عنوان متولی USD و صادرکننده BUSD عمل می کند، صادر می شود.

پکسوس چه شرکتی است؟

پکسوس اولین پلتفرم زیرساخت بلاک کاملا قانون‌مدار است. محصولات این پلتفرمبنایی برای یک سیستم امور مالی آزاد و باز  هستند که از قابلیت عملکرد سریع‌تر و کارآمد‌تری نسبت به بستر امور مالی سنتی برخوردارند. این شرکت دنبال خلق سیستم‌های جدید است.

شفافیت

ارزش BUSD توسط دلارهای ایالات متحده که توسط شرکت پکسوس نگهداری می شود پشتیبانی می شود. ذخایر ماهانه توسط یک شرکت حسابرسی شخص ثالث حسابرسی می شود تا از شفافیت و اعتماد به استیبل کوین اطمینان حاصل شود. گزارش های ممیزی برای عموم در دسترس است و اطمینان بیشتری را در مورد پشتوانه و پایداری BUSD به کاربران ارائه می دهد.

تطبیق پذیری

BUSD را می توان به روش های مختلفی در اکوسیستم بایننس و فراتر از آن- در دنیای ارزهای دیجیتال استفاده کرد. کاربران می توانند BUSD را با ارزهای دیجیتال دیگر معامله کنند، از آن به عنوان پوششی در برابر نوسانات بازار استفاده کنند، از طریق محصولات استیکینگ بایننس سود کسب کنند و یا از آن برای اهداف پرداخت در جایی که مورد قبول است استفاده کنند.

نحوه خرید BUSD

کاربران بایننس می توانند BUSD را مستقیماً در پلتفرم صرافی بایننس از طریق روش های مختلف دریافت کنند:

خرید با دلار: کاربران می‌توانند مستقیماً BUSD را با دلار آمریکا در بایننس خریداری کنند.

خرید با کریپتو: BUSD را می توان با سایر ارزهای دیجیتال در پلتفرم بایننس معامله کرد.

سپرده: کاربران می توانند BUSD را از سایر سیستم‌های معاملات بخرند و به حساب بایننس خود واریز کنند.

BUSD در DeFi

BUSD نقش مهمی در اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) دارد. پلتفرم‌های دی‌فای از استیبل کوین‌هایی مانند BUSD برای تسهیل خدمات وام‌دهی و استقراض، سپرده‌گذاری داریی، تامین نقدینگی و موارد دیگر استفاده می‌کنند. ثبات BUSD و انطباق با مقررات آن را به انتخابی ارجح برای بسیاری از کاربران DeFi تبدیل کرده است.

نوسانات ذاتی کریپتوکارنسی همیشه یک شمشیر دولبه بوده است که برخی از سرمایه گذاران را به دلیل بازدهی بالای بالقوه خود جذب می کند و دیگران را برای ریسک آن دلسرد می کند. استیبل کوین‌هایی مانند BUSD راه حلی میانی را ارائه می‌کنند که فناوری نوآورانه ارزهای دیجیتال را با ثبات ارزهای سنتی سنتی ترکیب می‌کند.

با رشد و تکامل بازار کریپتو، اهمیت استیبل کوین ها احتمالا افزایش خواهد یافت. دلار بایننس (BUSD) با انطباق مقرراتی، شفافیت و کاربرد گسترده خود، موقعیت خوبی برای تثبیت خود به عنوان یک بازیگر پیش‌رو دارد.

لطفاً توجه داشته باشید، در حالی که BUSD مزایای مختلفی را ارائه می دهد، بسیار مهم است که قبل از تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در دنیای ارزهای دیجیتال، تحقیقات خود را انجام دهید یا با یک مشاور مالی مشورت کنید.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *