لطفا نظر خود را در رابطه با وبسایت وارد کنید! (اختیاری)

فهرست مطالب

ارز دیجیتال تتر که با نماد USDT شناخته می‌شود یک استیبل کوین است. استیبل کوین، رمز ارزی است که ارزش خود را به یک دارایی ارزشمند مانند طلا و یا یک ارز فیات گره می‌زند.

در واقع شرکتی که استیبل کوین منتشر می‌کند این تضمین را ارائه می‌دهد که همیشه ارزش آن با ارزش یک ارز فیات (مثل دلار) و یا یک دارایی (مثل طلا یا مجموعه‌ای از ارزهای دیجیتال) برابری کند و شما هر وقت که اراده کردید بتوانید استیبل کوین خود را بدهید و به جایش دارایی مورد نظر را تحویل بگیرید.

چرا ارزش تتر ثابت است؟

این استیبل کوین به گروهی از ارزهای دیجیتال تعلق دارد که استیبل‌کوین نامیده می‌شوند. هدف این دسته از رمزارزها آن است که بر خلاف نوسان مشاهده‌شده در رمزارزهای محبوبی مثل بیت کوین و اتریوم، رمزارزها را ثابت نگه دارد. این ویژگی باعث می‌شود که به‌جای واسطه‌گری سرمایه‌گذاری‌های سوداگرانه، این ارز برای مبادله و به‌عنوان روشی برای ذخیره‌کردن دارایی‌های دیجیتال استفاده شود.

این توکن به آن دسته از استیبل‌کوین‌هایی تعلق دارد که پشتوانه آن‌ها یک ارز فیات است. یعنی، ارز فیاتی مانند دلار آمریکا، یورو یا ین، پشتوانه این ارز یا سایر استیبل‌کوین‌های با وثیقه است. این ارز با هدف ایجاد پلی میان ارزهای فیات و رمزارزها ایجاد شده است و ثبات، شفافیت و کاهش هزینه تراکنش، اصلی‌ترین مزایای آن است.

چرا تتر و دلار آمریکا نسبت ۱:۱ دارند؟

این ارز به‌شدت به دلار آمریکا وابسته است و از نسبت ارزش ۱ به ۱ با دلار آمریکا برخوردار است. چگونه می‌توان چنین ارتباطی را توجیه کرد؟ آیا این نسبت با آینده تتر ارتباطی دارد؟ از منظر تئوریک، در شرایطی که تقاضای بیشتری برای این ارز وجود دارد و قیمت از ۱ دلار فراتر می‌رود، شرکت صادرکننده با ارائه تتر جدید به بازار، این افزایش قیمت را درجا سرکوب می‌کند.

در شرایطی که تقاضا برای این ارز کم است و ارزش آن به زیر ۱ دلار کاهش پیدا می‌کند، شرکت با پس‌گرفتن، قیمت آن را افزایش می‌دهد. به‌طور کلی، شرکت سازنده از توانایی صدور و از بین بردن توکن‌های موجود برخوردار است و این مسئله باعث می‌شود که شرکت بتواند با انجام اقداماتی، این نسبت ۱:۱ را حفظ کند.

کاربردهای این ارز چیست؟

سه مورد از اصلی‌ترین کاربردهای این ارز عبارت است از:

  • معامله: کاربران برای معامله USDT، به‌راحتی می‌توانند ارز فیات را مبادله کنند و از آن برای خرید ارزهای دیجیتال دیگر با هزینه کمتر استفاده کنند. علاوه بر این، زمان انجام این فرایند نیز کمتر خواهد شد.
  • وام‌دهی: از آن‌جایی که قیمت این استیبل کوین ثابت است، وام‌دهندگان بدون نگرانی از بابت ازدست‌رفتن دارایی‌شان، می‌توانند تتر را به‌عنوان بازپرداخت وام دریافت کنند.
  • پرداخت‌های برون‌مرزی: این ارز گزینه‌ای برای انتقال پول از این سر دنیا به آن سر دنیا- با سرعت بالا و کارمزد کم- است.

پشتوانه تتر چیست؟

در واقع، پشتوانه تتر به معنای معادل نقدی است که برای هر واحد از تتر (USDT) در گردش وجود دارد. این به این معنی است که هر واحد تتر که در بازار معاملاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، دارای پشتوانه معادل نقدی در بانک یا حساب‌های بانکی شرکت Tether Limited شرکت سازننده آن است.

اگرچه شرکت Tether Limited ادعا می‌کند که پشتوانه تتر به اندازه کافی موجود است، اما بررسی و تایید واقعیت و دقت این ادعا در گذشته موضوع بحث و بررسی بوده است. برخی از نگرانی‌ها نسبت به شفافیت کامل و بدون هرگونه تلاشی درباره پشتوانه تتر مطرح شده‌اند. توجه به این نکته حائز اهمیت است که اطلاعات به‌روز شده درباره پشتوانه تتر توسط شرکت Tether Limited ارائه شده است.

این بدان معنی است که هر واحد تتر که در دسترس است، معادل یک دلار آمریکا یا مقدار مشابهی از ارز دیگر است و در بانک‌های تحت نظارت خود پشتوانه دارد. این معادل نقدی می‌تواند از سپرده‌های بانکی، گواهی‌های سرمایه‌گذاری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، و سایر منابع مالی تامین شود.

شرکت تتر لیمیتد (tether limited) از زمان انتشار تتر تاکنون 13 گزارش را به وسیله شرکت‌های حسابرس مختلفی مثل FSS ،DeltecT و Board of Directors منتشر کرده است.

در این بین شرکت تتر به فاصله دو سالی که درگیر اتهامات تبانی بود، اقدام به انتشار هیچ صورت مالی از دارایی‌های خود نکرده است.

نکته مهم درباره این گزارش‌ها شفافیت آن‌هاست، گزارش‌های تتر شفاف هستند ولی همانقدر شفاف که یک شیشه مشجر شفافیت دارد!

این گزارشات آن قدر غیر شفاف بودند که بعد از بحران لونا در بازار نتوانستند در جامعه ارزهای دیجیتال ایجاد اطمینان کنند.

بعد از دیپگ شدن استیبل کوین لونا (USDC) و سقوط دردناک اکوسیستم لونا، تتر برای مدتی در بعضی از صرافی‌های دیپگ شد -که البته به سرعت آن را جبران کرد- همین دیپگ شدن و البته تجربه لونا همه چشم‌ها را بار دیگر به سمت تتر چرخاند.

نکته‌ای که در رابطه با استیبل کوین ترا (لونا) وجود داشت و برای تتر وجود ندارد این است که ترا یک استیبل کوین الگوریتمی بود و با ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌شد اما تتر با دارایی‌های نقدی و قانونی پشتیبانی می‌شود.

شما همیشه می‌توانید پشتوانه ادعایی تتر را از قسمت شفافیت‌های تتر در سایت این شرکت چک کنید.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *