لطفا نظر خود را در رابطه با وبسایت وارد کنید! (اختیاری)

فهرست مطالب

  • انواع آلت‌کوین
  • چگونه آلت‌کوین بخرم؟
  • آلت‌کوین‌هایی را که در آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنید بشناسید
  • یک صرافی را انتخاب کنید و یک جفت ارز پیدا کنید

آلت‌کوین از دو واژه «Alt» است که «جایگزین» معنا می‌شود و «Coin» که معنای «ارز دیجیتال» می‌دهد، تشکیل شده است و به تمام ارزهای دیجیتال غیر بیت کوین (BTC) اشاره دارد. بیت کوین ارز دیجیتالی بود که فناوری بلاک‌چین را پس از بحران مالی جهانی 2008-2009 به جهان معرفی کرد.

بیت کوین خود را به عنوان «استاندارد طلایی» ارزهای دیجیتال تثبیت کرده و انقلابی را در دنیای مالی به ارمغان آورده است. بیت کوین به دلیل مزیت اول بودن به نقطه تعادل ارزهای دیجیتال مبتنی بر فناوری بلاک‌چین تبدیل شده است، اما ارزهای دیجیتال جایگزین برای بهبود چالش‌های فنی و عملی بیت‌کوین ایجاد شده‌اند. احتمالا حالا می‌پرسید که آیا اتریوم، غول دوم ارزهای دیجیتال، هم یک آلت‌کوین است؟

تولد آلت‌کوین‌ها با معرفی نسل دوم و سوم ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک‌چین مانند لایت کوین (LTC) و اتریوم (ETH) دنبال شد. در حالی که بیت کوین اغلب به دلار، یوان، یورو و سایر ارزهای فیات قیمت گذاری می‌شود، آلت‌کوین‌ها (ارزهای دیجیتال جایگزین) معمولاً بر اساس بیت کوین قیمت گذاری می‌شوند.

انواع آلت‌کوین

آلت‌کوین‌ها را می‌توان به‌عنوان آلت‌کوین‌های اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) (بر اساس مکانیسم‌های اجماع)، استیبل کوین‌ها و آلت‌کوین‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) دسته‌بندی کرد.

آلت‌کوین‌های PoW و PoS

شبکه بیت کوین از روش اجماع PoW برای تأیید و پردازش تراکنش‌ها پیروی می‌کند. سایر آلت‌کوین‌های PoW عبارت‌اند از لایت‌کوین، بیت کوین کش (BCH) و زی‌کش (ZEC).

اتریوم به دلیل ماهیت انرژی بر روش PoW  از این مدل به سمت مکانیسم اجماع PoS حرکت کرد.Cosmos (ATOM) و Tron (TRX) نمونه‌های دیگری از آلت‌کوین‌های PoS هستند.

 

استیبل کوین‌ها

به سکه‌هایی که ارزش آن‌ها مانند دلار با فیات مرتبط است، استیبل کوین می‌گویند. ارزش استیبل کوین معادل یک واحد ارز فیات است که به آن متصل شده است. به عنوان مثال، تتر (USDT) یک استیبل کوین است که ارزش آن به USD متصل است.

برای انجام پیوند، صادرکننده استیبل کوین معمولاً پول نقد یا سایر دارایی‌هایی را که برابر با تعداد سکه‌های در گردش است در ذخیره خود نگه می‌دارد. به این ترتیب در صورت شکست یا ایراد سکه، به دارندگان آن خسارت پرداخت می‌شود.

آلت‌کوین‌های DeFi

استیبل‌کوین‌های DeFi مبتنی بر بلاک‌چین به دارندگان این امکان را می‌دهند تا ارزهای دیجیتال خود را وام دهند و در ازای آن درآمد غیرفعالی کسب کنند. Compound (COMP)، Synthetix (SNX) و Uniswap (UNI) نمونه‌هایی از آلت‌کوین‌های DeFi برای خرید هستند.

چگونه آلت‌کوین بخرم؟

اگر از خود می‌پرسید: آیا باید روی آلت‌کوین‌ها سرمایه‌گذاری کنم؟ و می‌خواهید بدانید چگونه می‌توانید این کار را انجام دهید، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید. ابتدا تعیین کنید که چند درصد از آلت‌کوین‌ها را می‌خواهید به پورتفولیوی خود اضافه کنید

استراتژی سرمایه‌گذاری آلت‌کوین شما به میزان ریسک گریزی شما یا میزان ریسکی که مایل به انجام آن هستید بستگی دارد. بر اساس سطح ریسک بازدهی که انتظار دارید، بخشی از آلت‌کوین‌ها را که می‌خواهید به سبد خود اضافه کنید، تعیین کنید.

آلت‌کوین‌هایی را که در آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنید بشناسید

برای خرید آلت‌کوین، ابتدا با نگاهی به وب‌سایت پروژه، دسته‌های رسانه‌های اجتماعی و تیم پشت پروژه، بهترین آلت‌کوین‌ها را تعیین کنید. همه این عوامل به شما کمک می‌کند تا صحت پروژه را بفهمید. همچنین، بفهمید که آیا کیف پول فعلی شما با آلت‌کوینی که می‌خواهید بخرید سازگار است یا اینکه باید یک کیف پول ارز دیجیتال جدیدی تهیه کنید.

یک صرافی را انتخاب کنید و یک جفت ارز پیدا کنید

ممکن است برخی صرافی‌ها از خرید آلت‌کوین با با برخی ارزها پشتیبانی نکنند، بنابراین برای ادامه باید بیت کوین یا تتر بخرید. پس از به دست آوردن بیت کوین، باید یک یا چند صرافی را پیدا کنید که آلت‌کوین شما را می‌پذیرند. زمانی که بهترین صرافی را انتخاب کردید، باید ثبت‌نام کنید.

پس از تکمیل ثبت‌نام باید بخشی از بیت کوین یا تتر خود را به صرافی انتقال دهید و آلت کوین بخرید.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *