لطفا نظر خود را در رابطه با وبسایت وارد کنید! (اختیاری)

فهرست مطالب

  • نحوه کار صرافی‌های غیرمتمرکز
  • مزایای کلیدی صرافی‌های غیرمتمرکز
  • بهترین صرافی های غیر‌متمرکز برای ایرانی ها

صرافی غیرمتمرکز چیست + بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز برای ایرانی‌ها

معاملات ارزهای دیجیتال به طور سنتی به صرافی‌های متمرکز مانند کوین بیس و بایننس متکی بوده است. این صرافی ها به عنوان واسطه عمل می‌کنند و ترید بین خریداران و فروشندگان را تسهیل می‌کنند. این در حالی است که پلتفرم‌های راحت و متمرکز دارای نقاط منفی قابل توجهی در مورد امنیت، حریم خصوصی و مقاومت در برابر سانسور هستند.

صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) مدل متفاوتی را برای تجارت ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهند. صرافی غیرمتمرکز ها امکان تراکنش‌های مستقیم همتا به همتا را بین طرفین بدون واسطه متمرکز می‌کنند. در زیر نحوه عملکرد صرافی غیرمتمرکز و مزایای اصلی آنها نسبت به صرافی‌های متمرکز را بررسی خواهیم کرد.

نحوه کار صرافی‌های غیرمتمرکز

DEX ها بر روی بلاک چین‌های عمومی و منبع باز مانند اتریوم ساخته شده اند. با استفاده از قراردادهای هوشمند، صرافی غیرمتمرکز ها به خریداران و فروشندگان اجازه می‌دهند تا ارزهای دیجیتال را به روشی غیرقابل اعتماد معامله کنند و بلاک چین معامله را حل و فصل می‌کند.

بدون شرکت یا نهادی که کارها را به صورت متمرکز اجرا می‌کند، صرافی غیرمتمرکز ها مقاومت در برابر سانسور و آپتایم 24/7 را ارائه می‌دهند. کاربران با اتصال به صرافی غیرمتمرکز از طریق یک کیف پول کریپتو، همیشه بر وجوه خود کنترل مستقیم دارند. به طور کلی، صرافی غیرمتمرکز ها استقلال و امنیت بالای فناوری بلاک چین را با تجارت ترکیب می‌کنند.

مزایای کلیدی صرافی‌های غیرمتمرکز

امنیت بهبود یافته – با طراحی منحصر به فرد صرافی غیرمتمرکز ها به کاربران کنترل کامل بر وجوه خود را می‌دهند. با صرافی‌های متمرکز، کاربران باید به پلتفرم اعتماد کنند تا ارز دیجیتال خود را از دست ندهند. در مقابل صرافی‌های غیرمتمرکز ا از خطرات هک و دستکاری‌های داخلی جلوگیری می‌کنند.

حریم خصوصی پیشرفته – پلتفرم‌های متمرکز به اطلاعات شخصی در هنگام ثبت نام نیاز دارند. در مقابل صرافی غیرمتمرز به داده‌های کاربری کمی نیاز دارند یا اصلا به داده‌ای نیاز ندارند. این یعنی حریم خصوصی کاربر کاملا حفظ می‌شود.

مقاومت در برابر سانسور – معاملات را نمی توان توسط یک صرافی یا طرف مرکزی در یک صرافی غیرمتمرکز معکوس یا مسدود کرد. این برای کاربران کشوری مثل ایران که با تحریم‌های مختلف اقتصادی مواجه هستند بسیار مطلوب است. شما در صرافی غیرمتمرکز اصولا با تحریم بانکی هیچ کشوری رو به رو نیستید و صرافی شما را به خاطر مبدا تراکنش مسدود نمی‌کند.

کارمزدهای کمتر – بدون واسطه، کارمزدهای صرافی غیرمتمرکز معمولاً کمتر از صرافی‌های متمرکز است. البته توجه داشته باشید که اگر نسبت به زیر و بم ترید و کار با صرافی غیرمتمرکز تسلط نداشته باشید مجبور به پرداخت هزینه بسیاری برای تبادل دارایی می‌شوید.

قابلیت دسترسی – هر کسی در سراسر جهان می‌تواند با اتصال به اینترنت به یک صرافی غیرمتمرکز دسترسی داشته باشد. محدودیت‌های جغرافیایی اعمال نمی شود.

در حالی که رابط‌های کاربری و نقدینگی صرافی غیرمتمرکز هنوز در حال توسعه هستند، مزایای امنیتی و استقلال مهمی را نسبت به گزینه‌های متمرکز موجود ارائه می‌دهند. صرافی غیرمتمرکز ها نشان دهنده یک تحول مهم در نحوه عملکرد معاملات کریپتو هستند.

بهترین صرافی های غیر‌متمرکز برای ایرانی ها

در ادامه برخی از معتبرترین صرافی های غیر متمرکز برای ایرانی‌ها را مرور می‌کنیم.

‌صرافی بایننس دکس (Binance DEX)

صرافی نام‌آشنای بایننس در فوریه ۲۰۱۹ سیستم غیر‌متمرکز خود را راه‌اندازی کرد. بایننس دکس از هسته‌ی پردازشی صرافی بایننس یا همان زنجیره بایننس برای انجام معاملات خود بهره می‌برد.

صرافی یونی سواپ (Uniswap)

صرافی غیر‌متمرکز یونی‌سواپ در نوامبر سال ۲۰۱۸ بر پایه‌ی بلاکچین اتریوم شروع به فعالیت کرد. کارمزد تراکنش‌ها در این پلتفرم ۰.۳ درصد است که از طریق توکن‌های مبتنی بر شبکه اتریوم (ERC-20) قابل پرداخت است.

صرافی پنکیک سواپ (PancakeSwap)

پنکیک سواپ یکی از برجسته‌ترین پروتکل‌های بازارساز خودکار بر بستر زنجیره هوشمند بایننس است. این صرافی دیجیتال در سال ۲۰۲۱ شاهد رشد قابل توجهی در حجم معاملات و بهای توکن حکمیتی خود به نام CAKE بود

صرافی غیرمتمرکز IDEX

صرافی غیر‌متمرکز IDEX که بر پایه‌ی بلاکچین اتریوم بنا شده یکی از جدیدترین صرافی های غیر متمرکز است. این پلتفرم محلی برای انجام تراکنش‌های همتا به همتای (P2P) توکن‌های ERC-20 است.

صرافی برگر سواپ (Burger Swap)

صرافی برگر سواپ (Burger Swap)، یک پلتفرم غیرمتمرکز در بستر زنجیره هوشمند بایننس (BSC) است که برای کاربران امکان معامله ارزهای دیجیتال را توسط بازارساز خودکار (AMM) فراهم می‌کند.

 

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *