لطفا نظر خود را در رابطه با وبسایت وارد کنید! (اختیاری)

فهرست مطالب

  • بلاک چین چیست؟
  • ارز های دیجیتال، آغاز رونق فناوری بلاک چین
  • کریپتوکارنسی چگونه کار می کند؟
  • تاریخچه بلاک چین

بلاک چین چیست؟

بلاک چین، که گاهی به عنوان فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) شناخته می شود، تاریخچه هر دارایی دیجیتال را با استفاده از تمرکز زدایی و هش رمزنگاری غیرقابل تغییر و شفاف می کند. یک تشبیه ساده برای درک فناوری بلاک چین، سند گوگل است. وقتی سندی را ایجاد می کنیم و آن را با گروهی از افراد به اشتراک می گذاریم، سند به جای کپی یا انتقال، توزیع می شود. این امر یک زنجیره توزیع غیر متمرکز ایجاد می کند که به همه امکان دسترسی همزمان به سند را می دهد. هیچ کس در انتظار تغییرات از طرف دیگر قفل نمی شود، در حالی که تمام تغییرات در سند بدون توقف ثبت می شود.
بلاک چین پایگاه داده ای است که بلوک های رمزگذاری شده از داده ها را ذخیره می کند و سپس آن ها را به هم متصل می کند تا یک منبع زمانی از حقیقت برای داده ها تشکیل شود.
دارایی های دیجیتال به جای کپی یا انتقال، توزیع می شوند و یک رکورد تغییر ناپذیر از یک دارایی ایجاد می کنند. این دارایی غیر متمرکز است و امکان دسترسی و شفافیت کامل در زمان واقعی را برای عموم فراهم می کند. اقدامات امنیتی ذاتی بلاک چین و دفتر کل عمومی آن را به یک فناوری برتر برای تقریباً هر صنعت تبدیل کرده است. بلاک چین یک فناوری نویدبخش و انقلابی است زیرا به کاهش ریسک، حذف تقلب و شفافیت کمک می کند به گونه ای که برای استفاده های بی شماری مقیاس پذیر باشد. هدف از استفاده از بلاک چین این است که به افراد، به ویژه افرادی که به یکدیگر اعتماد ندارند، اجازه دهد تا داده های ارزشمند را به روشی ایمن و بدون دستکاری به اشتراک بگذارند.
بلاک چین از سه مفهوم مهم تشکیل شده است: بلاک ها، گره ها و ماینرها.

ارز های دیجیتال، آغاز رونق فناوری بلاک چین

شناخته شده ترین استفاده از بلاک چین (و شاید بحث برانگیزترین) استفاده از ارزهای دیجیتال است.ارزهای رمزنگاری شده، ارزهای دیجیتال (یا توکن‌هایی) مانند بیت‌کوین، اتریوم یا لایت‌کوین هستند که می‌توان از آن ها برای خرید کالا و خدمات استفاده کرد. مانند یک شکل دیجیتالی پول نقد، از ارز های دیجیتال می توان برای خرید همه چیز استفاده کرد. برخلاف پول نقد، ارزهای دیجیتال از بلاک چین و سیستم امنیت رمزنگاری پیشرفته استفاده می کنند، بنابراین تراکنش های آنلاین همیشه ثبت و محافظت می شوند.

کریپتوکارنسی چگونه کار می کند؟

ارزهای دیجیتال، ارزهایی هستند که از فناوری بلاک چین برای ثبت و ایمن سازی هر تراکنش استفاده می کنند. یک ارز دیجیتال (به عنوان مثال بیت کوین) می تواند به عنوان یک شکل دیجیتالی پول نقد برای پرداخت همه چیز از اقلام روزمره گرفته تا خریدهای بزرگ تر مانند اتومبیل و خانه استفاده شود. می‌توان آن را با استفاده از یکی از چندین کیف پول دیجیتال یا پلتفرم معاملاتی خریداری کرد، سپس هنگام خرید یک کالا، با بلاک چین معامله و مالک جدید را به صورت دیجیتالی انتقال داد. جذابیت ارزهای دیجیتال این است که همه چیز در یک دفتر کل ثبت می شود و با استفاده از رمزنگاری ایمن می شود و یک رکورد غیرقابل انکار ایجاد می کند. تا به امروز، تقریباً ۶۷۰۰ ارز دیجیتال در جهان وجود دارد که ارزش کل بازار آنها در حدود ۱.۶ تریلیون دلار است و بیت کوین بیشترین ارزش را در اختیار دارد. در اینجا برخی از دلایل اصلی توجه همه به ارزهای دیجیتال وجود دارد:
امنیت بلاک چین سرقت را بسیار دشوار تر می کند، زیرا هر ارز دیجیتال شماره شناسایی غیرقابل انکار خود را دارد که به مالک متصل است.ارزهای رمزپایه نیاز به ارزهای جداگانه و بانک‌ های مرکزی را کاهش می‌دهند. با بلاک چین، ارزهای دیجیتال را می‌ توان بدون نیاز به مبادله ارزها یا بدون دخالت بانک‌ های مرکزی به هر نقطه از جهان ارسال کرد.
ارزهای دیجیتال می توانند برخی از افراد را ثروتمند کنند، دلالان قیمت ارزهای رمزنگاری شده، به ویژه بیت کوین را افزایش داده اند و به برخی از پذیرندگان اولیه کمک می کنند تا میلیاردر شوند. شرکت‌های بزرگ بیشتر و بیشتری از ایده ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین برای پرداخت استقبال می‌کنند. در فوریه ۲۰۲۱، تسلا اعلام کرد که ۱.۵ میلیارد دلار در بیت کوین سرمایه گذاری خواهد کرد و آن را به عنوان پرداخت برای خودرو های خود می پذیرد.

تاریخچه بلاک چین

اگر چه بلاک چین یک فناوری جدید است، اما در حال حاضر تاریخچه غنی و جالبی دارد. در زیر جدول زمانی کوتاهی از برخی از مهم ترین و قابل توجه ترین رویدادها در توسعه بلاک چین آورده شده است.

۲۰۰۸
ساتوشی ناکاموتو، نام مستعار یک شخص یا گروه، «بیت کوین: سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا» را منتشر می کند.
۲۰۰۹
اولین تراکنش موفق بیت کوین (BTC) بین دانشمند کامپیوتر هال فینی و ساتوشی ناکاموتو مرموز انجام شد.
۲۰۱۰
لازلو هانیس، برنامه نویس ساکن فلوریدا، اولین خرید بیت کوین را تکمیل کرد: دو پیتزا را جان.هانیس ۱۰۰۰۰ بیت کوین به ارزش ۶۰ دلار در آن زمان انتقال داد. امروز ۸۰ میلیون دلار ارزش دارد.
ارزش بازار بیت کوین رسما بیش از یک میلیون دلار است.
۲۰۱۱
1 BTC = 1 دلار آمریکا، که برابری ارز دیجیتال را با دلار آمریکا می دهد.
بنیاد مرز الکترونیک، ویکی لیکس و سایر سازمان‌ها شروع به پذیرش بیت کوین به عنوان کمک مالی کردند.
۲۰۱۲
از بلاک چین و ارزهای دیجیتال در برنامه های تلویزیونی محبوبی مانند The Good Wife نام برده می شود که بلاک چین را به فرهنگ پاپ تزریق می کند.
مجله بیت کوین توسط توسعه دهنده بیت کوین ویتالیک بوترین راه اندازی شد.
۲۰۱۳
ارزش بازار BTC از یک میلیارد دلار فراتر رفت.
بیت کوین برای اولین بار به 100 دلار/BTC رسید.
بوترین سند “پروژه اتریوم” را منتشر می کند که نشان می دهد بلاک چین علاوه بر بیت کوین، امکانات دیگری نیز دارد (به عنوان مثال، قراردادهای هوشمند).
۲۰۱۴
شرکت بازی Zynga، هتل دی لاس وگاس و Overstock.com شروع به پذیرش بیت کوین به عنوان نوعی پرداخت کردند.
پروژه اتریوم بوترین توسط یک پیشنهاد اولیه سکه (ICO) تامین می شود که بیش از 18 میلیون دلار در بیت کوین جمع آوری می کند و راه های جدیدی را برای بلاک چین باز می کند.
R3، گروهی متشکل از بیش از 200 شرکت بلاک چین، برای کشف راه‌ های جدیدی که بلاک چین می‌تواند در فناوری پیاده‌سازی شود، تشکیل شده است.
پی پال ادغام بیت کوین را اعلام کرد.
۲۰۱۵
تعداد بازرگانانی که بیت کوین را می پذیرند از ۱۰۰۰۰۰ پیشی گرفت.
NASDAQ و شرکت زنجیره‌ ای بلاک چین مستقر در سانفرانسیسکو در حال همکاری برای آزمایش فناوری برای تجارت سهام در شرکت‌های خصوصی هستند.
۲۰۱۶
غول فناوری IBM استراتژی بلاک چین را برای راه حل های تجاری مبتنی بر فضای ابری را اعلام می کند.
دولت ژاپن مشروعیت بلاک چین و ارزهای دیجیتال را به رسمیت می شناسد.
۲۰۱۷
بیت کوین برای اولین بار به 1000 دلار/BTC رسید.
ارزش بازار ارز های دیجیتال به ۱۵۰ میلیارد دلار می رسد.
جیمی دیمون، مدیر عامل جی‌ پی مورگان می‌گوید که به بلاک چین به‌عنوان یک فناوری آینده اعتقاد دارد و به سیستم حسابداری از وال استریت رأی اعتماد می‌دهد.
بیت کوین به بالاترین حد خود در تاریخ یعنی، ۱۹۷۸۳.۲۱ دلار در هر بیت کوین رسیده است.
دبی اعلام کرده است که دولتش تا سال ۲۰۲۰ از بلاک چین نیرو می گیرد.
۲۰۱۸
فیس بوک وعده راه اندازی یک گروه بلاک چین را می دهد و همچنین به امکان ایجاد ارز دیجیتال خود اشاره می کند.
IBM با امضای بانک‌های بزرگی مانند سیتی و بارکلیز، یک پلتفرم بانکی مبتنی بر بلاک چین را توسعه می‌دهد.
۲۰۱۹
رئیس جمهور چین جی شین پینگ به طور علنی از بلاک چین استقبال کرد زیرا بانک مرکزی چین اعلام کرد که روی ارز دیجیتال خود کار می کند.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *