5

فهرست مطالب

  • تاریخچه تتر

تتر یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین است که به دلار آمریکا متصل است. دلارهای واقعی و همچنین اوراق قرضه، اسناد خزانه و سایر دارایی‌ها در موسسات مالی ذخیره می‌شوند تا به عنوان وثیقه عمل کنند. استیبل کوین ها معمولاً نسبت ۱:۱ به دلار دارند و نوسانات بسیار کمتری نسبت به همتایان ارز های دیجیتال خود مانند بیت کوین و اتریوم دارند.
هدف بخش استیبل کوین جلوگیری از نوسانات است و به ارزهای دیجیتال اجازه می دهد تا به جای سرمایه گذاری پرخطر، ذخیره ارزش باشند. استیبل کوین‌ ها همچنین نقدینگی را در بازار ارز های دیجیتال پر نوسان فراهم می‌ کنند، جایی که جابه‌جایی بین پول نقد و ارز دیجیتال مانند بیت‌کوین دشوار است. شناخته شده‌ ترین استیبل‌کوین‌، ارز رمزنگاری‌شده با پشتوانه دلار یعنی تتر، است. با این حال، سایر استیبل کوین ها از انواع دیگری از وثیقه استفاده می کنند. برخی از آن ها توسط سایر ارزهای فیات مانند یورو یا ین یا کالاهایی مانند طلا و نقره پشتیبانی می شوند.
البته با وجود نسبت 1:1 استیبل کوین های محبوب USD، معمولاً نوسانات جزئی در قیمت وجود دارد. بیشتر اوقات، متوجه خواهید شد که مقادیر استیبل کوین می تواند 1-3 سنت از هم فاصله داشته باشد. این تا حد زیادی به دلیل تغییرات در نقدینگی و عرضه و تقاضا است که بر اساس معاملات، حجم معاملات و نوسانات بازار افزایش یا کاهش می یابد. توجه به این نکته مهم است که برخی از شرکت ها نسبت به سایرین شفافیت کمتری در مورد اینکه چه مقدار از استیبل کوین های آن ها واقعاً توسط ارز های فیات و کالاها پشتیبانی می شود، کمتر است.

تاریخچه تتر

تتر در سال 2014 به عنوان realcoin شروع شد و جزو اولین توکن ها در سال 2015 در شبکه بیت کوین توزیع شد و یکی از اولین ارز های دیجیتال و استیبل کوین های موفق بود. نه تنها از نظر فناوری انقلابی بود، بلکه فهرستی از بنیان گذاران مشهور، از جمله مدیر بنیاد بیت کوین، براک پیرس را داشت.
Bitfinex – تتر در فهرست اولیه بورس Bitfinex موفق بود، اما تحقیقات بیشتر توسط محققان نشان داد که این دو شرکت دارای مدیر عامل و مدیر مالی یکسان و ساختارهای اجرایی یکسان هستند.
پمپ بیت کوین – به نظر می رسید که تتر به طور مصنوعی به بازار ارزهای دیجیتال برای ایجاد نقدینگی پمپ می شود و نیروی محرکه ای برای افزایش قیمت بیت کوین به ۲۰۰۰۰ دلار بوده است.
هک ۲۰۱۷: حدود ۳۱ میلیون دلار از تتر در هک سال ۲۰۱۷ به سرقت رفت و تتر مجبور به ایجاد یک هارد فورک شد.
بحث بر سر حمایت از دلار: حسابرسی از ذخایر دلار آمریکا که قرار بود در سال ۲۰۱۷ اتفاق بیفتد، هرگز اتفاق نیفتاد. حسابرسی قرار بود از حفظ ذخایر آن اطمینان حاصل کند، اما تتر راه خود را از حسابرسان جدا کرد.
پنهان کردن ضررها: در سال ۲۰۱۹، لتیتیا جیمز، دادستان کل نیویورک، شرکت مادر تتر را متهم کرد که با استفاده از ذخایر فارکس تتر، ضرر ۸۵۰ میلیون دلاری خود را پنهان کرده است. از سال ۲۰۲۱، تتر با جیمز به توافق رسید و موافقت کرد که ۸۵ میلیون دلار بپردازد و تجارت با نیویورکرز را متوقف کند. با وجود این، تتر تقصیر را نپذیرفت و اظهار داشت که به سادگی می‌خواهد موضوع را ادامه دهد. می گوید که سیاست حمایتی جدیدی را اجرا کرده است که شامل وام و دلار می شود.
اتهامات ضد تراست: طبق گزارش The Block، یک دادخواست دسته جمعی که در ژوئن 2020 تنظیم شد، تتر را به دستکاری بازارها با انتشار USDT برای خود بدون پشتوانه دلاری و سپس فروش USDT به صرافی Bitfinex، که شرکت خواهر تتر است، متهم کرد. این پرونده هنوز در دادگاه رسیدگی نشده است.
بحث رزرو: Bloomberg Businessweek در 1 اکتبر گزارش داد. در 7 ژانویه 2021، یک بانکدار سابق تتر ادعا کرد که مدیران شرکت وجوه ذخیره خود را سرمایه گذاری کرده اند. تحقیقات بیشتر شواهدی را نشان داد که تتر میلیاردها دلار وام کوتاه مدت به شرکت‌های بزرگ چینی داده و به دیگر شرکت‌های رمزنگاری که با بیت‌کوین تضمین کرده بود، وام داده است.به گزارش کوین تلگراف، تتر این گزارش را “تلاش خسته کننده” برای تضعیف شرکت خواند. اما در حالی که یکی از سخنگویان تتر به بلومبرگ بیزینس ویک گفت که تتر پول نقد کافی برای مطابقت با بزرگترین پرداختی که تا به حال در یک روز داشته است دارد، او تایید نکرد که تقریباً 69 میلیارد دلار برای پشتوانه تمام سکه های در گردش لازم است.
زمان فروش در بحبوحه جداسازی terraUSD: زمانی که رقیب terraUSD استیبل کوین در ماه گذشته جدا شد و در یک نقطه به زیر 30 سنت سقوط کرد، فروش در بین سرمایه گذاران عصبی منجر به برداشت 3 میلیارد دلاری از تتر شد که تتر توانست همه آنها را بدون حادثه بازخرید کند. CNBC گزارش داد. در حالی که قیمت تتر هرگز به زیر 95 سنت نرسید و یک روز بعد به نزدیک 1 دلار بازگشت، این رویداد توجه رگولاتورها را در مورد عدم حمایت از سرمایه گذاران جلب کرد.
علی رغم اختلاف نظرها، با افزایش تقاضا، توکن‌های جدید تتر همچنان به تولید خود ادامه می‌دهند. در واقع تتر اخیراً روی Polygon راه اندازی شد که در نوع خود با ارائه راه حلی برای هزینه های بالا، سرعت پایین و عدم مقیاس پذیری شبکه اتریوم بسیار محبوب شده است. کریپتو بریفینگ گزارش داد که تتر از قبل در پلتفرم های قرارداد هوشمند مانند Solana و Algorand، علاوه بر اتریوم در دسترس بود.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

2 نظر

2 thoughts on “تتر چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *