لطفا نظر خود را در رابطه با وبسایت وارد کنید! (اختیاری)

فهرست مطالب

  • نگاهی به شبکه بیت‌ کوین
  • استخراج بیت کوین
  • هاوینگ بیت کوین
  • هاوینگ چه تأثیراتی دارد؟
  • اولین هاوینگ چه زمانی اتفاق افتاد؟
  • کلام آخر
هاوینگ بیت ‌کوین چیست

هاوینگ بیت ‌کوین چیست؟

«هاوینگ» یکی از مهم‌ترین رویدادها در بلاک‌چین بیت کوین است و زمانی اتفاق می‌افتد که عرضه بیت‌کوین‌های جدید و پاداش استخراج آن نصف شود. این رویداد منجر به کاهش نرخ تورم و در نتیجه افزایش ارزش بیت کوین می‌شود. در ادامه این مقاله در صرافی تتر به بررسی کامل این رویداد می‌پردازیم.

نگاهی به شبکه بیت‌ کوین

برای درک کامل هاوینگ بیت‌کوین بد نیست که ابتدا کمی درباره نحوه عملکرد شبکه بیت کوین بدانیم.
تکنولوژی زیربنای بیت کوین، متشکل از نودهایی (Node) است که نرم‌افزار بیت‌کوین را اجرا می‌کنند و شامل تاریخچه‌ای جزئی یا کامل از تراکنش‌های انجام شده در آن شبکه است. هر نود کامل، یا نودی که تاریخچه تمام تراکنش‌های بیت کوین را دارد، مسئول تأیید یا رد تراکنش در شبکه بیت کوین است. برای انجام این کار، نودِ شبکه باید یک سری بررسی‌ها انجام دهد تا از صحت تراکنش مطلع شود و اطمینان حاصل کند که تراکنش حاوی پارامترهای اعتبارسنجی صحیح است.

استخراج بیت کوین

هر بلاک (block)، فایلی است که شامل یک مگابایت از سوابق تراکنش‌های انجام شده در بلاک‌ چین بیت کوین است. ماینرها یا استخراج‌کننده‌ها، با حل یک معادله پیچیده ریاضی با استفاده از سخت‌افزارهای مخصوص (Miner)، بلاک بعدی را اضافه و یک خروجی ۶۴ کاراکتری تصادفی به نام هَش (Hash) را تولید و سپس بلاک را قفل می‌کنند تا غیرقابل‌ تغییر شود و با کامل کردن این بلاک‌ها بیت کوین دریافت می‌کنند. به بیانی ساده‌تر، وقتی یک بلاک با تراکنش‌ها پر شود، ماینرهایی که تراکنش‌های درون بلاک را پردازش و تأیید کرده‌اند به‌عنوان پاداش بیت کوین دریافت می‌کنند.

هاوینگ بیت کوین

پس از استخراج هر ۲۱۰٫۰۰۰ بلاک، یا تقریباً هر چهار سال، پاداشی که ماینرها برای پردازش تراکنش‌ها دریافت می‌کنند نصف می‌شود. به این دلیل، به این رویداد هاوینگ (Halving) یا نصف شدن می‌گویند. در ابتدا پاداش هر بلاک برای ماینرها ۵۰ بیت کوین بود که رفته‌رفته به دلیل روی دادن هاوینگ‌های متعدد کاهش پیدا کرد و در حال حاضر ۶.۲۵ بیت کوین است. طبق پروتکل این شبکه، حداکثر بیت کوین قابل استخراج (تولید)، ۲۱ میلیون واحد خواهد بود و تابه‌حال ۱۹ میلیون واحد بیت کوین استخراج شده است و فقط ۲ میلیون واحد باقی‌مانده است. باتوجه‌به هاوینگ‌های اتفاق افتاده و پیش رو، پیش‌بینی می‌شود که استخراج تمام بیت کوین‌ها تا سال ۲۱۴۰ میلادی طول بکشد!

هاوینگ چه تأثیراتی دارد؟

به این دلیل که هاوینگ بیت کوین یک رویداد بزرگ است، تأثیراتی بر طرفین فعال در این شبکه دارد. هاوینگ به دلیل کاهش عرضه و افزایش تقاضا، منجر به افزایش قیمت بیت کوین می‌شود و این خبر خوبی برای سرمایه‌گذاران است. با نزدیک‌شدن به این رویداد، فعالیت‌های معاملاتی هم افزایش پیدا می‌کند و معامله‌گران برای کسب سود، تمرکز خود را روی این ارز دیجیتال می‌گذارند. البته که سرعت افزایش قیمت بر اساس شرایط و هر هاوینگ متفاوت خواهد بود.
هاوینگ تأثیراتی بر استخراج‌کنندگان هم خواهد گذاشت. کاهش عرضه بیت کوین، تقاضا و قیمت را افزایش می‌دهد، اما عرضه کم‌تر یا به عبارتی پاداش کم‌تر می‌تواند بقای استخراج‌کنندگان منفرد و ریزنقش را در اکوسیستم بیت کوین دشوار کند؛ زیرا رقابت با سازمان‌های استخراج بزرگ بسیار سخت‌تر خواهد شد.

اولین هاوینگ چه زمانی اتفاق افتاد؟

اولین هاوینگ بیت کوین در نوامبر سال ۲۰۱۲ رخ داد و بعد از آن در جولای سال ۲۰۱۶ و آخرین هاوینگ در ماه مِی سال ۲۰۲۰ اتفاق افتاد.

کلام آخر

تاکنون تقریباً ۹۱ درصد از تمام بیت کون‌هایی که به چرخه وارد خواهند شد استخراج شده است و با وقوع هاوینگ‌ها و بالارفتن هَش ریت (Hash Rate)، این روند استخراج رو به کاهش است. پیش‌بینی می‌شود که هاوینگ بعدی در اوایل سال ۲۰۲۴ میلادی اتفاق بیفتد.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *