لطفا نظر خود را در رابطه با وبسایت وارد کنید! (اختیاری)

فهرست مطالب

کاردانو چه کاربردهایی دارد؟

کاردانو چه کاربردهایی دارد؟

کاردانو یک پروژه بلاک چین منبع باز و غیرمتمرکز است. این پروژه برای تسهیل تراکنش‌های همتا به همتا ایجاد شده است. ساختار و معماری کاردانو به‌گونه‌ای طراحی شده است که امکان پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند را در این شبکه فراهم می‌کند. این کار باعث سازگارتر و مقیاس‌پذیرتر شدن این شبکه می‌شود. علاوه بر این، امنیت آن نیز حفظ خواهد شد.

Cardano یک بلاک چین برای اهداف عمومی است که بر اساس تحقیقات دانشگاهی بررسی و طراحی شده است. این برنامه توسط یک تیم متشکل از مهندسان، ریاضی‌دانان‌، دانشمندان و متخصصان تجارت در حال توسعه است. توسعه سیستم عامل آن با استفاده از یک رویکرد علمی انجام می‌شود. طبق گفته سازندگان آن، اصول اصلی در طراحی کاردانو امنیت، مقیاس‌پذیری و قابلیت همکاری است.

اگر بخواهیم شبکه کاردانو را به زبان ساده تعریف کنیم، باید بگوییم که کاردانو به‌دنبال رقابت با دنیای مالی سنتی است و خود را با شبکه پرداختی مانند ویزا (Visa) مقایسه می‌کند. کاردانو به‌دنبال حل مشکل مقیاس‌پذیری است.

کاردانو از دو بخش تشکیل شده است: لایه اول (که به عنوان Cardano Settlement Layer شناخته می شود) و لایه دوم (که به عنوان Cardano Computation Layer شناخته می شود). لایه اول برای تأیید تراکنش ها و استفاده از پروتکل ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که لایه دوم برای شبیه سازی قراردادهای هوشمند و ارائه خدمات دیگر به کاربران استفاده می شود.

اهداف کاردانو

ورود شرکت‌های فورچون به اکوسیستم کاردانو

در اهداف کوتاه‌مدت شرکت‌های فورچون جهانی گفته شده که تا سال ۲۰۲۴، تعداد سه شرکت از این گروه کاردانو را خریداری کرده و از بلاکچین آن استفاده خواهند کرد. تا سال ۲۰۲۶ در اهداف بلندمدت، حداقل ۱۰ شرکت از مجموعه جهانی شرکت‌های فورچون توکن ADA را تهیه کرده و از آن بهره‌برداری خواهند کرد.

کاردانو و همکاری با بانک‌ها

در لیست اهداف کوتاه‌مدت کاردانو، همکاری با ۵۰ بانک دیده می‌شود که قرار است از رمز ارز ADA استفاده کنند. درصورتی‌که این هدف محقق شود، کاربران آدا می‌توانند توسط بلاکچین شبکه، توکن‌های خود را به انواع توکن‌های دیگر یا ارزهای مختلف فیات تبدیل کنند.

خودکفایی و گسترش اکوسیستم

این ارز محبوب برای ۵ سال آینده، برنامه خودکفایی بلاکچینش را ریخته و قصد دارد اداره آن را به جامعه این توکن واگذار کند. برای دستیابی به این هدف، باید تعداد کاربران آن به حداقل یک میلیارد برسد؛ در صورت محقق شدن، می‌تواند حداقل به یک کشور خدمت‌رسانی کند.

افرایش تعداد والت‌های پشتیبانی‌کننده از کاردانو

در حال حاضر تعداد کیف پول‌هایی که از آدا پشتیبانی می‌کنند، محدود و آسان‌ترین مسیر برای دریافت یا ارسال آن، والت رسمی ددالوس است. در بین هدف‌های کوتاه‌مدت این سازمان، افزایش تعداد والت‌‎ها دیده می‌شود.

کاربردهای کاردانو

کاردانو به عنوان یک پلتفرم منبع باز در زمینه قرارداد های هوشمند کاربرد های فراوانی دارد و می تواند در بخش ها و صنعت های مختلف مشکلات آن را برطرف کند. بخش هایی از جمله آموزش، خرده فروشی، تامین مالی، بهداشت، حکمرانی و کشاورزی همگی خدماتی هستند که کاردانو می ‌تواند به آن ها در ارائه خدمات بیشتر و رفع مشکلاتشان بسیار تاثیرگذار و کاربردی باشد. مهم ترین کاربرد هایی که برای کاردانو در این زمینه تعریف شده است عبارت است از:

آموزش

یکی از کاربرد های آدا این است که می ‌توان از Atala PRISM که در واقع یک گواهی و شناسنامه هویتی می‌ باشد در سیستم آموزشی خود استفاده کنند و بدین وسیله از اصالت گواهینامه های آموزشی و دانشگاهی حفاظت شود.

جلوگیری از جعل و دستکاری

یکی از شرکت هایی که مدیریت کاردانو را برعهده دارد شرکت lOHK می باشد که ارائه دهنده ATALA SCAN است. سیستمی که قابل دستکاری و تغییر می باشد و برای بررسی اصالت کالا و محافظت از برند ها کارایی دارد و بدین وسیله از فروش محصولات جعلی در خرده فروشی ها جلوگیری می شود.

هویت دیجیتالی

شهروندان برخی از کشور های در حال توسعه از جمله آفریقا از دریافت خدمات بانکی دیگر کشور ها محروم هستند به همین خاطر ارز کاردانو اقدام به ایجاد یک هویت دیجیتالی کرده است. که به واسطه آن شهروندان این کشور ها می‌ توانند از خدمات متعددی بهره‌ مند شوند. تا به حال تیم کاردانو برای طراحی ابزار های مدیریتی بلاک چین با کشور های زیادی همکاری داشته است.

دولت و حکمرانی

کاربردی که کاردانو برای دولت ها و کشور ها دارد این است که می توانند با استفاده از سیستم Atala PRISM جهت صدور اوراق هویتی و سیستم های سنجشی در بخش ها و قسمت های مختلف دولتی از آن استفاده شود.

کشاورزی

با استفاده از Atala در بخش های کشاورزی می توان از آن برای صدور گواهی اصالت محصولات استفاده کرد.

بهداشت و درمان

یکی از سیستم های کاردانو ATALA SCAN می باشد سیستمی که در بخش کشاورزی از آن برای تصدیق و تایید اصالت و صحت محصولات دارویی استفاده می شود و از این طریق سلامت بیماران سراسر دنیا تامین می شود.

سخن آخر

کاردانو یک پروژه بلندپروازانه با هدف فراهم کردن زیرساخت‌های بلاک چین، در اکوسیستم کریپتو است. در حالی که این پروژه کندتر از آنچه انتظار می‌رود پیش می‌رود، اما اهداف بزرگی دارد. باید منتظر ماند و عملکرد این شبکه را در بزنگاه‌های بازار مشاهده کرد.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *