لطفا نظر خود را در رابطه با وبسایت وارد کنید! (اختیاری)

فهرست مطالب

آینده قیمت تتر چگونه خواهد بود؟

آینده قیمت تتر چگونه خواهد بود؟

فضای کریپتو مملو از ارزهایی‌ست که ارزش آن‌ها یا به ماه شلیک می‌شود یا به اعماق زمین سقوط می‌کند! اما این داستان فقط مختص کوین‌های ناشناخته نیست، بلکه همیشه گمانه‌زنی‌های زیادی در مورد آینده ارزهای دیجیتال برتر هم در بین معامله‌گران مطرح است. امروزه رمزارزهایی مانند تتر که اصطلاحاً به آنها استیبل‌ کوین گفته می‌شود نقش مهمی در معاملات و در امان ماندن معامله‌گران از نوسانات بازار ایفا می‌کنند.

تتر چیست؟

تتر یک ارز دیجیتال برابر با دلار آمریکا است که توسط شرکت تتر لیمیتد (Tether limited) در سال ۲۰۱۴ معرفی شد. این شرکت مدعی شده که هر واحد USDT با دلار آمریکا جفت شده و به ازای هر تتر، یک دلار را در خزانه خود نگهداری می‌کند. به زبان ساده، شرکت تتر لیمیتد به این صورت عمل می‌کند که در ازای پرداخت هر یک دلار آمریکا از طرف کاربران، یک تتر صادر می‌کند.

بد نیست بدانید که بنیاد Tether Limited و صرافی ارز دیجیتال بیت‌فینکس (Bitfinex)، همگی زیرمجموعه شرکت iFinex هستند. در واقع این شرکت در سال ۲۰۱۴ ارز دیجیتال تتر را ابتدا با نام Realcoin به بازار عرضه کرد و پس از مدتی نام آن را به تتر تغییر داد. در حال حاضر دفتر مرکزی این شرکت در هنگ‌کنگ مشغول به فعالیت است و اکثر تیم مدیریتی Tether از جمله مدیرعامل، مدیر ارشد استراتژی و مشاور عمومی آن، با صرافی ارز دیجیتال بیت‌فینکس مشترک است.

لازم به ذکر است که آینده تتر، بستگی مستقیم به شرایط قانون‌گذاری و شفافیت بیشتر این استیبل کوین دارد. البته تا حدودی این رمزارز به وضعیت بازار نیز حساس است و معمولا زمانی که بیت کوین افت شدید می‌کند، بخاطر حجوم معامله‌گران برای خرید تتر و حفظ سرمایه، دچار افزایش قیمت می‌شود.

تغییر قیمت تتر با نوسان قیمت بیت کوین

این مورد تنها مربوط به تعیین قیمت تتر (و نه دلار) می‌شود. به دلیل محدودیت عرضه تتر در صرافی‌های ایرانی در زمان افزایش یا کاهش شدید قیمت BTC، هجوم معامله‌گران ایرانی برای تبدیل رمزارز خود به تتر و برعکس افزایش می‌یابد و تعادل عرضه و تقاضا برای USDT به هم می‌خورد. این قضیه در زمان‌های هیجانی شدن بازار دلار نیز به نوع دیگر تکرار می‌شود لذا معمولا قیمت تتر نوسانات بیشتری نسبت به قیمت دلار دارد اما به صورت کلی این قضیه در کوتاه مدت و تا حداکثر حدود ۳٪ تفاوت قیمت ایجاد می‌کند و در یک بازه زمانی کمتر از یک هفته‌ای قیمت تتر و دلار به هم نزدیک می‌شوند.

به صورت منطقی در زمان‌هایی که قیمت بیت کوین افزایش پیدا می‌کند تمایل به ذخیره سود در بین سرمایه گذاران افزایش پیدا می‌کند و در این زمان‌ها بسیاری دارایی خود را به استیبل کوین تبدیل می کنند و آن را در صرافی‌های ایرانی به فروش می‌رسانند لذا عرضه تتر بالا رفته و قیمت آن کمی کاهش می‌یابد. برعکس در زمان‌های ریزش قیمت بیت کوین انگیزه کاربران برای تبدیل ریال خود به استیبل کوین و ورود به بازار در قیمت‌های جذاب پس از ریزش افزایش پیدا می‌کند. لذا تقاضا برای تتر بالا رفته و قیمت آن بالا می‌رود.

آیا تتر واقعا پشتوانه دلاری دارد؟

بعید است که Tether Limited بتواند ثابت کند تمام تترهای در گردش دارای پشتوانه دلاری هستند. علاوه بر این، تتر لیمیتد یک نهاد غیرشفاف و قانون‌گذاری نشده است که در گذشته توسط مقامات مالی ایالات متحده هم جریمه شده است. از مارس ۲۰۲۱، تنها چند درصد از تترها توسط پول نقد یا معادل آن (وجه نقد و اسناد خزانه)، پشتیبانی می‌شدند. ارزش ذخایری مانند اوراق تجاری بدون شفافیت و حسابرسی، قابل ارزیابی نیست. این اتفاق در مورد بانک‌ها هم زمانی که تمام سپرده‌های آنها دارای پشتوانه نقدی نیست، صدق می‌کند که به آن کسری بودجه می‌گویند. با این حال یک تفاوت مهم بین بانک‌ها و شرکت تتر لیمیتد وجود دارد: بانک‌ها تحت نظارت‌اند و شفافیت قابل توجهی را درخصوص نگهداری پول خود ارایه می‌کنند که این مساله در مورد Tether رعایت نمی‌شود. همین عدم شفافیت در مورد ارائه اطلاعات مربوط به پشتوانه این استیبل کوین، می‌تواند آینده تتر را به خطر بیاندازد.

عوامل تأثیرگذار بر آینده تتر

با اهمیت روز افزون تتر در بازار ارزهای دیجیتال، فاکتورهای مختلفی در آینده تتر تأثیرگذار خواهند بود. برخی از مهم‌ترین عوامل در آینده‌ی قیمت تتر عبارت‌اند از:

  • قانون‌گذاری
  • تقاضا در بازار
  • میزان پذیرش در دنیا
  • شفافیت و اعتماد
  • نوسانات بازار به خصوص بازار دلار
  • استیبل کوین‌های رقیب
  • وضعیت اقتصاد کلان دنیا

پیش بینی قیمت تتر در سال ۲۰۲۳

تمام تغییرات و نوسانات قیمت تتر، کاملا وابسته به وضعیت دلار در بازار جهانی است. بنابراین بر خلاف ارزهای دیجیتال دیگری مثل بیت کوین یا اتریوم، تتر با نوسانات قابل توجهی همراه نمی‌شود. بنابراین یک تتر برابر با قیمت یک دلار آمریکاست.

البته این در حالت ایده‌آل است. همانطور که در مقاله خواندید، مسائل قانونی و مشکلات پشتیبانی دلاری این رمزارز، می‌توانند از جمله دلایل تغییر قیمت تتر باشند.

در سال ۲۰۲۳، بیشترین درصد صعود تتر ۱۰ درصد و بیشترین میزان سقوط آن ۱٫۳ درصد بوده است. این رمزارز در حال حاضر بین قیمت ۰٫۹۹ دلار تا ۱٫۰۰۲ دلار خرید و فروش می‌شود.

در صورتی که در ادامه سال ۲۰۲۳ هم تتر به همین راه ادامه دهد، با ثبات نسبی این رمزارز همراه خواهیم بود. در صورت افزایش تقاضا و ترید در بازار، تتر می‌تواند بین ۱٫۰۲ و ۱٫۰۲۵ دلار خرید و فروش شود. اما در صورتی که فروش افزایش پیدا کند، تتر می‌تواند حتی قیمت ۰٫۹۰ تا ۰٫۹۵ دلار را هم لمس کند.

توجه: به دلیل نوسانات بالا، بازار ارزهای دیجیتال می‌توانند پر ریسک باشند. عوامل زیادی در این بازار می‌توانند ناگهان قیمت‌ها را تغییر دهند. پیش از خرید و سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال، ابتدا به خوبی تحقیق کنید.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *