لطفا نظر خود را در رابطه با وبسایت وارد کنید! (اختیاری)

فهرست مطالب

پیش‌بینی قیمت بیت کوین / روند صعودی ادامه خواهد داشت؟

پیش‌بینی قیمت بیت کوین / روند صعودی ادامه خواهد داشت؟

پیش بینی قیمت بیت کوین همیشه یکی از جذاب‌ترین موضوعات این حوزه بوده است. نوسانات شدید قیمت بیت کوین باعث می‌شود تا هر کسی به دنبال پیدا کردن راهی برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین باشد و کسی هم که کمی به تحلیل آشنایی داشته باشد بدش نیاید که پیش بینی خود را ارائه کند. افراد مشهور زیادی هم تاکنون هر کدام قیمت بیت کوین را در آینده پیش‌بینی کرده‌اند، از ۱۰۰ دلار و نابودی آن تا ۱ میلیون دلار و جایگزینی با پول‌های رایج.

چرا پیش بینی قیمت ارز دیجیتال برای ما مهم است؟

در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ شاهد یک رشد قیمتی شگفت انگیز در بازار ارزهای دیجیتال بودیم به طوری که قیمت بیت کوین از محدوده ۳۰۰۰ دلاری تا مرز ۷۰ هزار دلار پیشروی کرد و برخی از آلت‌کوین‌ها هم جهش قیمتی ۱۰ تا ۱۰۰ برابری را تجربه کردند. نمونه بارز آن قیمت دوج کوین است که از محدوده ۰/۰۰۵ دلاری تا مرز ۰/۷۵ دلار پیشروی کرد . با این حال در سال ۲۰۲۲ شاهد افت قیمت سنگین بودیم تا جایی که قیمت بیت کوین تا محدوده ۱۷۵۰۰ دلاری هم پایین کشیده شد و سایر ارزهای دیجیتال هم سقوط بیش از ۸۰ درصد را تجربه کردند.

از آنجایی که بسیاری از کاربران در اوج قیمت‌ها وارد بازار شدند و دوره‌های صعودی و نزولی پیشین بازار ارزهای دیجیتال را ندیده بودند، در این بازار نزولی درد مالی شدیدی را تجربه کردند. حالا شاید مهمترین سوال برای کاربران این است که حرکت صعودی بعدی بازار چه زمانی آغاز خواهد شد.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین اولین و برترین ارز دیجیتالی است که در سال ۲۰۰۹، برمبنای فناوری بلاک چین عرضه شد. تراکنش‌های این ارز دیجیتال روی دفترکل توزیع‌شده‌ای به‌ نام بلاک چین ثبت می‌شوند و نسخه‌های متعددی از این دفترکل دردسترس نودهای شبکه قرار می‌گیرد. هر کاربر بیت کوین می‌تواند به‌عنوان نود در شبکه فعالیت کند. نودها کار نظارت بر صحت و پردازش تراکنش‌های شبکه را برعهده می‌گیرند. گفتنی است نودها در شبکه بیت کوین، ماینر (استخراج‌کننده) کوین‌های شبکه هم هستند.

درواقع، نودها با همکاری یکدیگر شبکه بیت کوین را از اتکا به نهاد مرکزی شخص ثالث بی‌نیاز می‌کنند تا شرایط انجام تراکنش‌های مستقیم و همتابه‌همتا مهیا شود. آن‌ها این کار را از‌طریق استخراج (Mining) انجام می‌دهند که درواقع فرایندی از حل مسائل پیچیده ریاضی است.

نودها (ماینرها) برای تشویق به ادامه عملکرد صادقانه، کوین‌های جدیدی را به‌عنوان پاداش برای استخراج دریافت می‌کنند. این کوین‌های جدید به‌واسطه ماینرها وارد چرخه شبکه بیت کوین می‌شوند؛ اما جالب است بدانید میزان کوینی که به ماینرها داده می‌شود، هر چهار سال یک‌ بار و در رویدادی به‌ نام هاوینگ (Halving) به نصف کاهش می‌یابد.

یکی از پیامدهای مثبت هاوینگ، خاصیت ضدتورمی شبکه بیت کوین است. به‌عبارت‌دیگر، برخلاف ارزهای فیات که به‌واسطه سیاست‌های دولت‌های مرکزی بی‌رویه و بدون‌ پشتوانه چاپ می‌شوند و به تورم اقتصادی دامن می‌زنند، نرخ عرضه بیت کوین پیوسته کاهش می‌یابد.

 تاریخچه قیمت بیت کوین

  • بیت کوین در سال ۲۰۰۸ توسط یک فرد ناشناس یا گروهی از افراد به نام «ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto) اختراع شد و اولین بلاک در ژانویه 2009 به نام بلوک جنسیس استخراج شد.
  • در فوریه ۲۰۱۱، قیمت بیت کوین برای اولین بار از ۱ دلار گذشت و به ۱۰ دلار رسید که بعدا در حدود ۳۰ دلار به اوج رسید.
  • در سال ۲۰۱۲، بیت کوین اولین هاوینگ (Halving) خود را تجربه کرد که پس از آن قیمت اصلاح قیمت شدید ۸۰ تا ۹۰ درصدی را تجربه کرد.
  • علاوه بر این، در سال 2013، قیمت بیت کوین به بالای 1000 دلار رسید و اولین ATH خود را با 1127 دلار در نوامبر 2013 ثبت کرد و پر قدرت جلو رفت و در ژانویه 2015 سقوط کرد و به حدود 172.15 دلار رسید.
  • قیمت تا فوریه ۲۰۱۷ ثابت ماند و برای دومین بار از ۱۰۰۰ دلار فراتر رفت.
  • تا پایان سال، قیمت شاهد رشد بی‌سابقه‌ای بود و از ۱۰۰۰۰ دلار عبور کرد و به ۱۷۲۴۹.۹۲ دلار رسید.
  • علاوه بر این، قیمت دستخوش اصلاح و نوسان شدیدی در سال ۲۰۲۰ شد.
  • قیمت در سال ۲۰۲۱ شاهد رشد صعودی عظیمی بود و در سه ماهه چهارم ۲۰۲۱ به بالاترین حد خود در حدود ۶۸۷۸۹.۶۳ دلار رسید.

پیش بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳

حالا که چرخه‌های قیمتی و عوامل تاثیرگذار بر قیمت بیت کوین را بررسی کردیم بیایید نگاهی بیندازیم به پیش بینی قیمت ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۳ که توسط برخی از تحلیلگران و اقتصاددان‌های مشهور دنیا مطرح شده است؛

اگر نگاه کلی به پیش بینی‌ها و نظرات بیان شده داشته باشیم، قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ می تواند از مرز ۷۰۰۰۰ دلار عبور کند. در صورتی که این اتفاق رخ دهد، سقف تاریخی جدید برای بیت کوین «ATH» ثبت خواهد شد.

تحلیلگرانی که همچین پیش بینی را مطرح کرده‌اند، عقیده دارند در صورت تحقق این امر، بازار به صورت موقتی ثابت می ماند سپس با اصلاح جزئی قیمت می‌تواند حرکت تازه‌ای را به سمت ۱۰۰ هزار دلار آغاز کند.

بر اساس پیش‌بینی عمده تحلیلگران بیت کوین سال ۲۰۲۴ را با قیمتی در حدود ۷۸۰۰۰ دلار آغاز می‌کند و می‌تواند تا محدوده ۸۴۰۰۰ دلار نیز پیشروی کند.

یادآوری این نکته بسیار مهم است که این تنها نظر برخی از تحلیلگران است و هیچ قطعیتی درباره آن وجود ندارد.

آیا سرمایه گذاری و خرید بیت کوین در سال ۲۰۲۳ خوب است؟

بیت کوین اولین رمزارز موجود در بازار است و از این رو چندین بازار نزولی را پشت سر گذاشته است اما هر بار قوی تر از قبل بازگشته و رشدهای خیره‌کننده‌ای داشته و رکورد قیمت جدیدی ثبت کرده است. با این حال سرمایه‌گذاری ذاتا با ریسک همراه است و ارزهای دیجیتال به دلیل ماهیت غیرمتمرکز داشتن و عدم نظارت مراجع قانونی (و بسیاری از دلایل دیگر) پر ریسک‌تر هستند. بنابراین پس از تحقیق و بررسی‌های شخصی می‌توانید اقدام به خرید بیت کوین کنید.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *