لطفا نظر خود را در رابطه با وبسایت وارد کنید! (اختیاری)

فهرست مطالب

کاردانو و بیت کوین چه تفاوتی دارند؟

کاردانو و بیت کوین چه تفاوتی دارند؟

نسل اول بلاکچین توسط بیت کوین (Bitcoin) معرفی و شناخته شد. فناوری بلاکچین از زمانی که Satoshi Nakamoto برای اولین بار White Paper بیت کوین را در سال 2008 منتشر کرد با سرعت خارق العاده ای در حال توسعه است.

بلاکچین نسل اول از ساختار تکنولوژی اصلی بیت کوین گرفته شده که مبتنی بر پیشرفت های قبلی سیستم های ECash از دهه 1980 و 1990 بود. با روی کار آمدن این ارز دیجیتال، مسائل مالی تغییرات عمده ای کردند و مسایل مربوط به تمرکز سیستم‌های مالی قدیمی با چالش‌های بسیاری مواجه شد.

سپس این ساختار با معرفی رمزارز بیت کوین به عنوان یک دارایی دیجیتال غیرمتمرکز و ایجاد مفهوم طلای دیجیتال در ذهن کاربران، به رشد و پیشرفت زیادی دست یافت.

شبکۀ ایجاد شده توسط شخص مرموز ساتوشی ناکاموتو با مشکلات و سختی ها بسیاری روبه‌رو شد. به عنوان مثال با افزایش استقبال و محبوبیت بیت کوین و همچنین به طبع آن افزایش حجم و تعداد تراکنش‌ها، زمان انجام تراکنش‌های شبکه بیت کوین به حدود ۱۰ دقیقه رسید و این به عنوان یک پسرفت بسیار بزرگ برای بیت کوین محسوب می‌شد.

مشکل مقیاس پذیری شبکه بیت کوین باعث کاهش سرعت پردازش معاملات در این شبکه شد. همین موضوع سبب شد رقابت‌های بسیاری برای رفع مشکل مقیاس پذیری بیت کوین میان استارتاپ‌های مختلف صورت گیرد و هر یک، سعی داشتند این مشکل را به نحوی رفع کنند.

نگاهی به کاردانو

کاردانو (Cardano) با نماد اختصاری ADA یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین متن باز، غیرمتمرکز و عمومی (مانند بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بلاک چینی) است. این پروژه حاصل تحقیقات توسعه سه نهاد مختلف است: بنیاد غیرانتفاعی کاردانو، شرکت مهندسی Input Output هنگ‌کنگ (IOHK) و شرکت ژاپنی Emurgo.

کاردانو یک شعار دیگر هم دارد: اولین بلاک چینی که مورد داوری همتای چندین کارشناس زبده قرار گرفته است. این سیستم از پایه با هدف غلبه بر محدودیت‌های بلاک چین‌های موجود ایجاد شده است.

مقایسه کاردانو با بیت کوین از برخی جهات بی‌معنی است، زیرا این دو ارز دیجیتال از نظر هدف و عملکرد بسیار متفاوت هستند.

کدام سرمایه‌گذاری بهتر است: کاردانو یا بیت کوین؟

اگر بین کاردانو و بیت کوین به عنوان یک گزینه سرمایه‌گذاری تصمیم می‌گیرید، متغیرهای مختلفی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند. برای شروع، از آنجایی که اکثر پیش‌بینی‌های قیمتی ارزهای دیجیتال بر اساس حرکات قیمت‌ در گذشته است، بررسی هر گونه سیکل‌ گاوی یا خرسی که یک توکن گذرانده است بسیار مهم است تا مشخص شود چه چیزی باعث آن شده است.

تحلیل تکنیکال به سطح بالایی از تخصص در معامله نیاز دارد، به همین دلیل است که سرمایه‌گذاران بی‌تجربه باید به پیش‌بینی قیمت پلتفرم‌های محبوب مراجعه کنند. در نهایت، دیدگاه‌های حرفه‌ای ممکن است گاهی اوقات بینشی در مورد آنچه در آینده نزدیک برای رمزارزها در انتظار خواهد بود، ارائه دهد.

داده‌های تراکنش

تفاوت خرید یک شکلات و یک خانه را در نظر بگیرید. در اولی قرارداد بین مشتری و خریدار ساده است اما در دومی قرارداد شامل جزئیات زیادی است.

داده‌هایی که قابلیت ارسال در یک تراکنش را داشته باشند، اهمیت بالایی برای اعتبار یک ارز دیجیتال دارند. بیت کوین فقط ارزش را ارسال می‌کند به همین دلیل از آن به عنوان یک سیستم صرفاً پرداخت یاد می‌شود که در نوع خود مفید است.

اتریوم می‌تواند از نظر فنی هم برای ارسال ارزش و هم برای ذخیره قراردادها استفاده شود اما تمام اطلاعات در یک لایه ذخیره می‌شوند و این یعنی همیشه معاملات هماهنگ نیستند. این امر سبب می‌شود تا فضای بیشتری مورد نیاز باشد و حرکت کند شود.

کاردانو از یک سیستم چند لایه استفاده خواهد کرد تا هم برای انتقال ارزش و هم به منظور ذخیره اطلاعات جامع‌تر برای قراردادهای هوشمند، کاربردی باشد.

بیت کوین به عنوان شروع کننده جریان ارزهای دیجیتال و سیستم پرداخت جهانی می‌تواند مفید واقع شود اما برای دنیایی هوشمند و غیرمتمرکز، نیاز به بلاک چین‌های هوشمندتر حس می شود.

تیم توسعه‌دهندۀ کاردانو به دنبال ایجاد یک محیط مقیاس‌پذیر، کم‌هزینه و در عین حال با قابلیت تعامل و امنیت در بلاکچین هستند که به طور مستمر بتواند خود را توسعه داده و بروز کند. بر خلاف بیت کوین و اتریوم، شبکۀ کاردانو با نگرش به آینده تشکیل شده است.

تمرکز اصلی کاردانو بر تحقیق و بررسی در مورد پروژه‌های لانچ شدۀ قبلی است. به همین دلیل این پروژه یکی از فعال‌ترین پروژه‌ها در زمینه توسعۀ تکنولوژی است و یکی از نشانه‌های سلامت و پایداری این پروژه، توسعه و پیشرفت دائمی بلاکچین آن در طول زمان است. هزینه های توسعه شبکه کاردانو از طریق خزانه داری این رمزارز تامین می شود، به عبارتی دیگر به ازای هر تراکنش درصدی از کارمزد آن در خزانه داری ذخیره شده و برای توسعه شبکه کاردانو در آنیده مصرف خواهد شد. به بیانی ساده تر شما هنگامی که یک تراکنش خرید کاردانو را به اتمام می رسانید، همزمان مبلغی را به خزانه داری کاردانو برای توسعه ی شبکه ی آینده ی این رمز ارز پرداخت می کنید.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *