لطفا نظر خود را در رابطه با وبسایت وارد کنید! (اختیاری)

فهرست مطالب

میم کوین ها (Meme Coin) و توکن ها (Meme Token) با الهام از جک‌های تصویری اینترنتی، رویدادهای فعلی، جوامع آنلاین و اینفلوئنسرهای ساخته شده‌اند. از زمان آغاز پشتیبانی مدیر عامل تسلا از دوج کوین (DOGE)، سوال همیشگی افراد دلیل این علاقه وافر بوده است. از آن زمان تا کنون، این نوع رمز ارزها گسترش یافته و دو مورد از آن‌ها یعنی شیبا اینو (SHIB) و سیف مون (SAFEMOON)، به محبوب‌ترین‌های این حوزه تبدیل شده‌اند. اما در کل میم کوین به چه معناست و چه ارزشی ایجاد می‌کند؟

اساسا میم کوین ها برای شوخی در بازار ارزهای دیجیتال طراحی شده‌اند و در مقایسه با ارزهای دیجیتال شناخته شده مانند بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) بسیار ناپایدار هستند. جامعه محور بودن میم کوین ها موجب شده تا قیمت این رمز ارزها ناپایدار و نوسانی باشد. معمولا قیمت آن‌ها تحت تأثیر شبکه‌های اجتماعی، انتظارات و احساسات جوامع آنلاین قرار می‌گیرد و با تبلیغات بیش از حد، فومو (FOMO) و انواع ریسک‌های مالی را برای سرمایه گذاران در پی دارد.

اگرچه برخی از معامله‌گران و سرمایه گذاران با میم کوین ها ثروتمند شدند، اما بسیاری از آن‌ها به دلیل نوسانات بازار، سرمایه خود را از دست داده‌اند.

چرا میم کوین‌ها اینقدر مشهور شدند؟

پس از تولد دوج کوین در سال ۲۰۱۳، راه‌اندازی ارزهای دیجیتال بسیار آسان‌تر شده است و میم توکن ها می‌توانند به سرعت پس از هر رویدادی راه‌اندازی یا به دلیل ارتباط با اینفلوئنسرها، محبوب شوند.

به‌عنوان مثال، در ماه می ۲۰۲۱ (اردیبهشت و خرداد ۱۴۰۰)، مدیر عامل فیسبوک، مارک زاکربرگ عکسی از بزهای خانگی خود با عنوان «بزهای من: مکس و بیت کوین» منتشر کرد. به سرعت بعد از انتشار این عکس در شبکه‌های اجتماعی، یک توکن میم به نام Aqua Goat (که ارتباطی به این موضوع نداشت) رشدی ۳۰۰ درصدی را تجربه کرد. در نتیجه هیجان ایجاد شده در مورد این رمز ارزها، عامل مهمی برای رشد و یا کاهش قیمت آنهاست.

همچنین وقتی ایلان ماسک در توییتر خود نوشت که اگر روزی جنجال یا شایعه‌ای در مورد او رخ داد باید به ایلان گیت (Elongate) نام‌گذاری شود، یک توکن با نام ELONGATE در عرض یک ساعت راه‌اندازی شد. فارغ از اینکه انگیزه پشت چنین توکن‌هایی چیست، توسعه‌دهندگان این رمزارز ادعا می کنند تا به امروز ۳ میلیون دلار از سود پروژه را به موسسه‌های خیریه اهدا کرده‌اند.

تاریخچه میم کوین‌ها

کلمه میم کوین از دو بخش تشکیل شده است. کلمه میم به معنای یک آیتم فرهنگی (مانند یک تصویر، ویدیو یا عبارت) استفاده می‌شود که به طور گسترده در اینترنت پخش شده است و به عنوان یک شوخی مورد استفاده به کار گرفته می‌شود.

اصطلاح میم کوین برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ استفاده شده است. این اصطلاح در ابتدا برای دوج‌کوین، یک ارز دیجیتال مبتنی بر میم دوج به کار رفت. دوج‌کوین به عنوان یک شوخی برای به تمسخر گرفتن سایر رمزارزها مانند بیت‌کوین ایجاد شد. با این حال، دوج‌کوین از آن زمان شاهد افزایش قیمت و محبوبیت بوده و در مقاطعی رشد قابل توجهی را تجربه کرده است.

به دنبال افزایش محبوبیت دوج‌کوین و سهولت ایجاد چنین توکن‌هایی، میم کوین‌های دیگری نیز وارد بازار شدند که یکی از معروف‌ترین آن‌ها در حال حاضر شیبا اینو است.

میم کوین‌ها چگونه کار می‌کنند؟

در حالی که ممکن است میم کوین‌ها منشا متفاوتی نسبت به سایر رمزارزها داشته باشند اما عملکرد آن‌ها کاملا مشابه است. میم کوین‌ها و سایر ارزهای دیجیتال به جای اینکه شکلی قانونی از یک ارز باشند، دارایی‌هایی هستند که مشابه سهام و سایر سرمایه‌گذاری‌ها عمل می‌کنند.

این ارزهای دیجیتال با استفاده از فناوری بلاک‌چین که یک دفتر کل دیجیتال غیرمتمرکز بوده است و سوابق تراکنش‌ها را نگهداری می‌کند، کار می‌کنند.

مانند سایر ارزهای دیجیتال، برخی از میم کوین‌ها از طریق فرآیندی به نام ماینینگ ایجاد می‌شوند. به عنوان مثال، دوج‌کوین توسط افراد یا گروه‌هایی استخراج می‌شود که فرمول‌های پیچیده ریاضی و جبری را حل می‌کنند. افرادی که موفق می‌شوند بلاک‌های جدید استخراج کنند، معمولا به عنوان پاداش، رمزارز دریافت می‌کنند.

تفاوت میم کوین با دیگر رمزارزها چیست؟

میم کوین ها هم نوعی ارز دیجیتال هستند، اما تفاوت عمده آن‌ها با رمز ارزهایی همچون بیت کوین و اتریوم، در کاربرد آن‌هاست. ارزهای بزرگ نظیر BTC و ETH برای حل مشکلات دنیای واقعی توسعه داده شده‌اند. هدف این ارزها پذیرش گسترده از سوی افراد و ایجاد نوع جدیدی از ارز غیر متمرکز و تحول صنایع مختلف است.

اما در طرف مقابل، Meme Coinها در حال حاضر هیچ هدفی در دنیای واقعی نداشته و اکثر آن‌ها برای سودآوری سریع ساخته شده‌اند. برخی از این کوین‌ها به‌خاطر تبلیغ سلبریتی‌های تاثیرگذار و سرمایه‌گذاران خردی که منجر به افزایش قیمت بیش از حد آن‌ها شده‌اند، بدنام هستند. به همین دلیل است که این کوین‌ها علی‌رغم داشتن ویژگی‌های بنیادین ضعیف، رشدهای فضایی دارند.

پس از افزایش قیمت، بسیاری از سرمایه‌گذاران با هدف ذخیره سود، ارزهای خود را می‌فروشند. از آنجایی که میم کوین ها هم‌اکنون کاربرد واقعی ندارند، احمال بقای آن‌ها طی سال‌ها یا دهه‌های آینده پایین است.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *