لطفا نظر خود را در رابطه با وبسایت وارد کنید! (اختیاری)

فهرست مطالب

می‌توان گفت که تتر بزرگ‌ترین استیبل کوین دنیاست. استیبل بودن تتر به این معنی است که ارزش آن همیشه برابر با یک دلار آمریکا است (البته با درصد بسیار کمی نوسان). اما موردی که ایران وجود دارد، این است که اگر قیمت تتر با قیمت دلار یکسان است، پس چرا قیمت USDT مقداری بالاتر از دلار کاغذی مبادله می‌شود؟

تتر یک استیبل کوین (ارز ثابت) باسابقه و معتبر است که در بازارهای جهانی معادل یک دلار آمریکا معامله می‌شود. از آنجایی که پشتوانه‌ این ارز دیجیتال، دلار کاغذی است و یک کالا به حساب می‌آید، ارزش آن همیشه ثابت و معادل یک دلار محاسبه می‌شود، اما در مواردی این ارزش با اختلاف کم، بیشتر یا کمتر تخمین می‌خورد.

علت تفاوت قیمت تتر با دلار

اگر به کیف پول تراست والت، یا کیف پول‌های دیجیتال خود مراجعه کرده باشید، اختلاف بسیار جزئی در قیمت USDT و دلار مشاهده می‌کنید. البته که این تفاوت قیمت تتر و دلار در بازارهای جهانی، اکثرا نشان‌دهنده ارزش بیشتر دلار کاغذی است (گاهی نیز Tether از دلار پیشی می‌گیرد). برای مثال، Tether در برخی موارد ارزشی حدود ۰/۹۹۹۸ دلار آمریکا دارد. در واقع می‌توان گفت ارزش تتر در محور ۱ دلار نوسان دارد. اما دلیل تفاوت قیمت تتر و دلار در بازار جهانی چیست؟

در مجموع باید گفت قیمت ۱ تتر واقعا یک دلار نیست و یک مشتق از دلار آمریکا است. این یعنی، با اینکه پشتوانه یک تتر، یک دلار در نظر گرفته می‌شود، Tether ارزشی کمتر از یک دلار خواهد داشت؛ زیرا کارمزد تراکنش‌ها نیز محاسبه می‌شود. علت تفاوت قیمت ارزهای دیجیتال ثابت یا استیبل کوین‌ها با پشتوانه کاغذی آن در واقع سهولت دسترسی ارزهای دیجیتال است. این مساله در کشورهایی که اقتصاد ناپایداری دارند، بیشتر به چشم می‌خورد.

تفاوت قیمت تتر و دلار، به چند عامل بستگی دارد. یکی از مهم‌ترین علت‌های تفاوت قیمت تتر و دلار، نوع تامین این ارز است. یک نوع تامین ارز دیجیتال تتر، خرید و فروش آن در داخل کشور بین معامله‌گران و کاربران ارزهای دیجیتال است. درواقع، در تامین داخلی تتر، این ارز به اندازه کافی در سطح بازار وجود دارد و معامله‌گران تتر مورد نیاز خود را بر اساس همان قیمت 1 دلار آمریکا خرید و فروش می‌کنند.

در این حالت، شما به‌عنوان یک کاربر، معادل 1 دلار آمریکا حساب خود در صرافی را شارژ می‌کنید، در ازای آن تتر می‌خرید و با استفاده از این تتر – که به ارزش دقیقاً یک دلار آمریکا خریداری کرده‌اید – ترید می‌کنید، بیت‌کوین یا ارزهای دیگر را خرید و فروش می‌کنید و در صرافی‌ها فعال هستید.

اما نوع دیگری از تامین تتر نیز وجود دارد که دیگر داخلی نیست و نیاز است از بیرون از ایران تتر خریداری شود. می‌پرسید چرا؟

تصور کنید قیمت یکی از ارزهای دیجیتال محبوب، مثلاً بیت‌کوین به شدت سقوط کرده و خیلی از تریدرها حاضر به فروش آن نیستند. در این حالت، اغلب معامله‌گران فعال در بازار تلاش می‌کنند تا دارایی‌های خود را به تتر تبدیل کرده و از طریق آن بیت‌کوین خریداری کنند تا با افزایش قیمت بیت‌کوین بتوانند به سود برسند. چه اتفاقی می‌افتد؟ بله… همان فرمول همیشگی عرضه و تقاضا کار خودش را می‌کند. تقاضا بر عرضه پیشی گرفته و در نتیجه میزان تتر موجود در سطح بازار به شدت کاهش پیدا می‌کند. تتر نیز یک ارز دیجیتال است و همین افزایش تقاضا باعث می‌شود تا قیمت آن به بالاتر از 1 دلاری که بود برسد.

به‌علاوه، در صورتی که حجم تتر مورد نیاز کاربران افزایش پیدا کند، صرافی‌ها مجبور خواهند بود برای رفع نیاز کاربران خود تتر خریداری کنند. برای تامین تتر از خارج از کشور، صرافی‌ها ملزم به استفاده از دلار حواله هستند.

قیمت دلار حواله نیز همیشه کمی بالاتر از قیمت دلار در داخل کشور است. به‌عنوان مثال، ممکن است زمانی که قیمت دلار در داخل ایران 50 هزار تومان است، قیمت دلار حواله 53 هزار تومان باشد. همین 3 هزار تومان اضافه، روی قیمت تتری که در ایران در دسترس کاربران قرار می‌گیرد آمده و باعث اختلاف قیمت تتر با دلار می‌شود. البته، در تامین تتر از خارج از کشور توسط صرافی‌ها، موضوع فرایند تامین تتر نیز اهمیت زیادی دارد که یکی از عمده‌ترین دلایل تفاوت قیمت تتر و دلار در بازار ایران است.

قیمت ارز دیجیتال تتر به تومان نسبت به دلار چقدر اختلاف دارد؟

در حالت عادی که بازار کریپتو نوسانات چندانی ندارد، قیمت تتر عموما بین ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان بالاتر از دلار معامله می‌شود؛ اما در کاهش و یا افزایش ناگهانی و شدید قیمت ارزهای دیجیتال، این اختلاف بیشتر می‌شود؛ زیرا در ریزش بازار تقاضا برای تتر افزایش می‌یابد و سرمایه‌گذاران می‌خواهند رمزارزهای خود را تبدیل به استیبل کوین کنند تا از نوسانات در امان بمانند و این موضوع باعث افزایش قیمت Tether می‌شود. در افزایش قیمت رمز ارزها نیز سرمایه‌گذاران شروع به خارج کردن تترهای خود و خرید ارزهای دیجیتال دیگر می‌کنند. این موضوع باعث افزایش میزان موجودی (بخش عرضه) Tether می‌شود، که قاعدتا باید قیمت آن را کاهش دهد.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *