لطفا نظر خود را در رابطه با وبسایت وارد کنید! (اختیاری)

فهرست مطالب

  • انواع nft
انواع مختلف NFT را بشناسید

انواع مختلف NFT را بشناسید

NFT مخفف «Non-fungible Token» است. ترجمه آن هم چیزی نزدیک به «توکن غیرمثلی، توکن بی‌همتا یا غیر قابل تعویض» می‌شود. به عبارتی توکنی روی بلاک‌ چین که شبیه به هیچ توکن دیگری نیست. شبیه نبودن یک NFT به ارزهای دیجیتال دیگر، باعث می‌شود که با ارزهای دیگر “غیرقابل تعویض” باشد.

فرض کنید شما یک واحد بیت کوین در کیف‌پول خود دارید. می‌توانید این بیت کوین را با هر بیت‌ کوین دیگری معاوضه کنید؛ چون ارزش هر واحد BTC با دیگری برابر است. اما نمی‌توانید یک NFT را با NFT دیگری تعویض کنید. چرا که هر توکن غیرمثلی، همتا و با بقیه متفاوت است و در نتیجه، ارزش متفاوتی هم نسبت به یکدیگر دارند.

انواع nft

nftهای هنری

می‌توان گفت یکی از محبوب‌ترین انواع nft، نقاشی‌ها هنری است. nftهای هنری یکی از محبوب‌ترین NFTها هستند و هنرمندان می‌توانند نقاشی‌های خود را در قالب NFT و به صورت آنلاین به فروش رسانند. یکی از گران‌ترین nftهای فروخته شده “EVERYDAY’S: THE FIRST 5000 DAYS” است که توسط هنرمند مشهور Beeple به قیمت 69 میلیون دلار فروخته شد.

این نوع NFTها شامل آثار ویدئویی، گیف‌ها، عکس‌ها و… نیز می‌شود. ممکن است ویدئوهای کوتاه نیز به صورت NFT با قیمت‌های باورنکردنی میلیون‌دلاری به فروش برسند. یک NFT ویدئویی 10 ثانیه‌ای به نام Crossroad که ترامپ دراز کشیده بر روی زمین را نشان می‌دهد به قیمت 6.6 میلیون دلار به فروش رسید.

اخیراً، NFTهای هنری مولد به‌عنوان یک دسته جدید از دارایی‌های دیجیتال و در دسته NFTهای هنری به وجود آمده‌اند که این نوع NFT توسط هوش مصنوعی ایجاد شده است. همین اتفاقات موجب شده است که هنرمندان آثار هنری خود را به راحتی به یک NFT تبدیل کرده و از طریق بازارهای NFT موجود مثل بازار OpenSea و Rarible آزادانه آن را بفروشند و از آن کسب درآمد کنند.

تصاویر نمایه PFP

PFPها یکی از انواع nftها و مخفف کلمه Picture For Proof است و به عنوان تصویر نمایه شناخته می‌شوند. این تصاویر می‌توانند تصویر پروفایل افراد باشد که در حال حاضر در توییتر استفاده می‌شود. معروف‌ترین PFP، مجموعه کریپتوپانک است که مجموعه‌ای از شخصیت‌های پیکسلی است که در حال حاضر هر یک ارزش بسیار زیادی دارد. ویژگی مهم این توکن‌ها، کارت‌های عضویتی است که برای یک جامعه‌ای مشخص برای شما درست می‌کند.

کاربرد این عکس‌ها بسیار فراتر از تصویر پروفایل در توییتر است. این عکس‌ها نماد جایگزین منحصر به فرد شما در متاورس است. درست است که در حال حاضر این نوع توکن‌ها در مراحل اولیه رشد و توسعه خود هستند؛ اما در آینده شهرت منحصر به فردی به دست خواهند آورد.

Nftهای موزیک

یکی از انواع nft، ان اف تی‌ها موزیک است. درگذشته هنرمندان آثار خود را در قالب محصولاتی قابل تعویض به فروش می‌رسانند. در این بین سود کلانی به دلال‌های این حوزه می‌رسید و هنرمندان آن طور که باید سود کافی نمی‌بردند. اما امروزه هنرمندان می‌توانند آثار خود را بر روی پلتفرم‌هایی مثل راکی (Rocki)، آدیوز (Audius) یا رَریبل (Rarible) به NFT تبدیل کنند و آن را به تعداد دلخواه تقسیم کرده و به فروش برسانند.

درواقع این هنرمند است که برای کالای خود تصمیم می‌گیرد. او می‌تواند آن را به چند قسمت تبدیل کند و یا کاری کند که چند نفر بتوانند آن کالا را بخرند. NFT برای هنرمندان بسیار باارزش است؛ زیرا این افراد می‌توانند هنر خود را به‌راحتی به فروش گذاشته و قابلیت سو استفاده از آن وجود ندارد و به‌نوعی قانون کپی‌رایت در خصوص آثار هنری رعایت می‌شود. همچنین هنرمندان می‌توانند از باز فروش آثار هنری خود کسب سود کنند به این صورت پس از فروش دوباره آثار، چیزی حدود 10 تا 40 درصد تراکنش به این افراد تعلق می‌گیرد.

زمین‌های مجازی

زمین یا لند مجازی از انواع nftها به شمار می‌آید و قطعه‌ای از فضای مجازی در متاورس است که شما می‌توانید با پرداخت هزینه آن زمین آن را خریداری کنید. برخی از سرمایه‌گذاران برای خرید و فروش و افزایش قیمت زمین آن را خریداری می‌کنند. بسته به نوع پروژة متاورسی که در آن فعالیت می‌کنید نوع زمین و کارهایی که با آن زمین می‌توانید انجام دهید متفاوت است.

برای مثال زمانی که در یک بازی یک لند خریداری می‌کنید از مزایایی که آن بازی در قبال خرید آن زمین در اختیار شما قرار داده است بهره‌مند خواهید شد. همچنین برخی از متاورس‌ها از زمین‌ها برای تشکیل کنفرانس‌ها، میزبانی رویدادها و… استفاده می‌کنند. همچنین می‌توانید زمین برای ایجاد تبلیغات دیگر شرکت‌ها خریداری کنید.

شما می‌توانید زمین‌های متاورس را در پلتفرم‌های مختلف مثل سندباکس و دیسنترالند خریداری کنید. باید در نظر داشته باشید که اغلب زمین‌ها موجود در متاورس به‌وسیله اتریوم خریداری می‌شوند. همچنین این زمین‌ها را در سایت Opensea نیز می‌توانید خریداری کنید. پس از خرید این زمین‌ها به‌صورت NFT به کیف پول شما اضافه خواهند شد و به طور منحصر به فرد به شما تعلق دارند.

NFTهای بلیت

صنعت فروش بلیت یک صنعت چند میلیارد دلاری است؛ اما فروش بلیت هنوز به روش‌های سنتی انجام می‌پذیرد. از آنجایی که خرید بلیت برای طرف‌داران آن نمایش، یا کنسرت و… خیلی سریع انجام می‌شود یک بازار سیاه بزرگ به وجود می‌آید که بلیت را به قیمت‌های خیلی بالاتر از قیمت اصلی به فروش می‌رسانند. در این بین افرادی هستند که با جعل بلیت و فروش آن خیلی از طرف‌داران یک رویداد را فریب می‌دهند.

یکی از انواع nft، بلیت است که هنرمندان می‌توانند بلیت‌هایشان را به NFT تبدیل کرده و بین طرف‌داران خود به فروش برسانند. هر بلیت که به‌صورت ان اف تی منتشر می‌شود کاملاً منحصر به فرد بوده و جعل آن کار بسیار مشکل و به نوعی نشدنی است و تمامی معاملات انجام شده در دسترس عموم است.

همچنین بلیط‌های NFT فراتر از یک تکه کاغذ هستند که به صورت سنتی در بین افراد به فروش می‌رسد. افراد می‌توانند بعدها NFT بلیت خود را به قیمت‌های بالا به کلکسیونرها بفروشند و یا در قالب یادگاری برای همیشه حفظ کنند.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *