لطفا نظر خود را در رابطه با وبسایت وارد کنید! (اختیاری)

فهرست مطالب

چگونه با گوشی موبایل بیت کوین استخراج کنیم؟

چگونه با گوشی موبایل بیت کوین استخراج کنیم؟

چند سالی است که داستان رمز ارزها و بیت کوین در بین جوامع مختلف گرم شده و این مسئله طرفداران بسیاری پیداکرده است. این موضوع با حمله بیت کوین به قیمت‌های ۵۰ هزار دلاری داغ‌تر شد و بسیاری در فکر این افتادند که بتوانند به هر طریقی از این دنیای جدید و عجیب سودی به دست بیاورند. استخراج بیت کوین در گوشی را می‌توان یکی از این راهکارها دانست.

استخراج و ماینینگ یکی از راه‌هایی است که هرکسی می‌تواند در دنیای بلاک چین و رمز ارزها به‌واسطه آن کسب درآمد کند. اگر بخواهیم قبل از توضیح در مورد استخراج بیت کوین با گوشی، به‌طور خلاصه از استخراج صحبت کنیم بهتر است این‌گونه بگوییم که ماینینگ عملی است که در آن شما بخشی از قدرت سخت‌افزاری سیستم خودتان را در اختیار شبکه بلاک چین قرار می‌دهید.

ازآنجایی‌که این شبکه فاقد هرگونه سرورهای مدیریتی است توسط خود کاربران باید مدیریت شود. شما درازای در اختیار گذاشتن بخشی از قدرت سیستم خود در خدمت شبکه میزان بیت کوینی را که از طریق ماینینگ به‌دست‌آمده به شما تعلق می‌گیرد. پس عملاً شما بدون هیچ زحمتی و تنها با در اختیار گذاشتن سخت‌افزار سیستم خودتان می‌توانید کسب درآمد کنید.

چرا استخراج سودآور بیت کوین نیازمند قدرت محاسباتی بالایی است؟

تعداد کوین‌های قابل‌استخراج بیت کوین محدود است (۲۱ میلیون کوین) و هر چقدر تعداد کوین‌های استخراج‌شده این ارز دیجیتال به سقف کوین‌های قابل‌استخراج آن نزدیک‌تر شود، استخراج کوین‌های باقی‌مانده دشوارتر و رقابت بین ماینرها برای دستیابی به آن‌ها دشوارتر خواهد شد (اتفاقی که اکنون در حال رخ دادن است)؛ ماینرهایی در این رقابت پیروز خواهند شد که دارای قدرت محاسباتی بسیار بالایی باشند و ماینرهایی که در مقایسه با ماینرهای قدرتمند در حال تلاش برای کسب ارز دیجیتال، قدرت زیادی نداشته باشند (مثل گوشی‌های هوشمند) نتیجه خوبی به‌دست نمی‌آورند و برای کسب ارز دیجیتال با آن‌ها باید صبر زیادی داشته باشید و زمان زیادی صرف کنید.

اما به‌هرحال انجام این کار ارزش صرف وقت را دارد. استخراج بیت کوین با گوشی‌های اندرویدی و آیفون به‌راحتی امکان‌پذیر است؛ زیرا گوشی‌های هوشمند هم نوعی کامپیوتر محسوب می‌شوند و هر کامپیوتری می‌تواند هش‌ها را محاسبه کند.

البته درصورتی‌که نگران آسیب‌دیدن گوشی خود هستید، توصیه می‌کنیم از استفاده از آن برای استخراج بیت کوین یا هر کریپتوکارنسی دیگری صرف‌نظر کنید؛ زیرا انجام محاسبات لازم برای دستیابی به ارز دیجیتال در شبکه بلاکچین و استخراج آن، فشار زیادی را به پردازنده گوشی تحمیل می‌کند و درآمد حاصل از استخراج بیت کوین با گوشی و به‌اندازه‌ای نیست که ارزش تحت‌فشار قرار گرفتن گوشی را داشته باشد.

استخراج بیت کوین با گوشی

استخراج بیت کوین با گوشی با سه روش استخراج انفرادی (Solo Mininf)، استخراج با بهره‌مندی از استخر استخراج یا «ماینینگ پول» (Mining pool) و استخراج ابری یا «کلود ماینینگ» (Cloud Mining) امکان‌پذیر است.

استخراج انفرادی

استخراج انفرادی به‌معنای نصب اپلیکیشن طراحی‌شده برای استخراج ارز دیجیتال روی گوشی و استفاده از آن برای انجام این کار است.

استخر استخراج

بهره‌گیری از استخر استخراج به‌صورت ساده و خلاصه به‌معنای پیوستن به گروهی ایجادشده از ماینرها است که در آن ماینرها (در اینجا همان گوشی‌های هوشمند) هم قدرت محاسباتی خود را با سایر ماینرها به اشتراک می‌گذارند و هم از قدرت محاسباتی آن‌ها استفاده می‌کنند.

طبیعتاً این روش باعث دسترسی هر یک از ماینرها به قدرت هشینگ یا hashing power (قدرت محاسباتی برای محاسبه هش‌ها) بیشتر می‌شود و افزایش احتمال دستیابی هر یک از آن‌ها به هش برنده و درنهایت پاداش بلاک را افزایش می‌دهد.

در این روش میزان پاداش کسب‌شده بین ماینرهای شرکت‌کننده در استخر استخراج متناسب با قدرت هشینگی که هر یک از آن‌ها در فرایند استخراج رمز ارز، در اختیار استخر قرار داده‌اند، توزیع می‌شود؛ البته ماینینگ پول‌ها در ازای ارائه این سرویس مبلغی را تحت عنوان کارمزد از ماینرها دریافت می‌کنند که میزان آن در سرویس‌های مختلف ماینینگ پول متفاوت است.

استخراج ابری

می‌توان گفت استخراج ابری بهترین روش برای استخراج بیت کوین با گوشی است؛ زیرا در این روش محاسبات لازم برای استخراج بیت کوین، در فضای ابری و با کمک فناوری رایانش ابری انجام می‌شود؛ بنابراین پردازنده گوشی درگیر محاسبات نمی‌شود. در‌حقیقت شما در این روش می‌توانید بدون استفاده از گوشی قدرتمند یا هر سخت‌افزار قدرتمند دیگری و همچنین بدون برخورداری از دانش لازم برای استخراج بیت کوین، از این کار کسب درآمد کنید.

در روش استخراج ابری مبلغی را تحت عنوان خرید طرح به ارائه‌دهنده سرویس استخراج ابری پرداخت می‌کنید و پس از خرید طرح می‌توانید از منابع رایانش ابری برای کسب پاداش بلاک و استخراج ارز دیجیتال استفاده کنید. در‌حقیقت شما با خرید یک طرح استخراج ابری، قدرت محاسباتی لازم برای استخراج ابر را اجاره می‌کنید.

پس از کسب پاداش بلاک در سرویسی که از آن استفاده می‌کنید، میزانی از پاداش متناسب با میزان قدرت محاسباتی اجاره‌شده توسط هر یک از کاربران، به آن‌ها اختصاص داده می‌شود؛ البته در این روش درصورتی‌که هزینه استخراج رمزارز بیش از مبلغ دریافت‌شده از کاربران شود، هیچ پاداشی به شما تعلق نمی‌گیرد و هزینه‌ای که برای بهره‌مندی از سرویس استخراج ابری پرداخت کرده‌اید، از دست می‌رود و این‌گونه متضرر شوید.

معایب استخراج بیت کوین با گوشی

مهم‌ترین مضرات دستگاه بیت کوین برای انسان در این حالت خرابی قطعات مختلف گوشی ازجمله باتری آن است. ازآنجایی‌که گوشی فاقد سیستم خنک‌کنندگی قوی است و برای استفاده‌های این‌چنینی طراحی نشده است می‌توان حدس زد که استخراج بیت کوین با گوشی می‌تواند خسارت‌های جبران‌ناپذیری وارد کند.

از طرف دیگر استخراج بیت کوین با گوشی یک عیب بزرگ دیگر دارد. قدرت پردازشگر گوشی مسلماً به نسبت دیگر انواع سیستم‌های ماینر بسیار ضعیف‌تر است. حال شما با در اختیار گذاشتن بخشی از این قدرت در اختیار شبکه عملاً دیگر نمی‌توانید استفاده مؤثری از گوشی خود داشته باشید. از طرف دیگر قدرتی که در استخراج بیت کوین با گوشی در حال فعالیت است به‌اندازه‌ای نیست که بتواند باوجوداین الگوریتم استخراج و بالا بودن تعداد ماینرها فایده‌ای داشته باشد.

تمام این موارد ما را به این نکته می‌رساند که عملاً استفاده از استخراج بیت کوین با گوشی چندان فایده‌ای ندارد و نمی‌تواند کارایی اقتصادی خاصی برای شما داشته باشد. البته در مورد استخراج با گوشی استثناهایی را می‌توان در نظر گرفت. ممکن است شما دارای چند گوشی قدیمی و ازکارافتاده هستید، می‌توانید از آن‌ها برای استخراج بیت کوین با گوشی استفاده کنید و اگر آن‌ها بتوانند ازنظر سخت‌افزاری دوام طولانی داشته باشند در این صورت استخراج بازدهی خواهد داشت.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *