لطفا نظر خود را در رابطه با وبسایت وارد کنید! (اختیاری)

فهرست مطالب

ورود به بازار ارزهای دیجیتال و ریسک‌های آن

ورود به بازار ارزهای دیجیتال و ریسک‌های آن

همانطور که می‌دانیم، بازار ارز دیجیتال حداقل در چند سال گذشته پرنوسان‌ترین بازار مالی در جهان بوده است. اگرچه بازارهای سنتی نیز از اوایل سال ۲۰۲۰ به دلیل شیوع ویروس کرونا با این نوسان مواجه بوده‌اند، اما به نظر می‌رسد که بازار ارز‌های دیجیتال برای مدت طولانی پرنوسان باقی خواهد ماند. نوسانات بازار رمز ارزها باعث به وجود آمدن یک فرصت استثنایی برای معامله‌گران شده است تا به کسب سود بپردازند؛ اما به منظور کسب سود، باید به نکاتی مانند اینکه در بازار به دنبال چه چیزی هستید و چگونه مدیریت ریسک دارایی‌های خود را بر‌عهده می‌گیرید، توجه داشته باشید.

نوسانات موجود در بازار رمز ارزها موقعیت‌های فراوانی برای کسب سود فراهم می‌کنند. بازار ارز دیجیتال پتانسیل افزایش سرمایه را دارد اما مشروط به کسب دانش و آگاهی می‌باشد.

از دست دادن سرمایه با خرید رمزارزها

در دو صورت ممکن است سرمایه‌گذاران، سرمایه خود را در بازار ارز دیجیتال از دست بدهند:

  1. هکران و سارقان اینترنتی به زیرساخت بازار دیجیتال نفوذ پیدا کنند.
  2. هکران و سارقان اینترنتی مستقیماً خود سرمایه‌گذار و دارایی‌اش را هدف قرار دهند.

سرمایه‌گذاران به طرق مختلفی مورد حمله کلاهبرداران قرار می‌گیرند که به آن‌ها مهندسی اجتماعی گفته می‌شود. انواع این روش‌های دزدی دارایی دیجیتال عبارتند از:

  • ICO
  • بدافزارهای مخرب
  • کیف پول دیجیتالی جعلی

در مورد اول که هکران و مهاجمین سایبری خود شبکه را مورد حمله قرار می‌دهند، کاری از سرمایه‌گذار ساخته نیست؛ اما در مورد ICO و کیف پول‌ها و… می‌توان ریسک از دست دادن سرمایه را تا حدی مهار کرد.

ایجاد ICO تقلبی برای سرقت ارز دیجیتال

ICO یک روش غیر متمرکز و بسیار خطرناک دزدی در بازار ارز دیجیتال است. کلاهبرداری با ICO به دو روش انجام می‌شود که عبارتند از:

  • با ایجاد یک ICO جعلی مردم را فریب داده، سرمایه آن‌ها را جمع‌آوری کرده و به سرقت می‌برند.
  • یک شرکت واقعی تاسیس و یک صندوق معتبر ICO ایجاد می‌کنند؛ سپس سرمایه‌ی مردم را به عنوان سرمایه‌ گذاری در صندوق جمع می‌کنند و دیگر برنمی‌گردانند.

ICO چیست؟ ICO مخفف Initial Coin Offering به معنای عرضه اولیه سکه می‌باشد که راهی برای جذب سرمایه و فرصتی برای سرمایه‌ گذاری است. تا حدودی شبیه به عرضه اولیه یا پذیره‌نویسی سهام می‌باشد. در واقع پیش از راه‌اندازی پروژه یک ارز دیجیتال به نوعی آن را پیش فروش می‌کنند.

کیف پول‌های تقلبی برای سرقت ارز دیجیتال

سرمایه‌گذاران بازار ارز دیجیتال برای انتقال و نگه‌داری کریپتوهای خود به یک کیف پول دیجیتالی نیاز دارند. هکران با استفاده از کیف پول‌های دیجیتالی تقلبی، دارایی و رمز ارزهای کاربران را به سرقت می‌برند. کاربران برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی باید از پلتفرم‌های امن و معتبر استفاده کنند. استفاده از کیف پول‌های دیجیتال سخت‌افزاری نیز راه دیگری است که به امنیت دارایی دیجیتال کمک می‌کند.

بدافزارهای مخرب

کامپیوترها و سیستم‌های خانگی ممکن است از طریق بدافزارهای مخرب آلود شوند. بدافزار به یک برنامه مخرب گفته می‌شود. بدافزارها برا منظورها متفاوتی از جمله: دزدی اطلاعات، به اشتباه انداختن کاربر، کد گذاری ناخواسته روی دیتا، مانیتور کردن فعالیت‌های کاربر و… استفاده می‌شوند. برخی از این بدافزارها مختص دزدی ارز دیجیتال ایجاد شده‌اند. با نصب فایروال یا آنتی ویروس می‌توان از نفوذ بدافزارها به کامپیوتر خود جلوگیری کرد.

نوسان و دستکاری قیمت

قیمت بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال شناخته‌شده نوسانات شدیدی را تجربه می‌کنند که ممکن است باعث ضرر تازه‌واردها شود.

قیمت بیت کوین که اولین و شناخته‌شده‌ترین ارز دیجیتال دنیا محسوب می‌شود همیشه نوسانات شدیدی را به خود دیده‌ است.

این بازار به دلیل نوظهور بودن نسبت به اخبار حساسیت شدیدی دارد و انتشار یک خبر خوب یا منفی می‌تواند روند بازار را به کلی تغییر دهد.

برای مثال اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی بود که خبر تایید ویروس کرونا باعث شد قیمت بیت کوین در عرض چند ساعت تقریباً نصف شود یا همین اوایل سال ۲۰۲۱ میلادی را در نظر بگیرید که در عرض چند هفته بیت کوین رکوردهای قیمتی جدیدی ثبت کرد.

دستکاری قیمت یکی از مشکلات ارزهای دیجیتال است که نسبت به دیگر بازارها با شدت و کمیت بیشتری صورت می‌گیرد. در این نوع کلاه‌برداری که معمولاً در گروه‌های اجتماعی مثل کانال‌های تلگرام رواج دارد گردانندگان کانال زمان خاصی را برای خرید گروهی یک ارز دیجیتال کمتر شناخته شده انتخاب می‌کنند تا به ظاهر با خرید پی‌در‌پی، قیمت آن را بالا ببرند.

اما در واقعیت اتفاقی که می‌افتد این است که گردانندگان این گروه‌ها از قبل مقدار زیادی از ارز انتخاب‌شده را خریداری می‌کنند و درست در هنگام زمان اعلام شده که همه‌ی اعضای گروه اقدام به خرید می‌کنند و درنتیجه باعث بالارفتن قیمت می‌شوند، ارزهای خریداری‌شده‌ی خود را می‌فروشند و به همین راحتی پول‌های افراد از همه‌جا بی‌خبر را غارت می‌کنند.

هرچه یک ارز دیجیتال محبوبیت بیشتری در بین کاربران داشته باشد و درنتیجه نقدینگی آن بالاتر باشد، احتمال اینکه توسط مردم عادی دچار دستکاری قیمت شود پایین‌تر می‌آید.

عدم قانون‌مندی

هیچ قانون خاصی درمورد خریدوفروش بیت کوین و ارزهای دیجیتال وجود ندارد و کشورهای مختلف هنوز موضوع مشخصی نسبت به این حوزه اتخاذ نکرده‌اند.

یکی دیگر از مسائل مهم پیرامون ارزهای دیجیتال چه در داخل ایران و چه در بقیه کشورهای جهان موضوع قانون‌مندی آن است.

در حال حاضر بازار بزرگ بیت کوین و در کنار آن، بازار دیگر ارزهای دیجیتال بدون هرگونه آیین‌نامه یا قوانین خاصی در حال فعالیت است و دولت‌ها هنوز موضع‌گیری روشنی نسبت به آن ندارند.

با این حال در طول این مدت بارها شاهد اخباری بوده‌ایم که برخی از کشورها به دنبال ممنوع کردن این فناوری یا تلاش برای قانون‌مند کردن آن هستند.

همچنین چندین بار هم اخباری مبنی بر تلاش دولت‌های مختلف برای اعمال مالیات به دارایی‌های افراد مختلف در حوزه‌ی رمزارزها به گوش رسیده است که همه‌ی این اخبار تاثیرات منفی و مثبت خاص خود را روی بازار گذاشته‌اند.

در همین کشور خودمان ایران هم صرافی‌های مختلفی وجود دارند که سال‌هاست به مشتریان خود خدمات خریدوفروش ارز دیجیتال ارائه می‌دهند ولی اخیراً انتشار اخباری که خبر از بسته شدن درگاه‌های پرداخت ریالی در این سایت‌ها می‌داد باعث شد که بسیاری از سرمایه‌گذاران به دلیل ترس از دست دادن سرمایه‌ی خود، دارایی‌های دیجیتال خود را فروخته و حساب‌های خود را خالی کنند.

به‌هرحال ارزهای دیجیتال پدیده‌های نوظهوری هستند که آینده‌ی روشنی دارند. هیچ کس نمی‌داند که در آینده وضعیت بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال چگونه خواهد بود ولی چیزی که برای بسیاری از فعالان این حوزه محرز شده این است که این فناوری قطعاً بخشی از بازارهای مالی آینده خواهد بود.

قوانینی که کشورها در خصوص یک ارز دیجیتال می‌گذارند ممکن است بر قیمت رمزارزها تأثیرگذار باشد. برای مثال غیرقانونی اعلام کردن ICO‌ها در چین برای جلوگیری از پولشویی باعث شد که قیمت بیت کوین ۵۰۰ دلار کاهش یابد.

مشکلات امنیتی

ارزهای دیجیتال به صورت ۱۰۰ درصد متکی به فناوری هستند و همین موضوع خطر هک و از دست دادن سرمایه را افزایش می‌دهد.

ارزهای دیجیتال ارزهایی هستند که کاملاً مجازی بوده و برای حیات خود به فناوری متکی هستند. ارزهای جدید صورت دیجیتالی تولید می‌شوند و به کمک کیف پول‌های دیجیتال می‌توان آن‌ها را به یکدیگر انتقال داد.

سیستم‌های مختلف و پیچیده هم درستی و یکپارچگی آن‌ها را تامین می‌کنند. بدون وجود این فناوری، ارزهای دیجیتال هیچ ارزشی ندارند.

به عبارت دیگر افرادی که روی طلا، املاک، خودرو و ابزارهای دیگر سرمایه‌گذاری می‌کنند به صورت فیزیکی چیزی را در اختیار دارند که می‌توانند هر زمان آن را نقد کنند ولی از آنجایی که بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال ۱۰۰ درصد مجازی هستند، احتمال کلاه‌برداری و از دست رفتن سرمایه بیشتر است.

مسئله‌ی دیگری که حائز اهمیت است احتمال به سرقت رفتن دارایی‌های شما در صرافی‌های ارز دیجیتال است. در طول سال‌های اخیر بارها شاهد آن بوده‌ایم که مبالغ هنگفتی از صرافی‌های مختلف و شناخته‌شده توسط سارقان اینترنتی به سرقت رفته است.

با اینکه می‌توان با انتقال ارزهای دیجیتال خود به کیف پول‌های دیجیتال از این خطر به دور ماند ولی اگر کلیدهای رمزنگاری خود را که برای دسترسی به کیف پول‌های دیجیتال ضروری هستند از دست بدهید به ندرت خواهید توانست که دوباره به دارایی‌های دیجیتال خود دسترسی پیدا کنید.

حفظ امنیت دارایی و سرمایه شما به دو قسمت تبدیل می‌شود. امنیتی که شما رعایت می‌کنید و امنیتی که صرافی ارز دیجیتال یا کیف پول دیجیتال مورد استفاده شما باید داشته باشد.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *