لطفا نظر خود را در رابطه با وبسایت وارد کنید! (اختیاری)

فهرست مطالب

بشر از چند دهه قبل به دنبال دیجیتالی کردن پول بوده است، اما تا زمان ظهور بیت کوین هرگز نتوانست راهکاری قابل قبول و مطمئن به منظور تحقق این رویا ارائه کند. Bitcoin حین تولد، به جرات موفق‌ترین پروژه در راستای دیجیتال کردن پول تا آن زمان بود. سیستم آن شدیدا به فنون رمزنگاری گره خورده است، به همین دلیل رمز ارز نامیده می‌شود. پس رمز ارزها، نوعی ارز دیجیتال به شمار رفته و این دو یکی نیستند. اکنون و در سال 2021، خرید و فروش بیت کوین دیگر تنها نیست و بی‌شمار ارز رمزنگاری شده دیگر تحت عنوان آلت کوین در بازار رمز ارزها ظهور کرده‌اند.

با شنیدن نام ارز دیجیتال، نخستین اسمی که در ذهن همه افراد آشنا با این حوزه تداعی می‌شود، Bitcoin است. وب سایت کوین مارکت کپ به عنوان یک مرجع شناخته شده، نزدیک به 9,000 کوین و توکن مختلف را فهرست کرده است. اما تعداد واقعی رمز ارزها بسیار بسیار بیشتر است. تمامی آن‌ها تحت دسته‌بندی آلت کوین مقابل بیت کوین قرار می‌گیرند.

منظور از آلت (Alt)، جایگزین (Alternative) است. آلتکوین‌ها رمز ارزهای جایگزین به شمار می‌روند.

Altcoin چیست؟

آلت‌کوین در حقیقت نوعی دسته‌بندی است که همه رمز ارزهای موجود در این بازار در آن جای می‌گیرند؛ به جز بیت کوین!

به عبارت دیگر اگر قرار باشد رمزارزهای موجود در بازار ارزهای دیجیتال را در یک دسته‌بندی قرار دهیم، دو دسته خواهیم داشت:

  1. آلت‌کوین (تمام ارزهای دیجیتال بعد از بیت کوین)
  2. بیت کوین (یک عقاب همیشه تنهاست!)

البته عده‌ای معتقدند که ارز دیجیتال اتریوم هم در دسته آلت‌کوین قرار نمی‌گیرد و مجزا از آن است؛ با این حال برخی نیز با آن مخالفند و اتریوم را هم عضوی از آلت‌کوین می‌دانند.

چرا آلت کوین ها به وجود آمدند؟

از زمان شروع فعالیت بیت کوین، بعضی از نقطه ضعف‌های این رمزارز محبوب توجه فعالان بازار را جلب کرد. اولین مورد، کندی سرعت استخراج کوین و تایید تراکنش‌ها برای بسیاری از کاربران مسئله شد و سپس ظرفیت پایین بیت کوین برای پردازش حجم معاملات در ثانیه باعث شد که بسیاری از برنامه نویسان و متخصصان به فکر یک ارز دیجیتال بهتر بیفتند که ویژگی‌های منفی بیت کوین را نداشته باشد.

این متخصصان تصمیم گرفتند که با ایجاد تغییرات مختلف جزئی یا کلی در کد بیت کوین یا صرفاً ایده گرفتن از آن، رمزارزهایی بهتر به کاربران بازار معرفی کنند. بسیاری از این ایده‌ها فقط به عنوان یک رمزارز باقی نماند و به صورت مجموعۀ از خدمات به کاربران ارائه شد.

مقایسه آلت کوین با بیت کوین

درست است که امروزه ارز‌های دیجیتال زیادی در بازار وجود دارند، اما همه این ارز‌ها متاثر از بیت‌کوین هستند و پرایس‌اکشن price action پادشاه ارز‌های دیجیتال بر کل بازار اثر‌گذار است. آلت‌کوین‌ها را در واقع می‌توان گونه‌های دیگری از بیت‌کوین تعبیر کرد زیرا اکثرا برای بهبود عملکرد بیت‌کوین و اضافه کردن ویژگی‌های جدید ظاهر شده‌اند.

اما توجه داشته باشید که همه آلت کوین‌ ها مانند هم نیستند. اگرچه تعدادی از آن‌ها واقعا قابلیت‌های جدیدی را به همراه دارند و برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند، آلتکوین‌هایی نیز وجود دارند که جز تبلیغات اغراق‌آمیز چیز دیگری ندارند. آلت‌کوین‌ها حجم بازار کمتری به نسبت بیت‌کوین دارند، بنابراین پتانسیل رشد و ضرر بیشتری نیز دارند.

گاهی افراد رشد‌های سریع و عجیب و غریبی را از آلت‌کوین‌ها می‌بینند و به همین علت تشویق می‌شوند که در این ارز‌ها سرمایه‌گذاری کنند. اما توجه داشته باشید که این کوین‌ها می‌توانند ضرر‌های بسیار سنگینی را نیز به همراه داشته باشند و سرمایه فرد را به کلی نابود کنند. احتمالا همه شما ماجرای ارز دیجیتال لونا Luna را شنیده باشید که چندی پیش قیمت آن در عرض چند روز از حدود ۱۰۰ دلار به زیر یک سنت رسید. افراد زیادی در این ماجرا متحمل ضرر‌های سنگینی شدند.

بیت‌کوین پایداری و ثبات بیشتری دارد و امروزه توسط بسیاری از تجار و کسب‌و‌کار‌ها به رسمیت شناخته شده است. احتمال از بین رفتن و صفر شدن بیت‌کوین بسیار کم است، در حالی که پروژه‌های آلت‌کوین چنین نیستند و پیش‌بینی آینده آن‌ها بسیار سخت است. سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین همواره امنیت بیشتری از سرمایه‌گذاری در ارز‌های دیجیتال دیگر دارد.

مزایای آلت کوین‌ها

آلت کوین‌ها از ابتدا برای جبران ضعف‌های بیت کوین به وجود آمدند. بنابراین در حالت مقایسه با بیت کوین، چند مزیت کلی دارند:

  • آلت کوین‌ها، تراکنش‌ها را معمولاً با سرعت بیشتری پردازش می‌کنند. بیت کوین با پردازش فقط ۷ تراکنش بر ثانیه، ظرفیت تبدیل به یک رمزارز برای تراکنش‌های روزمره را ندارد. اما بسیاری از آلت کوین‌ها مانند ترون، می‌توانند تا ۲ هزار تراکنش بر ثانیه را پردازش کنند.
  • حضور آلت‌ کوین‌ها فضای بازار رمزارزها را رقابتی و به عبارتی داغ‌تر می‌کنند. کاربران رمزارزهای مختلف با فعالیت در بازارهای متفاوت، انگیزه‌ی بیشتری برای سرمایه‌گذاری بیشتر و کسب سود پیدا می‌کنند.
  • کاهش کارمزد تراکنش‌ها یکی از مهم‌ترین مزایای آلت کوین‌ها نسبت به بیت کوین است. در حال حاضر با افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین و همچنین افزایش ترافیک شبکه، پرداخت کارمزد تراکنش‌ بیت کوین عملاً برای کاربران معمولی شبکه به‌صرفه نیست.

معایب آلت کوین‌ها

آلت کوین‌ها همزمان با ایجاد فرصت‌های متنوع و فراوان در بازار ارزهای دیجیتال، ریسک‌هایی هم برای کاربران ایجاد می‌کنند:

  • قیمت آلت کوین‌ها بسیار به بیت کوین وابسته است. عملاً نوسانات قیمت بیت کوین روی قیمت آلت کوین‌ها تاثیر مستقیم می‌گذارد و بازارشان کاملاً مستقل نیست. به علاوه به خاطر عمر کمترشان، گاهی خطر سقوط ارزش سرمایه بازار وجود دارد.
  • حضور آلت کوین‌های متنوع، ریسک افتادن در دام کلاهبرداری‌ها و تله‌های اسکم را هم بالاتر می‌برد. ممکن است کاربران ناآگاه قربانی این تله‌ها باشند.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *