لطفا نظر خود را در رابطه با وبسایت وارد کنید! (اختیاری)

فهرست مطالب

تتر (Tether) یک استیبل کوین یا رمزارز باثبات است. قیمت تتر تقریباً معادل 1 دلار آمریکا است.

تتر با نماد اختصاری USDT، بی تردید بهترین و پرطرفدارترین استیبل کوین جهان است که در معاملات روزانه و در صرافی‌ها بیشترین استفاده را دارد. اما در بازار، چند نوع تتر وجود دارد که با هم فرق دارند.

قابلیت مهم تتر، استفاده از آن به عنوان یورو و دلار دیجیتال است. در حقیقت تتر جایگزینی برای یورو و دلار کاغذی است. از این رو، در مبادلات جهانی بسیار قابل استفاده است.

کاربرد اصلی تتر

کاربرد اصلی تتر این است که نوعی ثبات برای فضای پرنوسان رمزارزها ایجاد می‌کند و برای صرافی‌هایی که نمی‌توانند با دلار یا با بانک‌ها معامله کنند، نقدینگی فراهم می‌آورد.

بنیاد تتر در ابتدا ادعا می‌کرد که به صورت ۱۰۰% توسط بانک مرکزی آمریکا پشتیبانی می‌شود و پشتوانه این رمزارز، دلار آمریکا است. اما بعدها وبسایت‌های خبری حوزه ارزهای دیجیتال اعلام کردند که این رمزارز هیچ ربطی به دلار یا یورو ندارد و توسط هیچ دولتی پشتیبانی نمی‌گردد.

در سال ۲۰۱۹ بنیاد تتـر موارد و شرایط وبسایت خود را به‌روزرسانی کرد تا دربارۀ عملکرد ذخایر خود شفاف‌سازی کند. این به‌روزرسانی نشان می‌دهد که تتر (USDT) تماماً با دلار آمریکا پشتیبانی نمی‌شود. این موضوع، باعث انتقادات بسیاری از این شرکت شد.

انواع تتر و شبکه‌های ارز دیجیتال تتر (USDT)

دلار تتر (USDT) اولین بار در بلاک چین بیت کوین و به کمک Omni Layer ضرب شد، اما بعدتر تتر لیمیتد در شبکه‌های مختلف دیگر نیز آن را مینت کرد تا کاربران بتوانند در اکوسیستم‌های متفاوت به راحتی از استیبل کوین محبوب خود استفاده کنند.

از جمله شبکه‌هایی که از تتر پشتیبانی می‌کنند می‌توان به امنی، اتریوم، الگوراند، ایاس، سولانا، ترون، بیت کوین کش، بایننس اسمارت چین، پالیگان، اولانچ، آربیتروم، فانتوم، اپتیمیسم، هارمونی، میلکومدا، توموچین، سلو، تتا و کاوا اشاره کرد.

تتر Omni

اولین بلاک چینی که از ارز دیجیتال تتر پشتیبانی می‌کرد، شبکه بیت کوین بود که به کمک لایه امنی (Omni) به این مهم دست یافت. این روزها Omni USDT دیگر تقریبا مرده محسوب می‌شود و استفاده بسیار کمی میان کاربران حوزه رمز ارزها دارد، اما به عنوان اولین منزلگاه بزرگ‌ترین استیبل کوین بازار کریپتو، باید به آن اشاره می‌شد.

تتر ERC20

در شبکه اتریوم بر خلاف بیت کوین، استفاده از ارز دیجیتال تتر (USDT) بسیار زیاد است و خیلی از سرمایه گذاران برای تسویه خریدها و سیو سود از این توکن استفاده می‌کنند. با توجه به حجم بالای کاربران شبکه Ethereum و آمار بالای معاملات روزانه در این شبکه، می‌توان حدس زد که درصد بالایی از حجم معامله تتر در طول روز به این بلاک چین تعلق دارد. البته گفتنی است که هزینه تراکنش‌های شبکه اتریوم به دلیل ازدحام بالای آن زیادتر از بقیه بلاک چین‌ها است و استفاده از USDT در قالب توکن ERC20 در مقایسه با دیگر انواع تتر، گران‌تر پای کاربران در می‌آید.

تتر TRC20

ترون از بلاک چین‌های رقیب اتریوم است که بسیاری از عملیات‌های قابل اجرا در اتریوم را با هزینه‌ای پایین‌تر و سرعتی بیشتر ممکن می‌کند. به عنوان مثال، هزینه انجام تراکنش یا انتقال تتر USDT در قالب توکن TRC20 در حدود 1 دلار است و از مدت‌ها پیش تاکنون تغییر چندانی نداشته. در مقایسه با هزینه معمول حداقل 30 دلاری در شبکه اتریوم، ترون انتخابی بسیار مناسب برای انتقال هر رمز ارزی از جمله تر USDT به نظر می‌رسد.

تتر SOL

شبکه سولانا از سریع‌ترین و کم‌هزینه‌ترین بلاک چین‌های حال حاضر بازار ارزهای دیجیتال است که سرعت رشدی بسیار بالا و پیوسته دارد. پروژه‌های مبتنی بر توکن غیر مثلی (NFT) و بازی متعدد قرار گرفته بر این بلاک چین موجب هجوم حجم بالایی از کاربران به سولانا شده است و این تعداد از سرمایه گذاران در هر مرحله از خرید و فروش دارایی بر بستر شبکه به یک واسطه مالی همچون دلار تتر (USDT) نیاز دارند. با توجه به سرعت بالای رشد این شبکه احتمال می‌رود استفاده از SPL USDT در مقایسه با انواع دیگر تتر در آینده بیشتر شود.

تتر BEP20

یکی از دیگر انواع تتر، USDT-Bep20 است که روی شبکه بایننس اسمارت چین (BSC) قرار دارد. این شبکه که اخیرا نام خود را به BNB Smart Chain تغییر داده، بلاک چینی است که توسط مشهورترین صرافی متمرکز دنیا یعنی بایننس ایجاد شد. بی‌ان‌بی اسمارت چین توانست خود را به عنوان شبکه‌ای سریع و ارزان معرفی کند و به یکی از بزرگ‌ترین رقبای اتریوم تبدیل شود. از لحاظ سرعت تراکنش‌ها، به طور معمول تراکنش‌های آن معمولا چهار برابر سریع‌تر از رقیبش انجام می‌شوند. کارمزد تراکنش‌ها در اینجا بسیار ارزان‌تر تمام می‌شود. در زمان نوشتن این مقاله، کارمزد انتقال تتر در قالب توکن BEP20 تنها 0.29 دلار است، اما در Ethereum به 7 دلار می‌رسد! موفقیت عظیم بلاک چین BSC احتمالا به حجم بالایی از معاملات تتر BEP20 منجر خواهد شد.

تتر Polygon

پالیگان (Polygon) یک بلاک چین لایه دومی است که برای حل مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم ساخته شد. در حالی که سرعت تراکنش اتریوم در حال حاضر متوسط 30 تراکنش بر ثانیه است، این مقدار برای پالیگان به 7,000 تراکنش بر ثانیه می‌رسد. همچنین کارمزد انتقال روی شبکه متیک بسیار ارزان است. این دو ویژگی باعث رشد نجومی اپلیکیشن‌های غیر متمرکز روی پالیگان شده است و از آنجایی که یکی از پایه‌های دیفای استیبل کوین‌ها هستند، جای خالی تتر در این شبکه احساس می‌شد. تتر پالیگان (Matic-USDT) نقشی کلیدی در رونق اکوسیستم دیفای شبکه پالیگان خواهد داشت و این می‌تواند باعث افزایش حجم معاملات این نوع تتر در مقایسه با سایر انواع آن شود. کارمزد انتقال تتر روی پالیگان در زمان نوشتن این مقاله، حدودا 0.20 دلار بود که در مقایسه با شبکه اتریوم فوق‌العاده ارزان است.

انتقال انواع تتر به کیف پول

از آنجایی که تمامی تترهای معرفی شده، با یکدیگر فرق دارند؛ برای انتقال آنها به کیف پول نیز باید دقت کنید. چرا که باید آدرس دقیق کیف پول را برای انتقال وارد کنید. به طور مثال، آدرس کیف پول تتر امنی را نمی‌توانید برای انتقال تتر ترون استفاده کنید.

برای شناخت این آدرس‌ها، بهتر است کمی با ظاهر و ویژگی‌های آنها آشنا شوید تا در دریافت یا ارسال تترهای خود به مشکل برنخورید.

  • آدرس تتر امنی که بر روی بلاک چین بیت کوین قرار دارد، بااعداد ۱ یا ۳ یا حروف “bc1” شروع می‌شود.
  • آدرس تتر اتریوم که بر روی بلاک چین اتریوم قرار دارد، با0x شروع می‌شود.
  • آدرس تتر ترون که بر روی بلاک چین ترون قرار دارد، باTX شروع می‌شود.

اگر به این موارد دقت کنید، به راحتی می‌توانید تترهای خود را به آدرس دقیق و درست کیف پول منتقل کنید.

در میان چهار تتر امنی، اتریوم، ترون و ای او اس، ترون و ای او اس بهترین سرعت تراکنش و کمترین میزان کارمزد تراکنش را برای نقل و انتقالات شان در نظر گرفته‌اند. از این رو، به نظر من، تتر ترون و تتر ای او اس نسبت به دیگر انواع تتر، در حال حاضر انتخاب بهتری هستند.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *