لطفا نظر خود را در رابطه با وبسایت وارد کنید! (اختیاری)

فهرست مطالب

یک کیف پول ارز دیجیتال چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

یک کیف پول ارز دیجیتال چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

دنیای ارزهای دیجیتال امروزه توجه بسیار زیادی را به خود جلب کرده است و بسیاری از ما درگیر مفاهیم مربوط به این عرصه هستیم. برای نگهداری ارز دیجیتال نیاز به کیف پول ارز دیجیتال خواهیم داشت و همین جا دو گزینه پیش روی ما قرار می گیرند. این دو مورد عبارتند از به کارگیری کیف پول ارز دیجیتال آنلاین یا رفتن سراغ خرید کیف پول سخت افزاری.

به عقیده بسیاری از متخصصان فعال در این زمینه، امنیت کیف پول سخت افزاری در رتبه بالاتری نسبت به سایر انواع کیف پول ارز دیجیتال قرار می گیرد. اما در زمان خرید این محصولات نیز باید پارامترهای مختلفی را مدنظر قرار دهیم تا امنیت دارایی خود را تامین کرده باشیم.

امنیت کیف پول‌ها چگونه است؟

شاید این سوال برایتان پیش آید که آیا کیف پول های ارز دیجیتال امن هستند یا خیر. متاسفانه، پاسخ به این سوال چندان راحت نیست. با دیدی روزمره، تمام کیف پولهای بررسی شده در این مطلب امن بوده و از لایه امنیتی ابتدایی برای محافظت از دارایی های شما برخوردارند. ولی، بله، بعضی کیف پولها از بقیه امن تر هستند.

در سطحی ابتدایی، تمام کیف پول های ارز دیجیتال با ارائه رمز عبور که یک کد ۴ رقمی یا بیشتر می باشد، اجازه دسترسی به شما می‌دهند (که البته اکثر اوقات این کار یک مرحله است، نه دو مرحله). این کیف پول ها، تمام داده های تراکنشی را با استفاده از روش Secure Sockets Layer) SSL) در هنگام انتقال رمزنگاری کرده و به شکلی امن، کلیدهای خصوصی و عمومی شما را، چه در صورتی که بر روی دستگاهتان رمزنگاری شده باشد و چه بر روی سرور سازنده ی کیف پول، ذخیره می کنند.

این الزامات، حداقل سطح امنیتی است که هر کیف پولی باید از آن پشتیبانی کند. تنها کوین بیس و Copay Bitcoin Wallet لایه‌های امنیتی بیشتر از این نیز اضافه کرده اند، با وجود اینکه مشتریان کیف پولهای ارز دیجیتال اکثرا به دنبال دو قابلیت دیگر نیز هستند: احراز هویت دو عاملی (۲FA) و پشتیبانی چند امضایی، این ویژگی ها چه هستند.

ویژگی‌های کلیدی کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتال

  • پشتیبانی از ارزهای دیجیتال گوناگون
  • امنیت کیف پول سخت افزاری
  • قابلیت بازیابی ساده و مطمئن
  • محدودیتهای کیف پول سخت افزاری مورد نظر

وقتی یک کیف پول ارز دیجیتال بتواند ویژگی های بالا را به صورت مناسب در اختیار ما قرار دهد، می توانید با خیال راحت آن را خریداری کرده و به کار ببریم. در ادامه هر کدام از این موارد را به صورت جداگانه مورد بررسی دقیق قرار خواهیم داد.

1- پشتیبانی کیف پول سخت افزاری از ارزهای دیجیتال گوناگون

زمانی که قصد انتخاب کیف پول ارز دیجیتال را داریم باید حتماً به این موضوع مهم توجه داشته باشیم که این کیف پول از کدام ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کند. امروزه هزاران ارز دیجیتال گوناگون و کوین ها یا توکن های مختلف وجود دارند که توجه سرمایه گذاران را به خود جلب می کنند.

در بسیاری از موارد می بینیم که برخی از مدل های کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتال امکان پشتیبانی از بعضی ارز های دیجیتال را ندارند. پس شما باید حتماً قبل از خرید این مورد را بررسی کنید که آیا کیف پول ارز دیجیتال از ارزهای گوناگون یا توکن های مختلف پشتیبانی می کند یا خیر. چرا که در غیر این صورت شما هزینه نابجایی کرده اید و احتمالا از خرید خود ناراضی خواهید بود.

2- امنیت کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتال

از آنجایی که روند ذخیره سازی ارز دیجیتال بر روی کیف پول سخت افزاری به صورت آفلاین انجام می شود، دسترسی هکرها به آنها دشوارتر خواهد شد و آسیب پذیری آنها نیز در برابر سرقت دارای شما به حداقل خواهد رسید.

البته امروزه کیف پول های نرم افزاری نیز از امنیت بالایی برخوردارند اما هنوز هم افراد خبره در زمینه ارز دیجیتال استفاده از کیف پول سخت افزاری را به سرمایه گذاران با دید بلند مدت توصیه می کنند. یک کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتال با کیفیت مانند یک گاوصندوق بزرگ و غیر قابل دسترسی است که تنها راه باز کردن آن، از طریق یک سوراخ بسیار ریز می باشد.

در زمان واریز یا برداشت به وضوح می توانید ببینید که روند انتقال ارز از درون این سوراخ بسیار ریز انجام می شود و هیچ راه دسترسی دیگری به آن وجود ندارد. این باعث می شود که بتوان به خوبی از کلید خصوصی دارایی دیجیتال محافظت کرد.

از سوی دیگر حتی وقتی که کیف پول ارز دیجیتال خود را گم می کنید یا به سرقت برده می شود، امکان دسترسی افراد دیگر به اطلاعات درون کیف پول تقریبا غیر ممکن خواهد بود. پس می توان گفت که کیف پول ارز دیجیتال سخت افزاری از لحاظ امنیتی در رتبه خوبی قرار می گیرد و گزینه قابل اعتمادی برای ما است.

3- قابلیت بازیابی کیف پول سخت افزاری

بسیاری قبل از انتخاب کیف پول سخت افزاری ممکن است به این سوال بر بخورند که در صورت گم شدن یا به سرقت رفتن کیف پول سخت افزاری چه باید کرد. شرکت های تولید کننده کیف پول سخت افزاری معمولاً روش های بازیابی گوناگونی را در اختیار مشتریان خود قرار می دهند.

در زمان راه اندازی کیف پول سخت افزاری معمولاً یک کد بازیابی که شامل ۱۲ یا ۲۴ کلمه گوناگون است در اختیار شما قرار می گیرد. برای بازیابی کیف پول و دارایی دیجیتال خود باید حتماً این کد بازیابی را در اختیار داشته باشید تا به مشکلات دیگر بر نخورید. زمانی که این کلمات بازیابی را در اختیار داشته باشید به راحتی می توانید بعد از گم شدن یا به سرقت رفتن کیف پول دیجیتال خود سراغ خرید یک کیف پول سخت افزاری جدید بروید و روند بازیابی اطلاعات را انجام دهید.

البته این مورد مهم را نیز نباید از یاد برد که اگر سارقان و افراد متقلب به کلمات بازیابی شما دسترسی پیدا کنند می توانند دارایی دیجیتال شما را به سرقت ببرند. پس استفاده کنندگان از کیف پول سخت افزاری برای افزایش امنیت خود باید حتماً با حساسیت و دقت زیادی از عبارات بازیابی را نگهداری کنند.

4- آشنایی با محدودیت‌های کیف پول سخت افزاری

برای خرید کیف پول سخت افزاری به صورت هوشمندانه حتماً باید با محدودیت هایی که این محصولات در اختیار ما می گذارند نیز بیشتر آشنا شویم. می توان گفت اولین محدودیت آنها در مقایسه با کیف پول ارز دیجیتال آنلاین این است که روند بکارگیری کیف پول های آنلاین از کیف پول سخت افزاری ساده تر است.

همچنین تحقیقات انجام شده در خصوص برخی از برندهای کیف پول سخت افزاری نشان دهنده این است که برخی از سارقان حرفه‌ای به کیف پول سخت افزاری شما دسترسی پیدا کنند، امکان دسترسی به دارایی شما برای آنها وجود خواهد داشت.

از طرفی دیده شده که بسیاری از سارقان در زمان به سرقت بردن کیف پول سخت افزاری دارنده این محصولات را تهدید می کند تا کد بازیابی را نیز در اختیار آنها قرار دهند و همین ممکن است تهدیدات جانی برای شما به همراه بیاورد.

محدودیت بعدی کیف پول سخت افزاری نیاز مبرم به کد بازیابی است. به یاد داشته باشید که اگر کد بازیابی خود را گم کردید به هیچ عنوان نمی توانید دارای دیجیتال خود را بازگردانید. جالب است بدانید تاکنون بیش از ۴ میلیون بیت کوین به همین دلیل از دسترس خارج شده اند و امکان بازیابی آنها برای هیچکس وجود ندارد.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *