لطفا نظر خود را در رابطه با وبسایت وارد کنید! (اختیاری)

فهرست مطالب

استیبل کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که بر خلاف رمزارزهای معمولی بازار، دارایی‌های دیجیتال با نوسان پایین و نزدیک به صفر ارائه می‌دهند. ارزش استیبل‌کوین‌ها بر اساس دارایی‌های با ثباتی مانند طلا، دلار آمریکا یا دیگر ارزهای رایج مشخص می‌شود، به این معنی که استیبل‌کوین‌هایی وجود دارند که به دارایی با ثباتی همچون دلار متصل هستند و ارزششان را نزدیک به قیمت دلار حفظ می‌کنند.

در حال حاضر تتر بزرگ‌ترین استیبل‌کوین بازار ارزهای دیجیتال است که تقریباً 53 درصد از کل سرمایه بازار استیبل‌کوین‌ها را به خود اختصاص داده است. دومین استیبل‌کوین بزرگ بازار یواس‌دی‌کوین (USDC) است که 31 درصد از کل سرمایه بازار استیبل‌کوین‌ها را در اختیار دارد.

به طور کلی، معامله‌گران بازار ارزهای دیجیتال به دلیل نقدینگی ثابت و ماهیت قابل‌اعتمادی که استیبل‌کوین‌ها دارند، از این دسته ارزهای دیجیتال برای انجام معاملات خود استفاده می‌کنند تا علاوه بر حفظ ارزش دارایی خود، قربانی تغییرات ناگهانی و زیان‌بار بازار ارزهای دیجیتال نشوند.

تتر چیست؟

تتر (USDT) یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین است که توکن‌های در گردش آن با دلار آمریکا پشتیبانی می‌شوند و از مردم در برابر نوسانات ارزهای دیجیتال محافظت می‌کند. استیبل کوین‌ها به ارزهای دیجیتالی گفته می‌شود که در برابر نوسانات قیمت مقاوم هستند. به زبان ساده، یک استیبل کوین همیشه به همان مقدار فیات ارزش دارد. توکن‌های تتر توسط صرافی BitFinex توسعه یافته‌اند و توکن‌های بومی شبکه تتر هستند و با نماد USDT معامله می‌شوند. تتر چهارمین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است که بیش از 75 میلیارد دلار ارزش دارد.

تتر تراکنش‌ها را سریع تر، ساده‌تر و ارزان‌تر می‌کند. هنگام معامله در ارزهای دیجیتال، نیازی به انجام تراکنش‌های خسته کننده بانک فیات ندارید. برخلاف ارزهای دیجیتال سنتی مبتنی بر عرضه و تقاضا در یک شبکه غیرمتمرکز، استیبل کوین‌هایی مانند تتر USDT توسط ارزهای فیات، از جمله EUR ،USD ،GBP پشتیبانی می‌شوند. امروزه تتر USDT محبوب‌ترین جفت ارز بیت کوین در سراسر جهان است. استفاده از یک ارز دیجیتال پایدار با پشتوانه فیات، حفظ ارزش دارایی را آسان‌تر می‌کند. برای مثال وقتی بازارهای ارزهای دیجیتال سقوط می‌کنند، ضرر نخواهید کرد زیرا ارزش دارایی شما توسط ارز فیات پشتیبانی می‌شود.

بیت‌کوین چیست؟

بیت‌کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که در ژانویه 2009 توسط ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد. بیت کوین نسبت به مکانیزم‌های پرداخت آنلاین سنتی، نوید کارمزد تراکنش‌های کمتری را می‌دهد و برخلاف ارزهای دولتی، توسط یک مرجع غیرمتمرکز اداره می‌شود. این ارز به عنوان یک نوع ارز دیجیتال شناخته می‌شود زیرا از رمزنگاری برای حفظ امنیت خود استفاده می‌کند و هیچ بیت کوین فیزیکی وجود ندارد. تمام موجودی در یک دفتر کل نگهداری می‌شود که همه به آن دسترسی شفاف دارند. البته شایان ذکر است هر رکورد، رمزگذاری شده است.

تمام تراکنش‌های بیت‌کوین توسط حجم عظیمی از قدرت محاسباتی از طریق فرآیندی به نام «ماینینگ» تأیید می‌شوند. بیت کوین توسط هیچ بانک یا دولتی، صادر یا پشتیبانی نمی‌شود. علی رغم اینکه بیت کوین در اکثر نقاط جهان قانونی نیست، بسیار محبوب بوده و باعث راه اندازی صدها ارز دیجیتال دیگر شده است که در مجموع به آن‌ها آلت کوین می‌گویند. این ارز دیجیتال معمولا هنگام معامله به صورت اختصاری BTC خوانده می‌شود.

تفاوت‌های تتر و بیت‌کوین

تفاوت اصلی بین تتر و بیت‌کوین در این است که تتر به یک دارایی نقدی یعنی دلار آمریکا گره خورده است، در حالی که بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال مشابه با آن فاقد هرگونه پشتوانه‌ هستند و وابسته به چیزی فراتر از میزان عرضه و تقاضا نیستند. علاوه بر این، تتر یک ارز دیجیتال متمرکز است و توسط یک شرکت معتبر که زیر نظر مراجع قانونی قرار دارد هدایت می‌شود. در حالی که بیت‌کوین غیرمتمرکز است و توسط توسعه‌دهندگان از سراسر جهان به صورت آزاد توسعه پیدا می‌کند. متمرکز بودن تتر در حفظ پایداری قیمت این استیبل‌کوین تأثیر به سزایی داشته است.

همان‌طور که قابل حدس است، ارزهای دیجیتالی همچون بیت‌کوین که به یک دارایی با ارزش مانند طلا یا دلار متصل نیستند، در معرض نوسانات بی‌رحمانه‌ی بازار ارزهای دیجیتال قرار دارند. نوسانات بازار ارزهای دیجیتال را نمی‌توان پیش‌بینی کرد و معمولاً به طور ناگهانی در بازار اتفاق می‌افتند. علاوه بر نوسانات بازار ارزهای دیجیتال که تمامی رمزارزها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، باید تورم را نیز در نظر گرفت که باعث کاهش ارزش دارایی‌های نقدی کاربران می‌شود که ترکیب آن با نوسانات بازار، آسیب بالایی به دارایی سرمایه‌گذاران وارد می‌کند.

از استیبل‌کوین‌ها مانند تتر، بیشتر برای ذخیره ارزش استفاده می‌کنند، زیرا سرمایه‌گذاری در این دسته از ارزهای دیجیتال با هدف افزایش سرمایه، چندان اقدام عقلانی‌ای نیست چرا که استیبل‌کوین‌ها تنها به عنوان دارایی دیجیتالی برای حفظ ارزش عمل می‌کنند و همیشه برابر یک دلار قرار دارند.

سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین در طرفی دیگر، با وجود نوسانات بسیار، همچنان بهترین دارایی‌ها برای سرمایه‌گذاری هستند و بسیاری در سراسر جهان با این امیدواری که بیت‌کوین در نهایت ارزشش چند برابر ارزش فعلی‌اش می‌شود، در این ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند.

 از نظر طراحی، بیت کوین یک ارز ضد تورم است. به این معنی که ارزش آن در طول زمان افزایش می‌یابد. برای تتر، همه چیز متفاوت است. به عنوان یک استیبل کوین، اصلاً قرار نیست معیار ارزش بازار واقعاً برای آن اعمال شود.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *