لطفا نظر خود را در رابطه با وبسایت وارد کنید! (اختیاری)

فهرست مطالب

  • ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین کیست؟
  • هدف ساتوشی ناکاموتو از خلق بیت کوین چه بود؟
ساتوشی ناکاموتو کیست

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، در میان علاقه مندان به عرصه ارز های دیجیتال و یا دانشمندان کامپیوتر و هکرها، نامی آشنا است. زیرا این شخصیت مرموز، ارز دیجیتال بیت کوین را اختراع کرده که در حال حاضر یکی از محبوب ترین فناوری های قرن محسوب می شود. درواقع ساتوشی ناکاموتو یک فرد شناخته شده نیست که خبرنگار ها به طور معمول با او مصاحبه کنند، بلکه این تنها یک لقب برای شخصی است که بیت کوین را ابداع کرده است. این ارز دیجیتال محبوب در تاریخ 3 ژانویه سال 2009، توسط شخص یا گروهی به نام «ساتوشی ناکاموتو» به جهان معرفی شد. اما جالب است بدانید پس از گذشت سال ها، همچنان هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو مخفی است و هیچ کس نمی داند چرا خالق بزرگ ترین اثر جهان، باید هویت خود را مخفی کند؟ البته فرضیه هایی دراین باره وجود دارد که ما قصد داریم در این مقاله همه چیز درباره ساتوشی ناکاموتو و ارز دیجیتال را بررسی کنیم.

ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین کیست؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده است که اگر هویت ساتوشی ناکاموتو مخفی است، پس نام ساتوشی ناکاموتو از کجا پدید آمده؟ در این باره باید بگوییم درست است که هنوز هیچ فردی ساتوشی ناکاموتو را از نزدیک ملاقات نکرده و صدای وی را نشنیده است، اما این فرد مرموز، در گذشته چندین بار به صورت مجازی و ناشناس با جهان ارتباط برقرار کرده است. درواقع خود خالق بیت کوین لقب ساتوشی ناکاموتو را برای خود انتخاب کرده است، وی در قسمتی از وایت پیپر و یا همان معرفی نامه بیت کوین این چنین نوشته است:
«ساتوشی ناکاموتو ممکن است یک شخص واقعی نباشد. این نام ممکن است نام مستعار سازنده یا سازندگان بیت کوین باشد که می خواهند ناشناس بمانند.»
در شبکه بیت کوین قسمتی به نام (Bitcoin white paper)، وجود دارد که اطلاعات اولیه ای درباره بیت کوین، توسط ساتوشی ناکاموتو در آن نوشته شده است تا مردم بدانند دقیقا بیت کوین چیست و چرا به وجود آمده است. ماه ها پیش از استخراج اولین بلاک بیت کوین، ساتوشی در قسمت وایت پیپر بیت کوین، نوشته بود:
«بیت کوین، سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا است و نسخه ‌ای کاملا همتا به همتا از پول نقد الکترونیکی»
البته ساتوشی، تا سال ۲۰۱۰، در شبکه اجتماعی ردیت و بلاک های بیت کوین با استخراج کنندگان در ارتباط بود. اما سال ۲۰۱۰، این مشارکت به پایان رسید و از آن زمان تا به امروز هیچ اثری از ساتوشی نیست. البته همچنان دست نوشته هایی از وی وجود دارد که در قسمت های بعدی نقل قول کرده ایم.

هدف ساتوشی ناکاموتو از خلق بیت کوین چه بود؟

با آن که ساتوشی ناکاموتو هویت خود را به طور مرموزی مخفی کرده است، اما هیچ گاه هدف وی برای ایجاد بیت کوین ، یک راز نبود. ساتوشی این فناوری پیچیده را ابداع کرد تا کنترل مالی را از دخالت کنندگان مالی پس بگیرد و به مردم عادی فرصتی بدهد که در یک سیستم مالی غیرمتمرکز شرکت کنند. در واقع اولین و مهم ترین هدف ساخت بیت کوین، تمرکز زدایی مالی است. از سوی دیگر، بیت کوین پاسخی به بحران بزرگ مالی بود که نشان داد حتی بزرگترین بانک های جهان نیز می توانند با شکست مواجه شوند. زیرا اولین مقاله در مورد ارز های دیجیتال، توسط ساتوشی در سال ۲۰۰۸ نوشته شد که در آن زمان بانک های مرکزی با بحران مالی مواجه شده بودند. به همین ترتیب، ساتوشی شکنندگی سیستم مالی مدرن را برجسته کرد و خواستار تمرکز زدایی از مبادلات مالی شد. سپس، ارز دیجیتال متولد شد و بیت کوین یکی از اولین گزینه های خارج از سیستم مالی سنتی، برای مشارکت عمومی در تراکنش های مالی بدون واسطه بود.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *