لطفا نظر خود را در رابطه با وبسایت وارد کنید! (اختیاری)

فهرست مطالب

  • یونی سواپ چیست؟
  • یونی سواپ چگونه کار می‌کند؟
  • پروتکل نقدینگی خودکار یونی سواپ
  • توکن UNI
  • مزایا و معایب یونی سواپ
  • مزایا
  • معایب
یونی سوآپ

صرافی یونی سوآپ چیست؟ مزایا و معایب آن

یونی سواپ (Uniswap) یک صرافی غیرمتمرکز است که امکان ایجاد بازار همتا به همتا را فراهم می‌کند. همچنین یک ارز دیجیتال است که نماد آن (UNI) است. پلتفرم یونی سوا‌پ کاربران را قادر می‌سازد تا بدون هیچ گونه دخالت شخص ثالث متمرکز، ارزهای دیجیتال را معامله کنند. بلاکچین یونی سواپ بر روی پلتفرم اتریوم میزبانی می‌شود و توسط دارندگان UNI اداره می‌شود. یونی سواپ توکن بومی خود را به عنوان یک کالای عمومی معرفی می‌کند. بلاکچین یونی سواپ منبع باز است، به این معنی که هر کسی می‌تواند کد بلاکچین را مشاهده کرده و در آن مشارکت کند. پلتفرم یونی سواپ می‌تواند از تبادل هر توکن دیجیتالی که از استاندارد فنی اتریوم به نام ERC-20 پیروی می‌کند، پشتیبانی کند. یونی سواپ از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند که توسط فناوری بلاکچین فعال می‌شود تا به عنوان یک بازارساز خودکار عمل کند. کاربران یونی سواپ همچینن می‌توانند به طور ایمن استخرهای نقدینگی ایجاد کنند، نقدینگی ارائه دهند و انواع دارایی‌های دیجیتال را مبادله کنند.

یونی سواپ چیست؟

یونی سواپ Uniswap نوع کاملاً متفاوتی از صرافی است که کاملاً غیرمتمرکز است؛ به این معنی که تحت مالکیت و اداره یک نهاد واحد نیست و از نوع جدیدی از مدل‌های معاملاتی با عنوان پروتکل نقدینگی خودکار استفاده می‌کند. پلتفرم یونی سواپ در سال 2018 بر روی بلاکچین اتریوم، دومین پروژه بزرگ ارزهای دیجیتال جهان از نظر ارزش بازار، ساخته شد که آن را با تمام توکن‌ها و زیرساخت‌های ERC-20 مانند پشتیبانی از کیف پول‌های رمزنگاری مانند MetaMask و MyEtherWallet سازگار کرده است.
پلتفرم یونی سواپ به طور کامل منبع باز است و همه کاربران می‌توانند کد را به منظور ایجاد صرافی‌های غیرمتمرکز کپی کنند. یونی سوا‌پ همچنین به کاربران خود اجازه می‌دهد تا توکن‌های خود را به صورت کاملاً رایگان در صرافی‌ها لیست کنند. صرافی‌های متمرکز معمولی مبتنی بر سود هستند و برای فهرست کردن سکه‌های جدید هزینه‌های بسیار بالایی دریافت می‌کنند، بنابراین این به تنهایی یک تفاوت قابل توجه است. از آنجایی که یونی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است، به این معنی است که کاربران همیشه کنترل وجوه خود را در دست دارند، برخلاف یک صرافی متمرکز که معامله‌‌گران را ملزم می‌کند تا کنترل کلیدهای خصوصی خود را کنار بگذارند تا سفارشات در پایگاه داده داخلی ثبت شوند. با حفظ کنترل کلیدهای خصوصی در یونی سواپ، خطر از دست دادن دارایی‌ها در صورت هک شدن صرافی کاهش می‌یابد. طبق آخرین داده‌ها، یونی سواپ به عنوان چهارمین پلتفرم بزرگ مالی غیرمتمرکز (DeFi) معرفی شده است.

یونی سواپ چگونه کار می‌کند؟

پلتفرم یونی سواپ از قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاکچین برای تسهیل تجارت غیرمتمرکز بسیاری از دارایی‌های دیجیتال مختلف استفاده می‌کند. جفت‌های دارایی دیجیتال از طریق استخرهای نقدینگی مبادله می‌شوند، که از قراردادهای هوشمند برای تعادل خودکار پس از هر معامله استفاده می‌کنند. بلاکچین یونی سواپ که مانند یک دفتر کل الکترونیکی عمل می‌کند، به طور مداوم به روز می‌شود تا فعالیت معاملاتی در بین کاربران را منعکس کند. یونی سواپ با عملکرد به عنوان یک صرافی بدون دخالت هیچ مقام مرکزی، یک بازارساز خودکار محسوب می‌شود. که در حال حاضر از روش عملیات اثبات کار استفاده می‌کند. اثبات کار به محاسبات و منابع انرژی عظیمی نیاز دارد که از فرآیندهای تراکنش پشتیبانی می‌کند و ارزهای دیجیتال جدید تولید می‌کند.

کاربران Uniswap می‌توانند به روش‌های مختلفی در صرافی غیرمتمرکز شرکت کنند:

ایجاد بازارهای جدید: کاربران پلتفرم یونی سوا‌پ می‌توانند با کمک قراردادهای هوشمند بازارهای جدید ایجاد کرده و از آن‌ها برای مبادله دارایی‌های دیجیتال استفاده کنند.

مبادله دارایی‌ها از طریق بازارهای موجود: یونی سواپ می‌تواند از این پلتفرم برای مبادله دارایی‌های دیجیتال از طریق بازارهای غیرمتمرکز که قبلا ایجاد شده‌اند استفاده کند.

فراهم کردن نقدینگی و کسب پاداش: کاربران یونی سواپ می‌توانند نقدینگی را با استیکینگ –توافق بر عدم معامله یا فروش– دارایی‌های دیجیتال خود فراهم کنند. به کسانی که ارزهای دیجیتال خود را در پلتفرم یونی سواپ به اشتراک می‌گذارند، توکن‌های UNI پاداش داده می‌شود.

در حاکمیت یونی سوا‌پ شرکت کنند: دارندگان توکن UNI این اختیار را دارند که پلتفرم یونی سواپ را اداره کنند و قدرت رای گیری متناسب با موجودی UNI کاربران توزیع شود.
شرکت در شبکه یونی سواپ نیاز به اتصال یک کیف پول دیجیتال سازگار دارد. علاوه بر این، از آنجایی که پلتفرم اتریوم برای پردازش تراکنش‌های یونی سوا‌پ هزینه‌هایی را جمع‌آوری می‌کند، کاربران یونی سوا‌پ برای پرداخت هرگونه کارمزد تراکنش‌هایی که متحمل می‌شوند، به اتر (ETH) نیاز دارند.

پروتکل نقدینگی خودکار یونی سواپ

روشی که یونی سواپ مشکل نقدینگی مبادلات متمرکز را حل می‌کند، از طریق یک پروتکل نقدینگی خودکار است. این کار با تشویق مردم به معامله در صرافی برای تبدیل شدن به ارائه دهندگان نقدینگی (LP) عمل می‌کند. کاربران یونی سواپ پول خود را با هم جمع می‌کنند تا صندوقی ایجاد کنند که برای اجرای همه معاملاتی که در پلتفرم انجام می‌شود، استفاده شود. هر توکن لیست شده دارای استخر مخصوص به خود است که کاربران می‌توانند در آن مشارکت داشته باشند و قیمت هر توکن با استفاده از یک الگوریتم ریاضی که توسط یک کامپیوتر اجرا می‌شود محاسبه می‌شود.
با این سیستم، خریدار یا فروشنده منتظر حضور طرف مقابل برای انجام معامله نیست. بلکه آن‌ها می‌توانند هر معامله‌ای را فوراً با قیمت مشخصی انجام دهند، مشروط بر اینکه نقدینگی کافی در استخر خاص برای تسهیل آن وجود داشته باشد. در ازای قرار دادن وجوه خود، هر LP یک توکن دریافت می‌کند که نشان دهنده سهم سهام در استخر است. به عنوان مثال، اگر شما 10,000 دلار به یک استخر نقدینگی که در مجموع ۱۰۰,۰۰۰ دلار دارد کمک کنید، یک توکن برای ۱۰٪ از آن استخر دریافت خواهید کرد که در ادامه این توکن را می‌توان به عنوان سهمی از کارمزد معاملاتی بازخرید کرد.
یونی سواپ برای هر معامله‌ای که در پلتفرم انجام می‌شود، یک کارمزد ثابت 0.30٪ از کاربران دریافت می‌کند و به طور خودکار آن را به ذخیره نقدینگی ارسال می‌کند. هر موقع که یک ارائه‌ دهنده نقدینگی تصمیم بگیرد که از استخر خارج شود، بخشی از کل کارمزدها را از ذخیره نسبت به مبلغ سهام خود در آن استخر دریافت می‌کند. پس از ارتقاء Uniswap v.2، کارمزد پروتکل جدیدی معرفی شد که می‌توان آن را از طریق رای جامعه فعال یا غیرفعال کرد و اساساً 0.05٪ از هر 0.30٪ کارمزد معاملاتی را به صندوق یونی سواپ برای تأمین مالی توسعه آینده ارسال می‌کند. در حال حاضر، این گزینه کارمزد غیرفعال است. با این حال، اگر روزی این گزینه فعال شود، به این معنی است که LP ها شروع به دریافت 0.25٪ از کارمزد معاملات استخر خواهند کرد.

توکن UNI

UNI، توکن بومی یونی سواپ است که به عنوان توکن حکومتی نیز شناخته می‌شود. توکن UNI به دارندگان این حق را می‌دهد که در مورد پیشرفت‌ها و تغییرات جدید در پلتفرم، از جمله نحوه توزیع توکن‌های ضرب شده در جامعه و توسعه‌ دهندگان و همچنین ایجاد هرگونه تغییرات در ساختار شبکه رأی دهند. توکن UNI در ابتدا در سپتامبر 2020 در تلاشی برای جلوگیری از فرار کاربران به رقیب DEX SushiSwap ایجاد شد. دقیقاً یک ماه قبل از راه ‌اندازی توکن‌ یونی، SushiSwap (که یک یک فورک Uniswap بود) به کاربران پلتفرم یونی سواپ این انگیزه را داده بود تا به SushiSwap اجازه دهند تا با ارائه پاداش به آن‌ها، سرمایه و دارایی‌های خود را به پلتفرم جدید ببرند. یونی سوا‌پ با ایجاد 1 میلیارد توکن UNI تصمیم گرفت 150 میلیون از آن‌ها را بین همه کاربرانی که تا کنون از این پلتفرم استفاده کرده‌اند، توزیع کند. در واقع UNI، نقشی کلیدی در حفظ و راه اندازی شبکه یونی سواپ ایفا می‌کند. کاربرانی که دارای UNI هستند به مدیریت پروتکل کمک می‌کنند و در مورد پیشنهادهایی رای می‌دهند که ممکن است به توسعه یونی سواپ و بهبود اکوسیستم آن کمک کند. در اصل تیم توسعه دهنده یونی سواپ، UNI را با این ایده ایجاد کرد که پروتکل متعلق به کاربران آن باشد و از این طریق به پروتکل کمک کند تا به یک مدل خودپایدار تبدیل شود.

مزایا و معایب یونی سواپ

یونی سوا‌پ بزرگترین صرافی غیرمتمرکز (یا DEX) است که بر روی بلاکچین اتریوم فعالیت می‌کند. یونی سواپ به کاربران در هر نقطه از جهان اجازه می‌دهد تا بدون واسطه ارزهای دیجیتال را معامله کنند. UNI، توکن حاکمیتی این پلتفرم است که به کاربران اجازه می‌دهد در مورد تغییرات کلیدی پروتکل رای دهند. توکن بومی یونی سواپ چهارمین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار با ارزش کل بیش از ۱۸ میلیارد دلار است.

مزایا

مبادله غیرمتمرکز بسیاری از ارزهای رمزنگاری را امکان پذیر می‌کند.
قراردادهای هوشمند تجارت دارایی را امکان پذیر می‌کند که ممکن است ارزان تر و کارآمدتر باشد.
کاربران یونی سواپ می‌توانند با موافقت با عدم فروش یا مبادله دارایی‌های ارزهای دیجیتال خود، UNI کسب کنند.
حاکمیت غیرمتمرکز پلتفرم یونی سواپ هر کسی را قادر می‌سازد تا در آن شرکت کند.

معایب

پلتفرم یونی سواپ تنها از مبادله ارزهای دیجیتال سازگار با شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کند.
اثبات کار یک فرآیند انرژی و منابع فشرده است که برای پرداخت هزینه‌های تراکنش، کاربران باید ETH داشته باشند.
استفاده کردن از صرافی‌های غیرمتمرکز به یک کیف پول سازگار و خود نگهبان نیاز دارد.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *