txid

آموزش پیگیری تراکنش‌ها از طریق TXID

دنیای ارزهای دیجیتال بسیار گسترده است و مباحث زیادی در آن وجود دارند که افراد فعال در این حوزه باید آن‌ها را یاد بگیرند. برای مثال، سوالی که ممکن است اغلب کاربران تازه کار با آن‌ مواجه شوند این است که چگونه می‌توان متوجه شد که یک تراکنش ارز دیجیتال انجام شده است یا نه؟ در حوزه ارزهای دیجیتال، این کار به واسطه ثبت تراکنش‌ها با TXID در بلاکچین انجام می‌شود. در ادامه این مطلب، به توضیح بیشتر TXID پرداخته و چگونگی پیگیری تراکنش‌های آن آموزش داده می‌شود.

TXID چیست؟

آموزش پیگیری تراکنش‌ها از طریق TXID

آموزش پیگیری تراکنش‌ها از طریق TXID

پیش از یادگیری نحوه پیگیری تراکنش‌های TXID، بهتر است در وهله اول ببینیم اصلا TXID چیست؟ TXID یا شناسه تراکنش، عبارت تشکیل شده از اعداد و حروف تصادفی انحصاری ۶۴ کاراکتری در تراکنش‌های ارز دیجیتال است که به هر تراکنش رمزنگاری، به صورت کاملا خودکار اختصاص داده می‌شود. برای نمونه، می‌توان به TXID بیت کوین که به شکل زیر بوده و همچنین یک نمونه تصویری دیگر از TXID که در ادامه نشان داده شده است، اشاره کرد.
54fe6f6b7c9b619c2a10bd81a6e0abad76a1bab1d65bd7627097d20f1a8d1dee

پیگیری تراکنش

پیگیری تراکنش

به هنگامی که یک تراکنش مانند خرید‌های اینترنتی با تاخیر مواجه می‌شود، می‌توان با استفاده از TXID، وضعیت تراکنش را مورد پیگیری قرار داد. پیگیری از طریق TXID، روش سریعی جهت بررسی وضعیت یک تراکنش است. علاوه بر این، مدرکی دال بر انتقال وجه به یک آدرس عمومی نیز می‌باشد. اشتراک‌گذاری TXID نیز بسیار ایمن است چرا که هیچ اطلاعات شخصی را فاش نمی‌کند. با توجه به قابلیت ناشناس بودن نسبی تراکنش‌های بلاکچین، تنها اطلاعات عمومی مبلغ انتقال، تاریخ انتقال و آدرس‌های درگیر در تراکنش قابل مشاهده هستند. به هنگام امضای یک تراکنش، در اصل TXID در حال امضا شدن است. امضای TXID تغییر شناسه تراکنش و از بین رفتن اعتبار امضا در صورت تغییر بخشی از تراکنش را تضمین می‌کند. به تعریف ساده‌تر، TXID در واقع یک شماره جهت شناسایی است که هر تراکنش را بر روی بلاکچین لیبل‌گذاری می‌کند. زمانی که یک تراکنش انجام شده و به بلاکچین افزوده می‌شود، شناسه تراکنش تحت عنوان یک شناسه انحصاری، به آن اختصاص داده می‌شود. برخی از ارزهای دیجیتال TXID ندارند. این‌ها رمزارزهای ناشناسی مانند Monero و ZCash هستند که سوابق تراکنش‌ها را نگهداری نمی‌کنند و داده‌های پرداخت را به جهت حفظ حریم خصوصی مخفی نگه می‌دارند. در بیت‌کوین و اتریوم، کاربران به راحتی می‌توانند تمام تراکنش‌هایی را که به صورت عمومی از طریق Blockchain researcher ‌ها انجام می‌شوند مشاهده کنند. پرکاربرد‌ترین researcher برای بیت کوین Blockchain.com و برای اتریوم Etherscan است.

TXID‌ها چگونه از بلاکچین سود می‌برند؟

علاوه بر ارائه مدرکی مبنی بر خرج شدن وجوه در بلاکچین، TXIDها حاوی اطلاعات ارزشمندی درباره تمام تراکنش‌هایی هستند که در طول تاریخ زنجیره رخ داده‌اند. این هش‌های 64 کاراکتری را می‌توان برای تأیید یکپارچگی داده‌های ارسال شده برای ایجاد بلوک و جستجو در آینده مورد استفاده قرار داد. Immutable در بلاکچین به این معنی است که نمی توان آن را دستکاری و یا معکوس کرد. اگر کاربر یک تراکنش را دوبار رمزگذاری کند، هش/TXID مشخصی دریافت می‌کند که تا زمانی که بلاکچین ادامه دارد تغییرناپذیر است. این امر به افراد این امکان را می‌دهد تا دارایی‌های خود را بدون نگرانی از سرقت، خرج کنند. همچنین به این معنی است که هش‌های TXID در یکی از Blockchain Researcher‌هایی که در ادامه گفته خواهند شد، حتی 10 سال بعد نیز قابل جستجو خواهند بود.

مولفه‌های اساسی در پیگیری تراکنش ارز دیجیتال

داده‌های تراکنش‌های انجام گرفته در بلاکچین‌های عمومی در دسترسی عموم قرار دارد. یک تراکنش از داده‌های تراکنش، میزان ارز انتقال داده شده، آدرس فرستنده و گیرنده است. هر تراکنش دارای یک شناسه تراکنش ارز دیجیتال یا TXID می‌باشد که هش تمامی داده‌های آن تراکنش است. جهت پیگیری تراکنش ارز دیجیتال و شرایط آن‌ها از گره (نود) کامل، کیف پول ارز دیجیتال و یا سایت‌های Blockchain researcher استفاده می‌شود.
داده‌‌های تراکنش؛ زمانی که ارسال و پرداخت یک ارز دیجیتال به آدرس مشخصی انجام می‌گیرد، جزئیات متعلق به این انتقال به بلاکچین افزوده شده و به شکل عمومی در دسترس قرار می‌گیرد. این جزئیات شامل مواردی چون میزان ارز دیجیتال ارسال شده، آدرس فرستنده، آدرس گیرنده و زمان انتقال است.
ردیابی کردن معاملات ارز‌های دیجیتال؛ اطلاعات و جزئیات تراکنش‌ها را به سادگی می‌توان در اغلب کیف پول‌های ارز دیجیتال کسب کرد. اما اشخاصی که هیچ ارز دیجیتالی و کیف پول دیجیتالی ندارند و به دلایلی مختلفی به دنبال ردیابی تراکنش‌‌های ارز‌های دیجیتال هستند هم می‌توانند این کار را انجام دهند. برای این کار، وب‌ سایت‌های متعددی وجود دارند که می‌توان از آن‌ها جهت بررسی و ردیابی تراکنش‌های ارز‌های دیجیتال در بلاکچین بهره برد. پیش از این نیز گفته شد که هر بلاکچین به مانند یک دفتر کل جداگانه است. به همین دلیل بلاکچین‌های مختلف وب سایت‌های جستجوی مختلف جداگانه و منحصر به فرد خود را دارا هستند. در ادامه، وب‌سایت‌هایی که برای جستجوی بلاکچین هر یک از ارزهای دیجیتال اصلی و محبوب وجود دارند، آورده شده است.

این‌ چند وب‌سایت تنها چند مورد از وب‌سایت‌های جستجویی هستند که می‌توان از طریق آن‌ها شناسه و هش تراکنش‌ها را ردیابی کرد.

نحوه پیگیری تراکنش TXID

مطابق با بلاکچین مورد نظر، می‌توان با جستجوی شناسه تراکنش، آن تراکنش را در Blockchain researcher یافته و پیگیری تراکنش ارز دیجیتال را آغاز کرد. از این شیوه جستجو جهت تأیید اطلاعات اولیه تراکنش مثل میزان مبلغ ارسال‌شده، تاریخ، آدرس‌های ارسال یا دریافت و تعداد تأییدیه‌هایی که تراکنش دریافت کرده است، استفاده می‌شود. به طور کلی می‌توان تراکنش‌ها را با وارد کردن TXID یک تراکنش در Blockchain Researcher مخصوص هر رمزارز جستجو کرد. برای نمونه برای جستجوی بیت کوین می‌توان از طریق سایت‌های blockchain.com یا blockchair.com اقدام کرد.
اگر به صورت سهواً، مبلغی به یک آدرس یا بلاکچین اشتباهی ارسال شود، وجود TXID در تاریخچه برداشت‌های کاربر جهت بررسی امکان وجود بازیابی وجه، بسیار ضروری است. از آنجایی که یک بلاکچین سابقه تمام تراکنش‌های انجام گرفته در شبکه را نگهداری می‌کند، جهت پیگیری تراکنش ارزهای دیجیتال می‌توان به صورت آزادانه و بدون محدودیت به اطلاعات مربوطه همه تراکنش‌ها دسترسی پیدا کرد. برای بررسی هر تراکنش، می‌بایست بلاکچین مربوط به آن تراکنش بررسی شود. برای مثال، در صورت انتقال ETH و بررسی شرایط آن، باید بلاکچین اتریوم مورد بررسی قرار گیرد. برخی اوقات ممکن است، فردی که رمز ارزی به او ارسال می‌شود، شناسه تراکنش ارز دیجیتال یا همان TXID را درخواست کند. این عمل تنها جهت تأیید انجام گرفتن معامله و امکان پیگیری آن انجام می‌شود. شناسه تراکنش‌ها در اصل چیزی شبیه به شماره‌های مرجع در پرداخت‌های بانکی است. به طور کلی، شرایط یک تراکنش با میزان تأییدیه‌هایی که در بلاکچین دارا می‌باشد، مشخص می‌شود.
به هنگام یافتن وب سایت مورد نظر مطابق با بلاکچین، سه مرحله اساسی وجود دارند که باید دنبال شوند. این سه مرحله عبارتند از:

 1. مرحله اول: یافتن فیلد جستجو در وب ‌سایت Blockchain Researcher و وارد کردن داده‌های تراکنش متعلق به تراکنش ارز دیجیتال.
 2. مرحله دوم: جستجوی انجام گرفته را می‌توان به وسیله پارامترهای متعددی که شامل آدرس‌های گیرنده و فرستنده و هش بلاک دارای داده‌های تراکنش یا همان TXID، انجام داد. در صورتی که هر یک از موارد گفته شده را در اختیار نداشته باشیم، باید از آدرس گیرنده استفاده کنیم.
 3. مرحله سوم: اگر داده‌های وارد شده صحیح باشند، لیستی از همه‌ی تراکنش‌های گیرنده که تا زمان جستجو انجام‌ گرفته‌اند، نمایش داده می‌شوند. اگر فرد گیرنده تراکنش‌های زیادی انجام داده باشد، تنها راهی که برای یافتن یک تراکنش وجود دارد، جستجو مطابق میزان مبلغ دقیق ارسال‌شده انجام می‌گیرد.

در صورتی که از سیستم‌ عامل ویندوز برای جستجو استفاده می‌کنید، باید Control + F و در صورتی که از MacOS استفاده می‌کنید، باید از Command + F استفاده شود. پس از آن، برای دسترسی به تراکنش مورد نظر، مبلغ دقیق تراکنش باید در نوار جستجو وارد شود. هنگامی یافتن تراکنش موردنظر، شناسه تراکنش به صورت یک رشته عبارت طولانی از حروف و اعداد نمایش داده می‌شود. امکان کپی کردن و به اشتراک گذاری این شناسه تراکنش با شخص دیگر وجود دارد. این در زمان‌هایی که شخص گیرنده این شناسه را درخواست می‌کند، کاربردی می‌باشد.

مراحل پیگیری TXID

با تایپ کردن TXID در سایت بلاک چین اکسپلورر، می‌توان بررسی کرد که آیا وجوه با موفقیت ارسال شده‌اند یا نه. این سایت همچنین کارمزد تراکنش‌ها را نیز نشان داده و اطلاعات بیشتری در رابطه با کارمزد تراکنش ارائه می‌دهد. در ادامه مراحلی که برای بررسی TXID از طریق وب باید دنبال شوند، آمده است.

 • مرحله اول: مرورگر وب خود را باز کرده و به سایت Blockchain Explorer بروید.

  نحوه پیگیری تراکنش TXID

  نحوه پیگیری تراکنش TXID

 • مرحله دوم: بر روی کادر جستجو کلیک کنید و آدرس کیف پول فرستنده را تایپ کنید.

  مراحل پیگیری TXID

  مراحل پیگیری TXID

 • مرحله سوم: بر روی عبارت All blockchains در کنار کادر جستجو کلیک کرده و ارز مورد نظر خود مانند بیت کوین را انتخاب کنید.

  ارز مورد نظرتان را انتخاب کنید

  ارز مورد نظرتان را انتخاب کنید

 • مرحله چهارم: بر روی کلمه Search در سمت راست بالای صفحه وب کلیک کنید.

  جستجو کنید

  جستجو کنید

 • مرحله پنجم: در این مرحله، لیستی از تراکنش‌های دیجیتالی نمایش داده می‌شوند که هش یا TXID و همچنین تاریخ و زمان تراکنش‌ها را می‌توانید مشاهده کنید.

  پیگیری تراکنش

  پیگیری تراکنش

 • مرحله ششم: بر روی رشته اعداد و حروف زیر هش کلیک کنید. اکنون می‌توانید جزئیات کامل هش یا TXID و اطلاعات تراکنش را مشاهده کنید.

  TXID

  TXID

جمع‌بندی

به طور کلی، سرمایه‌گذاران و افراد فعال در حوزه ارزهای دیجیتال که به عمل معامله رمزارزها می‌پردازند، باید اطلاعات جامعی راجع به فرآیند و مولفه‌های مختلف دخیل در یک معامله و تراکنش آگاه باشند. یکی از این مولفه‌ها، شناسه تراکنش یا TXID است. اطلاع از چگونگی بررسی و پیگیری جزئیات و شرایط تراکنش انجام گرفته، مورد مهمی است که جهت پیگیری فعالیت‌ها و معاملات در بازار رمزارزها الزامی بوده و شرکت‌کنندگان در یک تراکنش باید تسلط کافی نسبت به آن داشته باشند. به همین دلیل، در این مقاله از صرافی تتر به طور کامل و جامعی به TXID پرداخته و نحوه پیگیری آن آموزش داده شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فهرست مطالب

آخرین مطالب

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x