1

فهرست مطالب

  • توکن سوزی به چه معناست؟
  • انواع کاربردهای توکن سوزی
  • اثبات سوختن
  • افزایش ارزش
  • متعادل کردن سیستم ماینینگ
  • مزایای توکن سوزی
  • معایب توکن سوزی
  • کلام آخر
توکن سوزی

توکن سوزی چیست؟

بعضی مواقع، حفظ ارزش «دارایی» می‌تواند مشکل باشد. وقتی بحث ارزهای دیجیتال به میان می‌آید، افراد بسیاری را می‌بینیم که نگران تعداد بالای کوین‌ها یا توکن‌های در حال گردش و ارزش آن‌ها هستند. این مسئله باعث شده تا پروژه‌های «ارز دیجیتال»، راهکارهای خلاقانه‌ای برای تشویق سرمایه‌گذاران و کمک به حفظ ارزش کوین‌ها و توکن‌ها پیدا کنند. یکی از این راهکارها «توکن سوزی» است که باعث بالارفتن ارزش توکن می‌شود و تبدیل به روشی مرسوم برای بقا و متعادل‌سازی پروژه‌های ارز دیجیتال شده است. در ادامه این مقاله از صرافی تتر به توضیح آن می‌پردازیم.

توکن سوزی به چه معناست؟

به فرآیند «حذف» هر مقداری از توکن‌ها از عرضه کلی آن ارز دیجیتال، «توکن سوزی» می‌گویند. این فرآیند معمولاً با ارسال توکن‌ها به یک آدرس ولت فاقد کلید خصوصی که فقط قادر به دریافت دارایی است انجام می‌شود. با انجام این کار توکن‌ها عملاً از دسترس همه خارج می‌شوند و دیگر نمی‌شود از آن‌ها استفاده‌ای کرد و برای همیشه از چرخه خارج می‌شوند.

گاهی هولدرهای بزرگ آن ارزدیجیتال به‌خصوص دست به اقدام می‌زنند و یا افرادی که در شبکه‌های اجتماعی فالوئرهای بالایی دارند، آن اجتماع را تشویق به سوزاندن توکن‌های خود می‌کنند. وقتی که تعداد بالایی از دارندگان یک توکن اقدام به سوزاندن حتی مقدار کمی از توکن‌های خود کنند، تأثیر قابل‌توجهی روی تعداد توکن‌های در حال گردش ایجاد می‌شود.

انواع کاربردهای توکن سوزی

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا هولدرهای یک رمزارز، کوین‌ها و توکن‌ها را می‌سوزانند و با گسترش تکنولوژی و این فضا، دلایل بیشتر هم می‌شود. در این قسمت، تعدادی از کاربردهای توکن سوزی را با هم بررسی می‌کنیم.

اثبات سوختن

«اثبات سوختن» یا PoB یک الگوریتم اجماع جایگزین است که سعی می‌کند به مسئله مصرف انرژی بالای یک سیستم PoW رسیدگی کند. PoB اغلب یک سیستم PoW بدون اتلاف انرژی نامیده می‌شود. این الگوریتم بر اساس اصل اجازه دادن با ماینرها برای «سوزاندن» توکن‌های ارز دیجیتال عمل می‌کند.

افزایش ارزش

یکی دیگر از اصلی‌ترین مزیت‌های توکن‌ سوزی، تأثیری است که بر روی قیمت رمزارز می‌گذارد. پس از انجام یک توکن سوزی بزرگ معمولاً شاهد افزایش ارزش هر کوین یا توکن متعلق به پروژه خواهیم بود. هدف از انجام توکن سوزی کاهش عرضه کلی توکن است. وقتی که تقاضا بالا باشد و عرضه کاهش پیدا کند، باعث افزایش ارزش توکن می‌شود.

متعادل کردن سیستم ماینینگ

کارآمد نگه‌داشتن یک شبکه می‌تواند دشوار باشد. هر بار که یک توکن ساخته می‌شود، سرعت استخراج کاهش پیدا می‌کند. این کار به استخراج‌کنندگان اولیه برتری ناعادلانه‌ای نسبت به استخراج‌کنندگان جدید می‌دهد. به طور مثال کسانی که پنج سال پیش شروع به استخراج بیت کوین کرده‌اند، با سختی شبکه بیشتری نسبت به استخراج‌کنندگان قدیمی بیت کوین رو‌به‌رو بوده‌اند. توکن سوزی به ماینرها حق استخراج توکن‌های جدید را می‌دهد.

مزایای توکن سوزی

حفظ ارزش کوین یا توکن
افزایش قدرت اجتماع (حاکمیت) رمزارز

معایب توکن سوزی

ازدست‌دادن دائمی دارایی‌ها
نیاز به حجم بالای توکن سوزی برای تأثیرگذاشتن

کلام آخر

توکن سوزی روشی مؤثر برای کنترل عرضه یک دارایی دیجیتال است. با گذشت زمان این احتمال وجود دارد که از این مکانیزم برای جنبه‌های دیگر دنیای بلاکچین نیز استفاده شود. در حالی‌که هیچ تضمینی وجود ندارد که توکن سوزی باعث افزایش قیمت رمزارز شود، اما می‌تواند ابزار مفیدی برای کمک به حفظ ارزش و تشویق سرمایه‌گذاران باشد.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *