4.2

فهرست مطالب

  • استیکینگ در ارزهای دیجیتال چیست؟
  • استیکینگ‌ چگونه کار می‌کند؟
  • نحوه انجام استیکینگ به چه صورت است؟
  • ارزهای دیجیتال محبوب برای استیکینگ
  • استیکینگ تا چه اندازه سودآور است؟
  • ریسک ها و محدودیت های استیکینگ

استیکینگ (Staking) فرایندی است که به دارندگان ارزهای دیجیتال امکان استفاده از دارایی‌های خود و کسب درآمد غیرفعال بدون نیاز به فروش آن‌ها را ارائه می‌دهد. شما می‌توانید استیکینگ را به عنوان معادل قرار دادن پول در یک حساب پس انداز با بازده بالا در نظر بگیرید. هنگامی که وجوهی را در یک حساب پس انداز واریز می‌کنید، بانک آن پول را می‌گیرد و معمولاً به دیگران وام می‌دهد. در ازای قفل کردن آن پول نزد بانک، بخشی از سود وام به شما تعلق می‌گیرد. این اتفاق در ارزهای دیجیتال نیز رخ می‌دهد. هنگامی که دارایی‌های دیجیتال خود را به اشتراک می‌گذارید، سکه‌ها را قفل می‌کنید تا در اجرای بلاکچین و حفظ امنیت آن، پاداش‌هایی را به‌دست آورید که بر اساس درصد بازده محاسبه می‌شوند. این بازده معمولاً بسیار بالاتر از هر نرخ بهره‌ای است که توسط بانک‌ها ارائه می شود. امروزه استیکینگ به روشی محبوب برای کسب درآمد تبدیل شده است که در ادامه این مقاله از صرافی تتر به معرفی بیشتر و نحوه کارکرد آن می‌پردازیم.

استیکینگ در ارزهای دیجیتال چیست؟

استیکینگ در ارزهای دیجیتال، فرآیند قفل کردن دارایی‌های رمزنگاری به منظور به دست آوردن پاداش یا کسب سود است. ارزهای دیجیتال با فناوری بلاکچین ساخته می‌شوند که در آن تراکنش‌های رمزنگاری تأیید شده و داده‌های حاصل در بلاکچین ذخیره می‌شوند. استیکینگ روش دیگری برای توصیف اعتبار آن تراکنش‌ها در یک بلاکچین است. بسته به نوع ارز دیجیتالی که با آن کار می‌کنید و فناوری‌های پشتیبان آن، این فرآیندهای اعتبارسنجی، اثبات سهام یا اثبات کار نامیده می‌شوند.

هر یک از این فرآیندها به شبکه‌های رمزنگاری کمک می‌کند تا به اجماع یا تأیید تمامی داده‌های تراکنش، دست یابند. اما دستیابی به این اجماع نیازمند مشارکت کنندگان است. سرمایه‌گذارانی که به طور فعال دارایی‌های رمزنگاری خود را در کیف پول رمزنگاری خود نگه می‌دارند یا قفل می‌کنند، در فرآیندهای اجماع این شبکه‌ها شرکت می‌کنند.‌ استیکرها در واقع، تراکنش‌های روی بلاکچین را تأیید می‌کنند. برای انجام این کار، شبکه‌ها به آن سرمایه‌گذاران پاداش می‌دهند که این پاداش به نوع شبکه بلاکچینی بستگی دارد.

استیکینگ‌ چگونه کار می‌کند؟

استیکینگ تنها از طریق مکانیسم اجماع اثبات سهام امکان پذیر است، که روش خاصی است که توسط زنجیره‌های بلوک خاصی برای انتخاب شرکت‌کنندگان و تأیید بلوک‌های جدید داده‌هایی که به شبکه اضافه می‌شوند، استفاده می‌شود. با وادار کردن این شرکت‌کنندگان در شبکه به خرید و قفل کردن مقدار معینی از توکن‌ها، باعث می‌شود که رفتار دارایی‌ها در شبکه جذاب نباشد. اگر بلاکچین به هر طریقی از طریق فعالیت‌های مخرب مانند هک و .. دچار مشکل شود، توکن بومی مرتبط با آن احتمالاً قیمتش کاهش می‌یابد و هکرها پول خود را از دست می‌دهند.
بنابراین باید از رفتار اعتباردهندگان اطمینان حاصل شود که صادقانه و به نفع شبکه عمل می‌کنند. اعتبار سنجی‌ها در ازای تعهد خود، پاداش‌هایی را دریافت می‌کنند که بر اساس ارز دیجیتال بومی است. هر چه سهام آن‌ها بیشتر باشد، شانس بیشتری برای پیشنهاد یک بلوک جدید و جمع آوری جوایز دارند. در اکثر اوقات، اعتبار سنجی‌ها یک استخر سهام را راه‌اندازی می‌کنند و از گروهی از دارندگان توکن، سرمایه جمع‌آوری می‌کنند تا مانع ورود کاربران بیشتری برای مشارکت در سهام شوند. دارندگان ارزهای دیجیتال می‌توانند با واگذاری سکه‌های خود به اپراتورهای استخر سهام که تمام کارهای مربوط به اعتبارسنجی تراکنش‌ها در بلاکچین را انجام می‌دهند، در فرآیند سهام شرکت کند.

نحوه انجام استیکینگ به چه صورت است؟

برای شروع استیکینگ و کسب درآمد از این راه، ابتدا به میزانی دارایی‌های دیجیتال داشته باشید که بتوانید در استیکینگ شرکت داده شوید. در مرحله بعد باید سکه‌های خود را از صرافی به حسابی انتقال دهید که امکان استیکینگ را فراهم می‌کند. بسیاری از صرافی‌های ارزهای دیجیتال بزرگ‌تر، مانند کوین‌بیس، بایننس و کراکن، فرصت‌هایی را برای سرمایه‌گذاری در پلتفرم خود ارائه می‌کنند که روشی مناسب برای کارکرد سکه‌های شما و‌ کسب درآمد است.

توجه داشته باشید که هر سکه‌ای که به یک استخر سهام واگذار می‌کنید هنوز در اختیار شماست. همیشه می‌توانید دارایی‌های خود را برداشت کنید، اما معمولاً زمان انتظار هر بلاکچین برای انجام این کار متفاوت است. همچنین این امکان وجود دارد که اعتبار دهنده شوید و استخر سهام خود را راه‌اندازی کنید. با این حال، برای انجام موفقیت آمیز این کار به تخصص و سرمایه‌گذاری بسیار بیشتری نیاز دارید. ناگفته نماند، برای تبدیل شدن به یک تایید کننده در بلاکچین‌های خاص، باید قبل از شروع کار، سرمایه کافی را از سهامداران نماینده تامین کنید.

ارزهای دیجیتال محبوب برای استیکینگ

امروزه تعداد زیادی از پروژه‌های بلاکچین از مکانیسم (PoS) استفاده می‌کنند و برخی از صرافی‌ها کسب درآمد را برای کاربران خود از طریق استیکینگ آسان‌تر از همیشه کرده‌اند. برای استیکینگ و کسب درآمد از آن، ارزهای دیجیتال بسیاری وجود دارند اما محبوب‌ترین آن‌ها به صورت زیر است:

اتریوم (ETH)
اتریوم (ETH) یکی از محبوب‌ترین ارزهای رمزنگاری شده در بازار محسوب می‌شود. قرار دادن اتریوم در استخر سهام برای استیکینگ به 32 توکن اتر نیاز دارد. پاداش‌ها متفاوت است، اما انتظار می‌رود که نرخ بازدهی سهام اتریوم 5 تا 17 درصد در سال باشد.

EOS
کارکرد (EOS) همانند اتریوم است و به منظور پشتیبانی از برنامه‌های غیرمتمرکز مورد استفاده قرار می‌گیرد. توکن‌های EOS بومی بلاکچین EOS هستند و مانند دیگر رمزارزها، می‌توانند برای کسب جوایز در فرایند استیکینگ قرار داده شوند. نرخ بازده مورد انتظار برای سهام EOS حدود 3٪ است.

Tezoz (XTZ)
Tezos نیز مانند EOS و Ethereum، یک شبکه بلاکچین منبع‌باز با ارز بومی خود، با نماد XTZ است که می‌توان آن را روی پلتفرم‌ها و شبکه‌های خاص برای استیکینگ قرار داد. در حال حاضر نرخ بازده مورد انتظار برای استیکینگ ارز Tezos حدود 6٪ است.

(ATOM) Cosmos
Cosmos نیز یکی از کوین‌های محبوب برای استکینگ در نظر گرفته شده است. این ارز دیجیتال خود را اینترنت بلاکچین می‌نامد.

Cardano (ADA)
کاردانو یک پلتفرم قرارداد هوشمند همانند اتریوم است. کاردانو یک پلتفرم چند لایه است که یک لایه برای تراکنش کوین ADA (ارز دیجیتالی که شبکه اثبات سهام کاردانو را تامین می‌کند) و لایه دیگر برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) دارد.

(DOT) Polkadot
پولکادات به عنوان یک ارز دیجیتال جدید و محبوب معرفی می‌شود که در آگوست 2020 به بازار عرضه شد. این ارز دیجیتال مانند Cosmos، امیدوار است قابلیت همکاری را ارائه دهد و برای پشتیبانی از پاراچین یا بلاکچین‌های مختلف ایجاد شده توسط توسعه دهندگان مختلف طراحی شده است. سهم DOT سالانه حدود 15 درصد بازدهی دارد.

استیکینگ تا چه اندازه سودآور است؟

استیکینگ گزینه خوبی برای سرمایه‌گذارانی است که علاقه‌مند به کسب سود در سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت خود هستند و نگرانی در رابطه با نوسانات کوتاه مدت بازار ندارند. بر اساس داده‌ها، میانگین نرخ پاداش سهام، ۲۶۱ دارایی سهامدار برتر از ۱۱ درصد بازده سالانه فراتر رفته است. با این حال، توجه به این نکته مهم است که پاداش‌ها می‌توانند در طول زمان تغییر کنند. هزینه‌ها نیز بر پاداش‌ها تأثیر می‌گذارد. استخرهای استیکینگ، هزینه‌ها را از پاداش کار خود کسر می‌کنند، که بر بازده درصد کلی تأثیر می‌گذارد. بازده‌های مربوط به استیکینگ از استخری به استخر دیگر و بلاکچینی به بلاکچینی دیگر بسیار متفاوت است. شما می‌توانید با انتخاب یک استخر با کارمزد کم و با سابقه امیدوارکننده در اعتبارسنجی تعداد زیادی بلوک، جوایز و پاداش خود را به حداکثر برسانید.

ریسک ها و محدودیت های استیکینگ

در استیکینگ نیز مانند هر نوع سرمایه گذاری، به ویژه در حوزه ارزهای دیجیتال، ریسک ها و خطراتی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

ارزهای رمزپایه نوسان دارند؛ کاهش قیمت به راحتی می‌تواند با پاداش‌هایی که کسب می‌کنید تاثیر مستقیم داشته باشد.

استیکینگ برای کسانی که قصد دارند دارایی خود را برای بلندمدت بدون توجه به نوسانات قیمت نگه دارند، روش مناسبی است.

برخی از سکه‌ها به حداقل دوره قفل شدن نیاز دارند که در این صورت نمی‌توانید دارایی‌های خود را از استخر استیکینگ خارج کنید.

اگر تصمیم دارید دارایی‌های خود را از یک استخر استیکینگ خارج کنید، قبل از بازگرداندن سکه‌هایتان، یک دوره انتظار مشخص برای هر بلاکچین وجود دارد.

خطر طرف مقابل برای اپراتور استخر سهام وجود دارد. اگر اعتباردهنده کار خود را به درستی انجام ندهد و جریمه شود، ممکن است جوایز را از دست بدهید.

استخرهای سهام را می‌توان هک کرد که منجر به از دست رفتن کل وجوه می‌شود و از آنجایی که دارایی‌ها توسط بیمه محافظت نمی‌شوند، امید چندانی برای بازگرداندن وجوه از دست رفته وجود ندارد.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *