1

فهرست مطالب

  • معرفی شت کوین
  • تاریخچه شت کوین
  • چرا شت کوین ها فاقد ارزش اند؟
  • محبوب ترین شت کوین ها
  • آیا شت کوین ها قابل سرمایه گذاری هستند؟

از آنجاکه ارز های دیجیتال تبدیل به یک بازار گسترده شده اند، انواع متفاوتی از دارایی در این عرصه وجود دارد که شاید از آن ها آگاه نباشید. یکی از این دارایی ها، شت کوین ها (shitcoin) هستند که به دارایی های دیجیتالی خاصی اطلاق دارند. در اصل، شت کوین به ارز های دیجیتالی گفته می شود که از ارزش واقعی بهره مند نبوده و نسبت به سایر ارز های رمزنگاری شده، از ارزش کم تری برخوردار می باشند. حتی ممکن است یک شت کوین کاملا فاقد ارزش بوده و سرمایه گذاری در آن با شکست مواجه شود. از سوی دیگر، درست است به دارایی های دیجیتالی که از ارزش کم تری برخوردار هستند شت کوین گفته می شود، اما با این حال در برخی موارد دیده شده است که چندین شت کوین جنجالی بازار را تکان داده و به محبوبیت فراوانی رسیده اند. اما چگونه این شت کوین ها را بشناسیم و واقعا شت کوین چیست؟ در این مقاله از صرافی تتر، قصد داریم تا همه چیز درباره شت کوین را به شما آموزش دهیم.

معرفی شت کوین

اصطلاح شت کوین (Shitcoin)، برای ارز های دیجیتالی به کار برده می شود که ارزش آن ها کم یا حتی فاقد ارزش است. در واقع این دسته از ارز های دیجیتال، با هیچ هدف خاصی تشکیل نشده و از نقشه راه مشخصی نیز برخوردار نیستند. کلمه Shitcoin، یک اصطلاح تحقیرآمیز است که اغلب برای توصیف آلت کوین ها، یا ارز های رمزنگاری شده که پس از محبوب شدن بیت کوین ساخته شده اند، استفاده می شود. شناسایی شت کوین ها آسان است زیرا از الگوی خاصی پیروی می کنند. اگرچه ممکن است در هنگام عرضه یک سکه علاقه خاصی به آن وجود داشته باشد، اما قیمت شت کوین ها نسبتا یکسان است. معمولا قیمت شت کوین ها، به طور تصاعدی در یک دوره زمانی کوتاه افزایش می یابد، زیرا سرمایه گذاران شروع به پرش می کنند. البته لازم به ذکر است که در تاریخ کریپتو، شت کوین هایی که به طور ناگهانی افزایش قیمت شدیدی را تجربه کرده و به محبوبیت زیادی دست یافتند نیز وجود داشته که در ادامه مقاله نام برده ایم.

تاریخچه شت کوین

شت کوین یک اصطلاح است که در بازار ارز دیجیتال رواج یافته، اما دقیقا مشخص نیست این اصطلاح از کجا آمده است. بیشترین اطلاعاتی که در رابطه با پیدایش این عبارت وجود دارد، این است که در تاریخ ۲ نوامبر ۲۰۱۰، کلمه شت کوین در BitcoinTalk، مورد استفاده قرار گرفت. از همین روی، به نظر می رسد این عبارت اصطلاحی است که از مکالمات در انجمن ‌ها و رسانه ‌های اجتماعی به وجود آمده و سپس میان معامله گران نیز ترویج یافته است. اگر بخواهیم نگاه دقیق تری به پیدایش تاریخچه شت کوین داشته باشیم، طبق آمار Google Analytics، استفاده از اصطلاح شت کوین تا قبل از سال ۲۰۱۷، بسیار کم بوده است. اما امروزه این اصطلاح میان سرمایه گذاران بسیار رایج است و اغلب تریدر های حرفه ای، با آن آشنایی دارند.

چرا شت کوین ها فاقد ارزش اند؟

علت اصلی ناموفق بودن شت کوین ها را می توان عدم علاقه مندی سرمایه گذاران به معامله با این دارایی ها دانست. زمانی که بیت کوین در سال ۲۰۰۹، وارد بازار شد، اغلب سرمایه گذاران به بررسی این دارایی جدید پرداختند و از فناوری پشت آن شگفت زده شدند. زیرا بیت کوین از یک نقش راه مشخص، هدف بزرگ، میزان عرضه و تقاضای حساب شده و بسیاری از موارد دیگر ساخته شده است که آن را به دارایی ارزشمند تبدیل می کند. اما معمولا شت کوین ها نه از برنامه ریزی خاصی بهره مند هستند و نه حتی هدفی مشخص دارند.

محبوب ترین شت کوین ها

بازار کریپتوکارنسی پر از پروژه های جدید و مختلف است که هر یک از تفاوت های مشهودی برخوردار بوده و برای هدف خاصی ایجاد شده اند. اما در این بین، بسیاری از پروژه ‌ها ارزش کمی به بازار ارائه می‌ کنند یا اصلا ارزشی ندارند که به این دسته از ارز های دیجیتال، شت کوین گفته می شود. اما از نقطه نظری دیگر، شت کوین هایی در بازار وجود دارند که خود را ثابت کرده و از تاریخچه قیمتی خوبی برخوردار هستند. اغلب این شت کوین ها یا به واسطه حمایت یک سلبیریتی مشهور، و یا اتفاقی خاص محبوب شده اند. در ادامه برخی از محبوب ترین شت کوین های تاریخ بازار ارز های دیجیتال را نام برده ایم:

دوج کوین (Dogecoin)
شیبا اینو(shiba inu)
سیف مون (SafeMoon)
بیبی دوج کوین (Baby DogeCoin)
ارز های دیجیتالی که نام برده شد، از شناخته شده ترین شت کوین ها میان معامله گران هستند که در برهه زمانی خاص، افزایش قیمت را تجربه کرده اند. به همین دلیل نمی توان گفت تمامی شت کوین ها برای همیشه فاقد ارزش می مانند، بلکه ممکن است برخی از آن ها به محبوبیت بسیار زیادی برسند.

آیا شت کوین ها قابل سرمایه گذاری هستند؟

در کل پیشبینی روند بازار کریپتوکارنسی، کار آسانی نیست و سرمایه گذاری در انواع ارز های رمزنگاری شده، ممکن است ریسک هایی را نیز به همراه داشته باشد. از آنجا که فناوری زیربنایی مورد استفاده برای مدیریت بلاک چین‌ ها، ممکن است توسط درصد زیادی از سرمایه ‌گذاران به خوبی درک نشده باشد، فضای زیادی برای سوء استفاده وجود دارد. تشخیص اینکه آیا یک ارز دیجیتال قابل دوام است یا اینکه برای فریب دادن سرمایه گذاران ایجاد شده است، می تواند دشوار باشد. با اینحال نمی توان گفت سرمایه گذاری در شت کوین ها مطلقا بد است، و یا این نوع سرمایه گذاری خوب است.
شت کوین ها قابل سرمایه گذاری هستند و برخی از آن ها ممکن است سود هایی را نیز به دارندگان خود ارائه دهند. برای مثال دوج کوین یکی از محبوب ترین شت کوین های بازار است که در سال ۲۰۱۳، با قیمت بسیار کمی وارد بازار شد. اما این شت کوین به سرعت میان معامله گران محبوب شد و تا قیمت ۰.۷۳ دلار افزایش یافت. برخی از علاقه مندان به دوج کوین، عقیده دارند این شت کوین تا ۱ دلار نیز افزایش خواهد یافت که البته نمی توان گفت این موضوع چقدر به واقعیت نزدیک است. در نهایت می توان گفت، از آنجا که شت کوین هایی که به دلایل گوناگون میان معامله گران بسیار محبوب می شوند، سود های غیر منتظره ای نیز به دارندگان خود اعطا می کنند.
به همین خاطر، بسیاری از معامله گران به دنبال شناسایی شت کوین هایی که در آینده ارزشمند خواهند شد، هستند. معمولا تعداد کمی از معامله گران حرفه ای می توانند به این نقطه برسند، زیرا تحلیل پروژه های کریپتوکارنسی نیاز به تحلیل های فراوان و آموزش دیدن در زمینه انواع روش های ترید، را دارد. در این صورت شما می توانید از طریق فرآیند ترید و بررسی دقیق بازار، شت کوین هایی که پتانسیل سود را دارند شناسایی کرده و در آن ها سرمایه گذاری کنید. اما توجه داشته باشید این نوع سرمایه گذاری خطرات زیادی را نیز به همراه داشته و ممکن است پروژه مورد نظر شما هیچ گاه به بازدهی نرسد.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *