1

فهرست مطالب

  • پولکادات چیست؟
  • پولکادات چگونه ایجاد شده است؟
  • دات (DOT) توکن بومی پولکادات
  • معماری و تکنولوژی پولکادات
  • نتیجه‌گیری
پولکادات Polkadot چیست

پولکادات (Polkadot) چیست؟

بی تردید در اکوسیستم بلاک‌چین سلطنت دست نهنگ‌های بیت‌کوین و اتریوم (Ethereum) است، در چنین سناریویی شبکه بلاک‌چین نسل بعد با مجموعه‌ای از ویژگی‌ها و خدمات منحصربه‌فرد در دست پولکادات (Polkadot) قرار خواهد گرفت.
انجام تراکنش‌های بیت‌کوین از نظر سرعت و قابلیت همکاری بسیار محدود بود که این امر باعث شد که مسیر برای بلاک‌چین اتریوم هموار شود. اتریوم با ایجاد پلتفرمی توانست قابلیت اجرای چندین برنامه و ساخت را بدون واسطه در اختیار کاربران قرار دهد و همچنین انتقال ارزش را از طریق قرارداد هوشمند معرفی کرد. این قابلیت به علت ازدحام شبکه و کارمزد بسیار بالا (Gas) باعث حذف بسیاری از پروژه‌هایی که روی این قرارداد هوشمند (Ethereum) هستند شده است. این دقیقاً همان موقعیتی بود که توکن بومی پولکادات (DOT) را تنها پس از چند ماه به فهرست ۱۰ ارز برتر دنیا رساند.

پولکادات چیست؟

پولکادات (Polkadot) توسط گاوین وود(Gavin wood)، دانش آموخته ای در رشته کامپیوتر و یکی از اشخاصی که به راه‌اندازی شبکه اتریوم کمک کرد تأسیس شد. پلتفرم پولکادات این امکان را برای کاربران فراهم کرده که بتوانند از چندین بلاک‌چین و همچنین از یک کانال امن ارزهای خود را جابه‌جا کنند. به گفته وود، پولکادات پاسخی برای ارتقای شبکه اتریوم 2.0 است که در حال حاضر در حال انجام است.
پولکادات به طور کاملاً جدی به‌عنوان یک شبکه مقیاس‌پذیر هدف خود را توسعه فناوری‌های چند زنجیره‌ای تمرکز کرده است. یک سازمان سوییسی به نام (Web 3 Foundation) که وظیفه اداره شبکه را دارد معتقد است که پولکادات آینده بلاک‌چین است.

پولکادات چگونه ایجاد شده است؟

پولکادات اولین‌ بار در سال ۲۰۱۶ به‌صورت یک وایت پیپر (White paper) توسط وود توسعه داده شد. گاوین وود یک CTO (Chief Technology Officer) مدیر سابق اتریوم و کسی است که زبان برنامه‌نویسی Solidity را توسعه داد.
پولکادات از یک پروژه پیش‌ساخته به نام (Kusama) در سال 2019 به وجود آمد. کوساما دارای پارامترهایی سریع‌تر برای حکمرانی با موانع کم و همچنین یک شبکه مستقل است.
Polkadot ابتدا در ماه می 2020 به‌عنوان یک پروتکل PoA یا Proof of Authority راه‌اندازی شد. و یک حساب فوق کاربری باsudo برای کنترل ساختار حاکمیت آن استفاده شد.
در ۸ ماه ژوئن ۲۰۲۰ شبکه به‌سرعت به یک پروتکل اثبات سهام (POS) تغییر کرد و حساب Sudo در جولای سال گذشته کنار گذاشته شد، و یک گروه امنیتی غیرمتمرکز از اعتبارسنج، شبکه بلاک‌چین را ایمن کردند و شبکه به‌تدریج به دست دارندگان DOT منتقل شد. این تغییر هوشمندانه به پولکادات کمک کرد تا به هدف خود یعنی تبدیل‌شدن به یک شبکه غیرمتمرکز دست یابد.

دات (DOT) توکن بومی پولکادات

یک توکن ابزاری است که ویژگی‌های استیکینگ و حاکمیت را در شبکه خود ارائه می‌دهد. توکن دات در حال حاضر رتبه ۱۲ را بین ارزهای دیجیتال بر اساس ارزش بازار دارد.
یکی از ویژگی‌های مربوط به حاکمیت دارندگان توکن DOT این است که به کاربر اجازه می‌دهد تا حس کنترل بر شبکه پولکادات داشته باشند. به‌عنوان‌مثال دارندگان توکن دات می‌توانند هزینه‌های شبکه را تعیین کنند، برنامه‌ریزی برای اضافه‌شدن پاراچین های جدید و همچنین این اختیار را دارند که در صورت لزوم ارتقاهایی را در شبکه اصلاحات انجام دهند.

معماری و تکنولوژی پولکادات

پلتفرم پولکادات شامل پل‌هایی است که از طریق آن زنجیره‌ها می‌توانند به شبکه‌های خارجی متصل شوند. علاوه بر این پولکادات به شیوه‌ای متفاوت از اتریوم عمل می‌کند و از پاراچین‌ها و پاراتریدها استفاده می‌کند که به زنجیره رله اولیه پولکادات متصل می‌شوند.
شبکه پولکادات دارای سه نوع مختلف زنجیره است که شامل:

زنجیره رله (Relay Chain)
این عامل محرک اصلی در پشت اجماع شبکه، قابلیت همکاری متقابل زنجیره‌ای، امنیت و بلاک‌چین اصلی فعال در شبکه است. این دقیقاً جایی است که بلوک‌های تراکنش تکمیل می‌شوند. همچنین، زنجیره رله از انتقال و تراکنش‌ها نیز مراقبت می‌کند.
پاراچین‌ها
پاراچین ها، بلاک‌چین‌های مستقلی هستند که در شبکه پولکادات نمایش داده می‌شوند. این بلاک‌چین‌ها به‌صورت سفارشی ساخته می‌شوند و هدف آنها رسیدگی به چالش‌های خاص و خدمت به اهداف خاص است. این پاراچین ها از منابع محاسباتی موجود در شبکه پولکادات برای تأیید صحت تراکنش‌ها استفاده می‌کنند. حتی اگر از جنبه‌های امنیتی مشترک شبکه پولکادات استفاده کنند نیز این آزادی را دارند که سیستم‌های حکومتی خود را طراحی کنند.
پاراتریدها
پاراترید ها عملکردی مشابه به پاراچین ها دارند با این تفاوت که پاراترید ها اساساً پاراچین هایی هستند که بر اساس یک مدل پرداخت به‌موقع توسعه‌یافته‌اند و در نتیجه برای پروژه‌هایی که نیاز به دسترسی ثابت به شبکه ندارند بسیار مناسب هستند.
ویژگی های قابل توجه Polkadot نیز به شرح زیر است:

Bridges
یکی از ویژگی‌های مهم شبکه پل‌ها هستند که این امکان را فراهم میکند تا به شبکه‌های خارجی مانند اتریم یا بیت‌کوین پیوند بخورند و کلید دستیابی به همکاری با شبکه‌های دیگر نیزهست.
NPoS or Nominated Proof of Stake
این شبکه از یک الگوریتم اجماع بسیار پیشرفته از طریق پروتکل (NPoS) استفاده می‌کند. و این اطمینان را می‌توان داد که هیچ یک از پاراچین ها نمی‌توانند خراب شوند و عملکرد استفاده از این پروتکل افزایش امنیت مشترک شبکه است.
Substrate Framework
یک چارچوب نرم‌افزاری است که توسط Parity Technologies طراحی شده و هدف آن ایجاد بستری برای بلاک‌چین‌های سفارشی است.

نتیجه‌گیری

محبوبیت بیش از اندازه اتریوم باعث شلوغی شبکه شده و هزینه‌های شبکه نیز باعث نارضایتی کاربران شده است در نتیجه کارشناسان معتقدند که پروژه پولکادات می‌تواند جایگزینی ایمن‌تر و بهتری را ارائه دهد و توسعه‌دهندگان نیز بر این باورند که ساخت یک شبکه چند زنجیره‌ای آسان‌تر است و به پروژه‌ها این اجازه را می‌دهد تا با سهولت و کیفیت بهتری اجرا شوند. برای درک فرصت‌های سرمایه‌گذاری روی توکن DOT، همیشه توصیه می‌شود که ارزهای دیجیتال را یاد بگیرید یا برای درک بهتر مزایا و معایب، گواهی بلاک‌چین را دریافت کنید. بلاک‌چین Polkadot با ریشه در اکوسیستم DeFi و بسیاری دیگر از حوزه‌های دارایی دیجیتال، راه درازی در پیش دارد. امیدواریم در این مقاله از صرافی تتر به خوبی با معنا و مفهوم پولکادات آشنا شده باشید.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *