1

فهرست مطالب

  • نود یا گره در بلاک چین چیست؟
  • انواع نودها چیست؟
نود یا گره در ارز دیجیتال

نود یا گره در ارز دیجیتال به چه معناست؟

گره یا نود بخشی از ارز دیجیتال است که برای کارکرد بیشتر توکن های محبوب مانند بیت کوین یا دوج کوین مورد نیاز است. این یک بخش اساسی از شبکه بلاک چین است، که دفتر کل غیر متمرکز است و برای حفظ یک ارز دیجیتال استفاده می شود. مشارکت تعداد بیشتری از مردم در بازار ارز های رمزنگاری شده، تمایل آن ها را برای یادگیری نحوه عملکرد سیستم ایجاد می کند. این امر برای هر بخش صادق است، اما جدید بودن ارزهای رمزنگاری شده نیز کنجکاوی ایجاد می کند. نود، اصطلاح منحصر به ارز دیجیتال نیست و به طور گسترده در خارج از آن استفاده می شود. با این حال، یک گره، در دنیای ارز های مجازی، کامپیوتری است که به یک شبکه ارز دیجیتال متصل است و می تواند عملکرد های خاصی مانند ایجاد، دریافت یا ارسال اطلاعات را انجام دهد. توضیح ممکن است بسته به پروتکل متفاوت باشد. برای مثال، یک شبکه مقیم ممکن است شامل یک سرور فایل، سه لپ‌ تاپ و یک دستگاه فاکس باشد. در این مورد، شبکه دارای پنج گره است که هر گره مجهز به یک آدرس منحصر به فرد برای شناسایی آن هاست.

نود یا گره در بلاک چین چیست؟

اصطلاح «گره» عمدتاً در ارتباط با بلاک چین، یک دفتر کل دیجیتال غیر متمرکز استفاده می‌ شود که تمام تراکنش‌ های ارز های دیجیتال را ثبت می‌ کند و اطلاعات را از طریق یک دستگاه متصل در دسترس همه قرار می‌ دهد.این بدان معناست که هر تراکنش باید ثبت شود و به تعدادی از دستگاه های متصل توزیع شود. به این وسایل گره می گویند. این گره ها در داخل شبکه با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و اطلاعات مربوط به تراکنش ها و بلوک های جدید را انتقال می دهند.
این یک جزء حیاتی از زیرساخت بلاک چین است. به حفظ امنیت و به یکپارچگی شبکه کمک می کند. هدف اصلی یک گره بلاک چین نیز تأیید هر دسته از تراکنش های شبکه است که بلوک نامیده می شود. هر گره با یک شناسه منحصر به فرد از سایر گره ها متمایز می شود.

انواع نودها چیست؟

اساساً دو نوع نود وجود دارد: فول نود، لایتینگ نود و نود استخراج کننده .

فول نود:
گره های کامل پشتیبانی و امنیت شبکه را تامین می کنند. این گره ها کل تاریخچه یک بلاک چین را برای رعایت و اجرای قوانین آن دانلود می کنند. اگر یک گره مستقیماً به شبکه بلاک چین متصل باشد و تمام قوانین و مقررات شبکه را بپذیرد، به آن گره کامل یا فول نود می گویند. وجود گره های کامل بیشتر به معنای امنیت بیشتر شبکه است زیرا گره های کامل وظایف مختلفی از جمله ذخیره همه بلاک ها و تراکنش ها را دارند و در واقع تراکنش ها را با نسخه اصلی مطابقت می دهند تا ناهماهنگی و نقض قوانین رخ ندهد. از وظایف گره های کامل می توان به تایید تراکنش ها و افزایش سرعت شبکه اشاره کرد. اما نکته جالب این است که فول نود ها در شبکه ارز های دیجیتال نقش حیاتی دارند، زیرا اگر قرار است تغییری در شبکه ایجاد شود، ۵۱ درصد از فول نود ها باید با آن موافقت کنند. همچنین، اگر گره های کامل با یکدیگر مخالف باشند، راه خود را می روند! در چنین شرایطی هارد فورک اتفاق می افتد.

لایتینگ نود:
هر کاربر شبکه یک گره سبک است و برای مشارکت باید به یک گره کامل متصل شود. بسیاری از داوطلبان در تلاش برای کمک به اکوسیستم بیت کوین، گره های کامل بیت کوین را اجرا می کنند. در حال حاضر، تقریباً ۱۲۱۳۰ گره عمومی در شبکه بیت کوین در حال اجرا هستند. به غیر از گره های عمومی، گره های پنهان زیادی وجود دارد. این گره ها معمولاً پشت فایروال اجرا می شوند. این نوع گره ها برای ارتباط بین کاربران خارج از شبکه هستند و با این کار سرعت شبکه را بسیار افزایش می دهند. همچنین کارمزد این گره ها بسیار کم است. در واقع نحوه کار این گره ها به این صورت است که با ایجاد بستر پرداخت بین دو کاربر، حجم تراکنش های شبکه را کاهش می دهند. گره های لایتنینگ سعی می کنند تراکنش ها را با سریع ترین سرعت و کمترین کارمزد ثبت کنند.

نود استخراج کننده:
این ماینر ها به عنوان گره ها طبقه بندی می شوند. ماینر می تواند به تنهایی (فقط ماینر) یا به صورت گروهی (استخر ماینینگ) کار کند. یک ماینر تنها از گره کامل خود استفاده می کند. وظیفه گره های ماینینگ تایید تراکنش های شناور است. این گره ها برای استخراج یک بلاک جدید نیازی به دانستن تمام اطلاعات موجود در شبکه نیست، بلکه تنها با دانستن اطلاعات بلاک قبلی می توانند تراکنش را تایید و یک بلاک جدید استخراج کنند. افرادی که قصد استخراج جداگانه دارند باید گره کامل را فعال کرده و از نسخه کامل بلاک چین استفاده کنند.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *