1

فهرست مطالب

  • NFT چیست و چگونه کار می کند؟
  • NFTچه کاربردی دارد؟
  • NFT و خرید و فروش آثار هنری و کلکسیونی
  • NFT و اثبات حق مالیک آثار
  • NFTها در امور مالی
  • NFT ها و صنعت موسیقی
  • NFTها و فوتبال
  • ویژگی های NFT
NFT چیست

NFT چیست و چه کاربردی دارد؟

NFT چیست و چه کاربردی دارد؟ درواقع توكن هاى غير قابل تعويض، توكن هاى غير مثلى و توكن هاى منحصر به‌ فرد‌ی هستند که یکی از نوآوری‌های ارزهای دیجیتال محسوب می شوند. مقالات بسیاری در خصوص NFT ها منتشر شده است که مفاهیم متفاوت گاه فنی و گاه ساده تری را می‌توانید بیابید. در واقع تلاش ما در این مقاله هرچه ساده تر کردن مفهوم NFT است و سپس به مفاهیم فنی آن نیز می پردازیم.

NFT چیست و چگونه کار می کند؟

فکر کنید شما خالق یک اثر نقاشی هستید بنابراین مالک منحصر به‌ فرد اثر هنری خواهید بود . درصورتی که از تابلو نقاشی یک عکس تهیه کنید می توانید آن را در قالب NFT به فروش برسانید‌، این عکس منحصرا متعلق به شماست و حتی کپی های آن هم برابر با اثر اصلی نخواهد بود . شما می‌توانید این نوع رمز ارز را مانند سایر دارایی های دیجیتالی خرید و فروش کنید. توكن هاى NFT انحصارى تر از ساير رمزارزها بوده و قابل تعويض با باقى كوين ها نیستند. بنابراين توکن های غیر قابل تعویض، اشیای دیجیتالی هستند که روی بلاک چین تایید شده و تقریبا می‌توانند در هر دسته بندی قرار بگیرند، اما مهم ترین آن‌ها در قالب هنر، فایل های موسیقی، ویدئو و هرچیز منحصر به فردی قرار می‌گیرند .
NFT ها گاها کالای کلکسیونی به شمار می‌آیند و همانطور که یک تابلو نقاشی داشته باشید یک عکس با فرمت JPG خواهید داشت .
در خصوص غیر قابل معاوضه بودن مثال ساده ای برای درک این موضوع قابل بیان است، یک اسکناس یک دلاری همواره برابری میکند با یک اسکناس یک دلاری دیگر اما به عنوان مثال ارزش یک اثر نقاشی از پیکاسو با يك اثر هنرى ديگر برابرى نمی‌كند، دارايى هاى NFT خاص بوده و نمی‌توان آن ها را با یکدیگر تعویض کرد .
پس از آن که هنرمند اثر هنری خود را تبدیل به یک فایل دیجیتالی کرد، می‌تواند اثر خود را به صورت NFT در یک فروشگاه یا پلتفرم در خصوص این توکن، ثبت نام نموده ، بارگذاری کرده و پس از تایید اعتبار اطلاعات خود بر روی یک بلاکچین « ضرب » (Mint) کند .
توكن هاى غير قابل تعويض NFT معمولا روى بلاكچين اتريوم و بر روی زنجیره ۲۰- ERC نگهدارى و جابجا می‌شوند و به دليل ساخت آن روى بلاكچين ايمن هستند. لازم است براى آشنايى با NFT در ابتدا با توكن آشنا باشید، توكن نوعى دارايى ديجيتالى است كه قابليت انتقال به ديگران و ذخيره ارزش در خود را دارد، هر توكن كاربرد مخصوص به خود را دارد، در فضاى رمز ارزها، توكن به آن دسته از ارزهاى ديجيتال گفته مى‌شود که بلاک چین مخصوص به خود را ندارند و تراکنش های خود را از طریق بلاکچین های به اصطلاح پلتفرمی مانند «اتریوم» ، «بایننس» و «کاردانو» به انجام می‌رسانند.
بنابراین افراد می‌توانند بدون طراحی شبکه بلاکچین توکن های مورد نیاز خود را با کمک از این پلتفرم ها ایجاد و استفاده کنند.

NFTچه کاربردی دارد؟

NFT و خرید و فروش آثار هنری و کلکسیونی

توکن های غیر مثلی مشکل کمیاب بودن آثار دیجیتال را حل کرده و دیگر جای نگرانی برای از بین رفتن نسخه فیزیکی اثر وجود ندارد. در حوزه های گسترده ای می‌توان از توکن های غیر قابل تعویض استفاده و از این طریق اعتبار و صحت بسیاری از آثار منحصر به فرد و کلکسیونی را حفظ کرد.

NFT و اثبات حق مالیک آثار

قبل از اینکه توکن های غیر قابل تعویض ظهور کنند، امکان محفوظ ماندن ‌آثار هنری دیجیتال بسیار کم و گاها غیر ممکن بود . اگر چه همه می‌توانند آثار NFT شده را مشاهده و تصاویر آن ها را دانلود و ذخیره کنند اما هرگز نمی‌توانند ادعای مالیکت آثار را داشته باشند.

NFTها در امور مالی

ان اف تی‌ها در حوزه دیفای مزایای مالی و اقتصادی منحصر به فردی ارائه داده اند. به عنوان مثال، پلتفرم JustLiquidity یک مدل استیکینگ NFT ارائه می‌دهد. کاربر می‌تواند تعدادی از توکن های خود را در مدت زمان مشخصی در استخر Stake یا سهام گذاری کند و در ازای آن NFT دریافت کند تا به استخر بعدی دسترسی یابد. همانند بلیط ورودی پس از حضور کاربر در استخر جدید، ان اف تی مورد نظر ازبین می‌رود. این حالت، بازار ثانویه‌ای برای این NFT ها و بر اساس دسترسى كه ارائه می‌دهند ایجاد می‌کند.
NFTها و گیمینگ و بازی های رایانه ای
در محیط های بازی و گیمینگ تقاضا برای آیتم های منحصر به فردی در جریان است که قابل معامله و خرید باشند. بازیکنان این امکان را دارند تا دارایی های خود را مالکیت کنند و خریدهای درون بازی را ذخیره کنند و آن ها را به بازیکنان دیگر بفروشند .

NFT ها و صنعت موسیقی

يكى از مشكلاتى كه هنرمندان در زمينه موسيقى دارند دريافت حق فروش آثارشان است . يكى از موارد استفاده از NFT در موسيقى اين است كه هنرمندان موسيقى خود را ضبط كرده و به عنوان NFT جدا از رسانه هاى موجود در اين زمينه مانند Spotify Bandcamp يا هرجاى ديگر منتشر كنند. براى رسيدن به اين هدف ميتوان از دو روش آن را عملى ساخت. از طريق پلتفرم هاى پخش موسيقى در بستر بلاكچين و همچنين پيگيرى حق فروش اثر در بلاكچين.

NFTها و فوتبال

اين نوع توكن يك مورد منحصر به فرد است كه مربوط به عناصر فوتبال مى‌شود ، کارت های کلکسیونی فوتبال در تعداد محدودی صادر می‌شوند به طور مثال زمانی که کارت کریستیانو رونالدو را تهیه می‌کنید چیزی را خریده اید که هیچ کس دیگری جز شما آن را ندارد و می‌توانید آن را معامله، استفاده یا ذخیره کنید .
NFT های فوتبال جزو معاملات بزرگ محسوب می شوند به دلیل محبوب بودن این ورزش در جهان و اینکه قهرمانان این ورزش مورد ستایش افراد قرار می‌گیرند بنابراین افزایش میزان علاقه به این بازی و فناوری های مدرن ارزهای دیجیتال و بلاکچین در این زمینه امری طبیعی است .

ویژگی های NFT

از جمله ویژگی های مهم NFT می‌توانیم به این نکات اشاره کنیم.

غیر قابل جعل بودن
تقسیم ناپذیری
منحصر به فرد بودن
تعداد محدود
اثبات مالکیت دیجیتالی
دارای اعتبار هستند
خرید و فروش آسان

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *