2.5

فهرست مطالب

  • استخراج ارز دیجیتال چیست؟
  • اثبات کار یا Proof-of-Work
  • نحوه آغاز استخراج ارزهای دیجیتال
  • روش‌های مختلف استخراج ارز دیجیتال
  • استخرهای ماین چیست؟
  • کلام آخر
استخراج ارز دیجیتال

استخراج ارزدیجیتال یا (Mining) چیست؟

استخراج ارزدیجیتال یا (Mining) چیست؟ ماینینگ فرآیندی است که بیت کوین و چندین ارزدیجیتال برای تولید سکه‌های جدید و تأیید تراکنش‌ها از آن استفاده می‌کنند که این شامل شبکه‌ای گسترده و غیرمتمرکز رایانه‌ای، در سراسر جهان است. وظیفه این رایانه‌ها ایمن کردن زنجیره‌های بلاکچین «Blockchain» و تأیید آن‌ها است. همچنین کاربران می‌توانند در ازای مشارکت در قدرت پردازشی رایانه‌های شخصی خود در شبکه پاداش‌هایی بگیرند، این پاداش‌ها شامل ارزهای دیجیتال هستند.

در دهه گذشته، افراد می‌توانستند با کامپیوترهای خانگی به استخراج ارز بپردازند، اما با رشد بلاک‌ها و سختی شبکه، امروزه به بیش از ۱۲ تریلیون ساعت بیشتر، زمان نیاز است که بتوان با یک کامپیوتر شخصی، ارزی را استخراج کرد. در نتیجه، استخراج ارز با کامپیوترهای شخصی عملاً غیرممکن شده است. برای همین کمپانی‌های بسیاری در این زمینه دستگاه‌هایی مخصوص برای استخراج ارز دیجیتال طراحی کرده‌اند که قادر است محاسبات موردنیاز را در کمترین زمان ممکن انجام دهد.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

اکثر مردم ماینینگ را فقط به چشم تولید ارزهای دیجیتال می‌بینند، اما این‌گونه نیست. ماین کردن در اصل تأیید تراکنش‌ها، ایجاد بلاک برای ذخیره تراکنش‌های جدید و تأمین امنیت شبکه است، و در ازای این فرآیند ماینرها (کسانی که ارز دیجیتال استخراج می‌کنند) پاداش‌هایی دریافت می‌کنند که این پاداش‌ها نسبت به شبکه و نوع رمز ارزی که انتخاب کرده‌اند، ممکن است کم یا زیاد شود.
به‌منظور اطمینان از اینکه، تنها ماینرهای رمزنگاری تأیید شده می‌توانند «ماینینگ» و اعتبارسنجی تراکنش‌ها را انجام دهند، یک پروتکل اجماع اثبات کار (PoW) ایجاد شده است که می‌تواند شبکه را از هرگونه حمله خارجی ایمن سازد.

اثبات کار یا Proof-of-Work

استخراج ارزهای دیجیتال تا حدی شبیه به استخراج فلزات گران‌بها است. با این تفاوت که استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال برای انتشار و به گردش درآوردن، کوین‌های جدید را از طریق «ماین» کردن انجام می‌دهند. برای این فرایند ماینرها باید کامپیوترهای مخصوصی را راه‌اندازی کنند تا معادلات پیچیده ریاضی را در قالب هش (Hash) های رمزنگاری شده حل کنند.

هش (Hash) یک امضای دیجیتال کوتاه شده از یک داده است. هش‌ها برای ایمن‌سازی داده‌های انتقال‌یافته در یک شبکه عمومی ایجاد می‌شوند. در این‌ بین ماینرها برای دریافت پاداش خود باید هش تولید شده توسط یک تراکنش را به کمترین میزان برسانند و یک بلاک (block) را به شبکه اضافه کنند.

با گذشت زمان، ماینرها کامپیوترهای پیشرفته‌تری را برای حل PoW مستقر می‌کنند، در مقابل معادلات شبکه نیز دشوارتر می‌شود، درنتیجه با رقابت بین ماینرها و افزایش آن‌ها پاداش‌ها نصف می‌شود و کمبود ارزهای دیجیتال افزایش می‌یابد همین امر باعث ارزشمندتر شدن ارزهای دیجیتال می‌شود.

نحوه آغاز استخراج ارزهای دیجیتال

در روزهای اولیه این فناوری رمز ارزهای پایه مانند بیت‌کوین را می‌توانستیم با یک تراشه ساده CPU در کامپیوترهای خانگی استخراج کنیم، اما در طول سال‌ها به دلیل افزایش سختی شبکه، این کار غیرممکن شد.

امروزه، برای استخراج به یک پردازنده گرافیکی مخصوص با یک مدار مجتمع (ASIC) نیاز داریم. علاوه بر این پردازنده‌های گرافیکی موجود که به‌اصطلاح به آن‌ها «ریگ» می‌گویند، وجود دارد و برای راه‌اندازی، باید به یک اینترنت قابل‌اعتماد وصل باشد و هر ماینر باید عضو یک استخر استخراج آنلاین کریپتو نیز باشد.

روش‌های مختلف استخراج ارز دیجیتال

استخراج با CPU
استخراج با CPU گزینه‌ای برای اکثر ماینرها بود. بااین‌حال، بسیاری امروزه استخراج CPU را بسیار کند و غیرعملی می‌دانند، زیرا ماه‌ها طول می‌کشد تا حتی مقدار کمی سود به دست بیاورد.

استخراج با GPU
استخراج با GPU روش دیگری برای ماین ارزهای دیجیتال است. قدرت محاسباتی را با کنار هم قراردادن مجموعه‌ای از پردازنده‌های گرافیکی تحت یک «ریگ ماینینگ» به حداکثر می‌رساند.

استخراج ASIC
استخراج با دستگاه ASIC روش دیگری برای استخراج ارزهای دیجیتال است. برخلاف ماینرهای GPU، ماینرهای ASIC به طور خاص برای استخراج ارزهای پایه طراحی شده‌اند، بنابراین واحدهای ارز دیجیتال بیشتری نسبت به GPU تولید می‌کنند. از بدی‌های این دستگاه‌ها می‌توان گفت که بسیار گران هستند و با افزایش سختی استخراج، به‌سرعت منسوخ می‌شوند.

استخراج ابری
استخراج ابری به ماینرها این اجازه را می‌دهد تا از قدرت شرکت‌های بزرگ و امکانات اختصاصی استخراج استفاده کنند.
استخراج‌کننده‌های ارز دیجیتال می‌توانند میزبان‌های استخراج ابری رایگان و پولی را به‌صورت آنلاین شناسایی کنند و یک ریگ ماینینگ را برای مدت‌ زمان مشخصی اجاره کنند، این نوع استخراج به دلایل کلاهبرداری توسط برخی افراد سودجو پیشنهاد نمی‌شود.

استخرهای ماین چیست؟

استخرهای ماینینگ به ماینرها این امکان را می‌دهند که منابع محاسباتی خود را ترکیب کنند تا شانس خود را برای یافتن و استخراج بلاک‌ها در یک بلاکچین افزایش دهند.
اکثر برنامه‌های ماینینگ کریپتو با یک استخر استخراج عرضه می‌شوند. با این‌حال، علاقه‌مندان به کریپتو هم اکنون به‌صورت آنلاین به یکدیگر می‌پیوندند تا استخرهای ماینینگ خود را ایجاد کنند.

کلام آخر

با ظهور و پیشرفت فناوری‌های جدید، فضای استخراج ارزهای دیجیتال دائماً در حال تغییر است. ماینرهای حرفه‌ای که بهترین پاداش‌ها را در ماه جمع‌آوری می‌کنند، دائماً در حال به‌روز نگه‌داشتن خود هستند و با بهینه‌سازی استراتژی و فضای کاری، استخراج خود را به بهترین عملکرد می‌رسانند.

از سوی دیگر، نگرانی‌هایی از سمت طرفداران محیط‌زیست دیده می‌شود، زیرا استخراج ارزهای دیجیتال به علت مصرف بالای برق، سوخت‌های فسیلی را تحت‌ تأثیر خود درآورده و در آینده ممکن است پیامدهایی جبران‌ناپذیر به همراه داشته باشد. امیدواریم از این مقاله صرافی تتر لذت برده باشید.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *