لطفا نظر خود را در رابطه با وبسایت وارد کنید! (اختیاری)

فهرست مطالب

دوج کوین (Doge Coin) جنجالی‌ترین و عجیب‌ترین ارز دیجیتال دنیاست. دوج کوین در سال ۲۰۲۱ بیش از ۶۰۰۰ درصد رشد داشت و این برای یک توکن که تنها برای سرگرمی و شوخی به‌وجود آمد، شگفت‌انگیز است.

تاریخچه ارز دیجیتال دوج کوین

در سال ۲۰۱۳ بازار ارزهای دیجیتال کاملاً متفاوت بود. در آن زمان بازار جایی برای پذیرش یک شوخی نداشت، همه چیز خیلی جدی و طبق اصول اولیه بازارهای مالی جلو می‌رفت. وقتی این توکن متولد شد، ورق برگشت. این ارز باهدف به چالش کشیدن رمزارز بیت‌کوین به وجود آمد و به‌مرور زمان توانست جایگاه مستحکمی در بازار رمزارزها کسب کند.

رمزارز دوج کوین در آن زمان چیزی بود که با طنز و پچ‌پچ رسانه‌های اجتماعی تعریف می‌شد. سازندگان آن عقیده داشتند که یک پروژه ارز دیجیتال باید در کنار مقاصد اقتصادی سرگرم‌کننده هم باشد. این سکه به‌عنوان یک هارد فورک از بلاک چین لایت کوین در ۶ دسامبر سال ۲۰۱۳ شروع به کار کرد. دوج از آن زمان، یک جامعه اختصاصی ایجاد کرده است که قیمت و پیشرفت پروژه را هدایت می‌کند. در واقع dogecoin  نشان داده است که جوامع به‌جای سرمایه‌گذار سنتی، چقدر برای صنعت ارزهای دیجیتال مهم هستند.

آن‌ها از یک میم اینترنتی (ایده‌ها و طرح‌های مشهور در دنیای وب)، برای لوگوی خود استفاده کردند. همچنین نماد آن را هم الهام گرفته از یک سگ ژاپنی به نام شیبا اینو (با فونت متن کلاسیک Comic Sans) معرفی کردند. نام پروژه نیز از یک برنامه طنز اینترنتی گرفته شده است؛ یکی از شخصیت‌های این برنامه عبارت Dwag که به معنی دوست صمیمی است را با لحن خاصی Doge تلفظ می‌کند. توسعه‌دهندگان این پروژه از این عبارت برای نام کوین و شبکه خود استفاده کردند.

توضیح دیگری درباره نام این رمزارز هم وجود دارد که می‌گوید سازندگان کلمه دوج را از یک اشتباه تلفظی به نام سگ دوج کوین (dog) در انگلیسی گرفتند.

نام

نام و ایدهٔ لوگوی دوج کوین از نژاد سگ «شیبا اینو» گرفته شده است.

درحقیقت، قبل از معرفی این ارز دیجیتال هم کلمه «دوج» (Doge) و تصویر سگ شیبا اینو به‌عنوان میم (meme) یا همان طنز اینترنتی شناخته شده بود و افراد برای نوشتن متن‌های خنده‌دار خود از این تصاویر استفاده می‌کردند.

بنابراین، دوج برخلاف دیگر ارزهای دیجیتال، از اول برای هدف خاصی ساخته نشده بود و این ارز دیجیتال اکنون در دسته «میم‌ کوین‌ها» یا همان «سکه‌های طنزگونه» طبقه‌بندی می‌شود.

ازجلمه ارزهای دیجیتال دیگری که در این دسته قرار دارند می‌شود به ارز دیجیتال شیبا اینو اشاره کرد.

دوج کوین چگونه کار می‌کند؟

برای کار با دوج کوین یا سرمایه‌گذاری در آن، نیاز نیست بدانید که چطور کار می‌کند؛ همان طور که برای کار با اینترنت نیاز نیست متخصص زیرساخت‌های شبکه جهانی وب باشید.

توسعه‌دهندگان دوج کوین برای توسعه این شبکه از کدهای شبکه‌ای به‌نام لاکی‌کوین (Luckycoin) استفاده کردند. بنابراین، به‌نوعی این ارز دیجیتال را می‌توان فورک یا انشعابی از لاکی‌کوین دانست و خود لاکی‌کوین هم فورکی از لایت کوین است. لایت کوین هم خودش فورکی از بیت کوین است.

بنابراین، شبکه‌های بیت کوین، لایت کوین و دوج کوین از نظر ساختاری و چگونگی کار شباهت‌های زیادی به یکدیگر دارند.

ایلان ماسک و دوج کوین

قیمت دوج کوین بسیار تحت تاثیر اخبار و اتفاقات مختلف قرار می‌گیرد. حتی حمایت و عدم حمایت افراد سرشناس از این رمزارز می‌تواند باعث افزایش یا کاهش قیمت آن شود. یکی از مهم‌ترین افرادی که نقش بسیار پررنگی در افزایش قیمت این رمزارز داشت، ایلان ماسک است.

پس از انتشار توییت ایلان ماسک مدیر عامل شرکت تسلا در رابطه‌ با دوج کوین، قیمت این ارز دیجیتال افزایش پیدا کرد. ایلان ماسک ازسال ۲۰۲۱ توییت‌های مختلفی در ارتباط با ارز دوج کوین منتشر کرد و نشان داد که از حامیان اصلی این رمزارز است. ارتباط ایلان ماسک و دوج کوین روی قیمت این رمزارز بسیار تاثیرگذار است و باعث شده است تا کاربران زیادی بخاطر حمایت‌های این مرد مرموز و مشهور، روی دوج سرمایه‌گذاری کنند.

ایلان ماسک در یکی از توییت‌هی اخیر خود اعلام کرد که اسپیس‌ایکس (SpaceX) قصد دارد یک دوج کوین واقعی را به ماه واقعی برساند. حمایت‌ها و اظهار نظرهای عجیب ایلان ماسک در ارتباط با دوج به نظر می‌رسد که ادامه‌دار خواهد بود. به همین دلیل است که او توسط جامعه DOGE به عنوان Dogefather شناخته می‌شود.

بلاک چین در دوج کوین

دوج کوین مانند بیت کوین از فناوری بلاک چین برای حفظ تمرکززدایی خود استفاده می‌کند.

بلاکچین به‌زبان ساده، دفترچه‌ای یادداشت دیجیتالی (فرض کنید یک فایل متنی ورد) است. اطلاعات ثبت‌شده روی بلاکچین به‌طور تغییرناپذیری بین همه توزیع می‌شود و بنابراین کسی نمی‌تواند صحت اطلاعات را انکار کند؛ چون هرکس یک نسخه از آن را دارد.

اعضای شبکه دوج کوین که به آنها نود (node) می‌گوییم و شامل ماینرها می‌شوند، تاریخچه‌ تراکنش‌ها را پیش خود نگه می‌دارند.

زمانی که کسی بخواهد با نرم‌افزار کیف پول خود مقداری DOGE به دیگری بفرستد، با ارسال درخواست خود در قالب تراکنش نودها را با خبر می‌کند. نودها هم دفترچه‌های دیجیتالی‌شان را ورق می‌زنند و موجودی فرستنده را به دست می‌آورند تا از امکان‌پذیربودن انجام این تراکنش اطمینان حاصل کنند.

دفترچه دیجیتالی نودها از برگه‌هایی تشکیل می‌شود که در بلاک چین آنها را با نام «بلاک» (block) می‌شناسیم و درون آن‌ها اطلاعات و داده‌ها قرار می‌گیرند.

درصورتی‌که تراکنش با قوانین شبکه مغایرتی نداشته باشد، معتبر شناخته می‌شود و همانند خط تولید یک کارخانه، منتظر واردشدن به مرحله بعدی، یعنی فرایند تأیید تراکنش می‌شود.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *