3

فهرست مطالب

ترید ارز دیجیتال چیست؟

ترید ارز دیجیتال چیست؟

با معرفی بیت کوین، مفهوم جدیدی به دنیای اقتصاد و معامله‌گری اضافه شد: ترید ارز دیجیتال. همان‌طور‌که دارایی‌های دیجیتال آرام‌آرام در حال تسخیر جهان هستند، خریدوفروش در بازار این دارایی‌ها هم محبوبیت روزافزونی پیدا کرده است.

امروزه تاثیر ارزهای دیجیتال بر اقتصاد جهان بر هیچ کسی پوشیده نیست. تعداد کاربران، موسسات و کشورهای فعال در حوزه معاملات ارز دیجیتال روز به روز در حال افزایش است. افراد زیادی به دنبال کسب درآمد از بازار ارزهای دیجیتال هستند. روش‌های مختلفی برای رسیدن به درآمد در بازار کریپتوکارنسی وجود دارد که ترید ارز دیجیتال یکی از آن‌هاست. ترید کردن به خرید و فروش ارز دیجیتال برای کسب سود از نوسانات بازار گفته می‌شود.

بیشتر کریپتوکارنسی‌ها که به‌ طور خلاصه «کریپتو» نیز نامیده می‌شوند، از تکنولوژی بلاک چین استفاده می‌کنند. کریپتوکارنسی‌ها با ارزهای فیاتی تفاوت‌هایی دارند. این ارزهای دیجیتال دارایی‌هایی غیرمتمرکز هستند که برخلاف ارزهای فیات تحت کنترل مرجع نظارتی یا بانک مرکزی قرار ندارند. با وجود ممنوع بودن ترید ارز دیجیتال در اکثر کشورها، پتانسیل این حوزه برای تغییر چشم‌اندازهای مالی غیرقابل انکار است. در واقع فرصت‌های تجاری و سرمایه گذاری بسیاری در پس زمینه آن وجود دارد. بیشتر ارزهای دیجیتال مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین هستند. این تکنولوژی دارای مزایا و کاربردهای بسیاری برای مدل‌های مشتری محور، زنجیره‌های تأمین مواد غذایی و پروتکل‌های پیشرفته امنیت سایبری است. ترید ارز دیجیتال در مقایسه با معاملات در بازارهای سنتی‌تری مانند فارکس تفاوت اساسی از خودشان نشان می‌دهند. چون آنها دارایی‌های جدیدی هستند که کمترین تاثیرپذیری را از محرک‌های اثرگذار بر بازارها می‌گیرند.

ترید چیست؟

ترید (Trade) یکی از مفاهیم اصلی اقتصاد و بازارهای مالی است و معنای کلی آن خرید و فروش کالا یا خدمات در بازارهای محلی یا بین‌المللی است. معاملات بین المللی، به کشورها اجازه می‌دهد که بازارهای خود را در جاهایی که نیاز به محصولات یا خدماتشان وجود دارد، گسترش دهند؛ این دلیلی است که یک مشتری آمریکایی می‌تواند از بین اتومبیل‌های ژاپنی، آلمانی یا آمریکایی، یکی را انتخاب کند. در نتیجه این ترید بین‌المللی، بازار دارای رقابت بیشتری می‌شود و بنابراین، قیمت‌ها نیز رقابتی‌تر می‌شوند.

تقریبا همه نوع محصولی در بازار بین المللی وجود دارد: غذا، پوشاک، قطعات یدکی، نفت، جواهرات، سهام، ارز، آب و غیره. خدمات نیز مبادله می‌شوند؛ مثل توریسم، بانکداری، مشاوره، ترابری و غیره. محصولی که در بازار جهانی فروخته می‌شود، با نام صادرات شناخته می‌شود و محصولی که از بازار جهانی خریداری می‌شود با نام واردات شناخته می‌شود.

نتیجه معاملات بین المللی، تنها راندمان و کارایی را افزایش نمی‌دهد؛ بلکه به کشورها اجازه مشارکت در اقتصاد جهانی را می‌دهد و فرصت‌های سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) را ارائه می‌دهند. این فرصت‌ها شامل مقدار پولی است که افراد در شرکت‌ها و دارایی‌های خارجی سرمایه‌گذاری می‌کنند. برای دولت دریافت کننده، FDI بدین معناست که کدام ارز خارجی به کشورش وارد می‌شود. این باعث افزایش سطح استخدام در مشاغل می‌شود و در نتیجه، باعث افزایش رشد ناخالص داخلی می‌شود. برای سرمایه گذار، FDI رشد و گسترش کمپانی را ارائه می‌دهد، که نتیجه آن، تولید سود بیشتر است.

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال نوعی ارز است که فقط به صورت دیجیتالی یا الکترونیکی وجود دارد و در فرم فیزیکی موجود نیست. به پول دیجیتال، پول الکترونیکی، ارز الکترونیکی یا پول نقد سایبری نیز گفته می‌شود. رمزارز یا همان کریپتوکارنسی، یک نوع ارز دیجیتال الکترونیکی است که برای انجام معاملات و تراکنش ها از توابع رمزنگاری استفاده می­‌کند.

توجه داشته باشید که:

  1. ارزهای دیجیتال ارزهایی هستند که فقط با رایانه یا تلفن همراه قابل دسترسی هستند، زیرا فقط به صورت الکترونیکی وجود دارند. (به صورت فیزیکی موجود نیستند)
  2. از آنجایی که ارزهای دیجیتال نیازی به واسطه ندارند، هزینه تراکنش با استفاده از این نوع ارزها کاهش پیدا می‌کند.
  3. تمام ارزهای رمزنگاری شده نوعی ارز دیجیتال هستند، اما تمام ارزهای دیجیتال، رمزنگاری شده نیستند.

انواع ترید ارزهای دیجیتال

ترید ارز دیجیتال انواع مختلفی دارد و تریدرهای حرفه‌ای از استراتژی‌های متنوعی برای افزایش سود و بهره‌وری خود از حرکات بازار استفاده می‌کنند. درادامه، به تعدادی از انواع ترید ارز دیجیتال اشاره می‌کنیم که می‌توانید آن‌ها را دنبال کنید و طبق اهدافتان به کار ببندید.

ترید روزانه (Day Trading)

در ترید روزانه، شما در بازه ۲۴ ساعت وارد معامله و سپس، از آن خارج می‌شوید. این نوع ترید معمولاً برای کسب سود از ارزهای پرنوسان انجام می‌شود و در آن، معامله‌گر به حرکات کوتاه‌مدت بازار طی یک روز توجه می‌کند.

تریدر روزانه اغلب به استراتژی‌ها و ابزارهای مختلف «تحلیل تکنیکال» برای تعیین بهترین نقاط ورود به بازار و خروج از آن توجه می‌کند.

ترید رِنج (Range Trading)

گاهی اوقات بازار از روند صعودی یا نزولی خاصی پیروی نمی‌کند. در این صورت، با بازار رِنج (Range) یا خنثی سروکار داریم. تریدرهای بازار رِنج از سطوح مقاومت (Resistance) یا حمایت (Support) برای تعیین نقاط ورود خود به بازار و خروج از آن استفاده می‌کنند.

سطح مقاومت به نقطه اشباع تقاضا برای خرید گفته می‌شود که قیمت معمولاً پس از رسیدن (برخورد) به آن بازگشت می‌کند. این یعنی تریدرها متوجه می‌شوند که دارایی بیش‌ از این حد نمی‌تواند رشد کند و تقاضا برای خرید کاهش پیدا می‌کند.

سطح حمایت نیز به نقطه اشباع تقاضا برای فروش گفته می‌شود که قیمت باز‌هم پس از برخورد به آن بازمی‌گردد و حاکی از کاهش تقاضا برای فروش است. به‌طور‌کلی، تریدرهای رِنج در محدوده حمایت وارد معامله و در محدوده مقاومت از آن خارج می‌شوند.

اسکالپینگ (Scalping)

ترید اسکالپینگ (Scalping) به خریدوفروش فوری دارایی دیجیتال در حجم بالا گفته می‌شود. به‌عنوان مثال، اگر توکن سولانا را به‌ قیمت ۲۴.۲۰ دلار بخرید و چند دقیقه یا حتی چند ثانیه بعد آن را به قیمت ۲۴.۲۸ دلار بفروشید، شما ترید اسکالپ انجام داده‌اید. ممکن است تصور کنید که ۸ سنت به‌زحمت انجام معامله نمی‌ارزد؛ اما همان‌طور‌که توضیح دادیم، برای افزایش سودآوری معامله‌گری اسکالپینگ، باید در حجم کلان معامله کنید.

در مثال بالا، اگر ۱ واحد سولانا خریدوفروش کرده باشید، فقط ۸ سنت به‌دست آورده‌اید که حتی ممکن است با احتساب کارمزد معامله سودتان منفی شود؛ اما اگر ۲,۰۰۰ واحد سولانا خریدوفروش کنید، اختلاف قیمت ۸سنتی خریدوفروش برابر با سود ۱۶۰دلاری برای شماست! توجه کنید که به همین ترتیب درصورت افت بازار، مجبور می‌شوید با ضرر مضاعف معامله خود را ترک کنید.

البته این فرآیند نیاز به پیداکردن بهترین قیمت خریدوفروش دارد.

معاملات سویینگ (Swing Trading)

در ترید سویینگ یا خریدوفروش نوسانی، معامله‌گر بازه زمانی بلندمدت‌تر مانند چند روز یا چند هفته را برای معاملات خود در نظر می‌گیرد. سپس، با‌توجه‌به تحلیل خود وارد معامله می‌شود و پس از رسیدن قیمت دارایی به سطح مدنظر از آن خروج می‌زند. در معاملات سویینگ، تریدر معمولاً نگران افت‌وخیز و نوسان‌های لحظه‌ای بازار نیست.

در این معاملات، اگر تریدر براساس تحلیل منطقی و شناخت الگوهای قیمت پیش رفته باشد، احتمالاً سقف‌ها و کف‌های قیمت را به‌خوبی شناسایی کرده و درصدد استفاده حداکثری از نوسان‌های میان‌مدت یا بلندمدت بازار است.

موقعیت‌گیری (Position Trading)

موقعیت‌گیری تقریباً شبیه به سرمایه‌گذاری است و در بازه‌های بلندمدت انجام می‌شود. در این نوع معاملات، تریدر ارز دیجیتال پس از ورود به موقعیت خرید یا فروش، ممکن است تا ماه‌ها یا سال‌ها در همان موقعیت باقی بماند. تریدرهایی که در موقعیت خاصی باقی می‌مانند، اغلب به‌دنبال افزایش ارزش دارایی در بازه‌های طولانی‌مدت هستند.

البته موقعیت‌گیری دقیقاً مساوی با سرمایه‌گذاری نیست. سرمایه‌گذار اغلب به خرید و نگه‌داری دارایی خود به‌عنوان ذخیره ارزش نگاه می‌کند. اما تریدر موقعیت با هدف کسب سود وارد موقعیت و پس از مدت‌زمانی (هرچند طولانی) از آن خارج می‌شود.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *