1

فهرست مطالب

  • Chainlink چیست؟
  • چین لینک چه ویژگی‌هایی دارد؟
  • چین لینک چه تفاوتی با اتریوم دارد؟
  • انواع قراردادهای هوشمند Chainlink
  • چگونه گره‌های Chainlink به طور قابل اعتمادی داده‌ها را تأیید می‌کنند؟
چین لینک چیست؟

چین لینک (Chainlink) چیست؟

چین لینک (Chainlink) یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که داده‌های دنیای واقعی را برای قراردادهای هوشمند در بلاکچین فراهم می‌کند. قراردادهای هوشمند قراردادهای از پیش تعیین شده بر روی بلاکچین هستند که اطلاعات را ارزیابی می‌کنند و در صورت برآورده شدن شرایط خاص به طور خودکار اجرا می‌شوند. توکن‌های آن دارایی‌های دیجیتالی هستند که برای پرداخت هزینه خدمات در شبکه استفاده می‌شوند. چین لینک (LINK) یک پلتفرم ارزدیجیتال و فناوری است که شرکت‌های غیر بلاکچین را قادر می‌سازد به طور ایمن با پلتفرم‌های بلاکچین ارتباط برقرار کنند. چین لینک میان افزاری است که قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاکچین را با داده‌های خارجی مانند قیمت سهام مرتبط می‌کند. چین لینک به عنوان یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز یا لایه انتزاعی بلاکچین شناخته می‌شود و از فناوری بلاکچین برای فعال کردن محاسبات درون و خارج زنجیره ایمن استفاده می‌کند. شرکت‌هایی که از چین لینک استفاده می‌کنند می‌توانند به هر شبکه اصلی از بلاکچین، از جمله اتریوم و سولانا دسترسی داشته باشند. در این مقاله از صرافی تتر قصد داریم تا به توضیح جامع و کامل چین لینک بپردازیم.

Chainlink چیست؟

قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند، قراردادهای از پیش تعیین شده بر روی بلاکچین هستند که اطلاعات را ارزیابی می‌کنند و در صورت برآورده شدن شرایط خاص به طور خودکار اجرا می‌شوند. مشکل در اتصال منابع اطلاعاتی خارجی به قراردادهای هوشمند بلاکچین به زبانی که هر دو آن را می‌فهمند، یکی از محدودیت‌های اصلی در نحوه استفاده گسترده از قراردادهای هوشمند است. اینجاست که اوراکل‌ها وارد عمل می‌شوند.

اوراکل

اوراکل نرم‌افزاری است که به‌عنوان «میان‌افزار» شناخته می‌شود و به‌عنوان یک واسطه عمل می‌کند که داده‌ها را از دنیای واقعی به قراردادهای هوشمند در زنجیره بلوکی انتقال می‌دهد. قراردادهای هوشمند قراردادهای غیرقابل تغییر و تأییدی هستند که به طور خودکار در چهارچوب IF/THEN در صورت برآورده شدن شرایط اجرا می‌شوند. داده‌هایی که این شرایط را تعریف می‌کنند به طور سنتی از زنجیره بلوکی نشات می‌گیرند. اخیراً اوراکل‌ها در اکوسیستم رمزنگاری معرفی شده‌اند تا داده‌های خارج از زنجیره را به قراردادهای هوشمند درون زنجیره‌ای بیاورند. اما، اوراکل‌های متمرکز مزایای قراردادهای هوشمند درون بلاکچین را کاهش می‌دهند زیرا ممکن است غیرقابل اعتماد یا معیوب باشند.

چین لینک چیست و چگونه کار می‌کند

Chainlink که در سال 2017 توسط سرگئی نظروف و استیو الیس راه‌اندازی شد، یک شبکه غیرمتمرکز از گره‌ها است که داده‌ها و اطلاعات را از منابع خارج از بلاکچین تا قراردادهای هوشمند درون بلاکچین از طریق اوراکل فراهم می‌کند. این فرآیند، همراه با سخت افزار فوق‌العاده ایمن، مشکلات قابل اطمینان را که ممکن است در صورت استفاده از یک منبع متمرکز منفرد رخ دهد، حذف می‌کند. اوراکل‌ها موجودیت‌‌هایی هستند که زنجیره‌های بلوکی را به سیستم‌های خارجی متصل می‌کنند و از این طریق به قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهند بر اساس ورودی‌ها و خروجی‌های منشاء بلاکچین اجرا شوند. اگرچه اوراکل‌های سنتی متمرکز هستند، Chainlink فرآیند انتقال داده‌ها بر روی بلاکچین و خارج از آن را از طریق قراردادهای هوشمند ترکیبی غیرمتمرکز می‌کند. توکن‌های LINK برای پاداش دادن به اپراتورهای شبکه Chainlink برای بازیابی داده‌ها از فیدهای خارج از زنجیره، قالب‌بندی داده‌ها به فرمت‌های قابل دسترس و انجام محاسبات خارج از زنجیره استفاده می‌شوند. LINK یک توکن ERC-20 است، به این معنی که با سایر ارزها و قراردادهای هوشمند پشتیبانی شده توسط پلتفرم اتریوم سازگار است. شبکه اوراکل غیرمتمرکز Chainlink سیستمی از گره‌ها است که به پروتکل‌های تنظیم شده پایبند هستند. اپراتورهای گره موظفند توکن‌های LINK خود را به اشتراک بگذارند و تعداد خاصی از آن‌ها را قفل کنند.

چین لینک چه ویژگی‌هایی دارد؟


همان‌طور که گفته شد، Chainlink یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که زنجیره‌های بلوکی را با داده‌های خارج از زنجیره متصل می‌کند. چین لینک بر روی پلتفرم اتریوم میزبانی می‌شود که از پروتکل عملیاتی اثبات سهام استفاده می‌کند. علاوه بر این، Chainlink یک پروژه بلاکچین منبع باز است، به این معنی که هر کسی می‌تواند کد پروژه را مشاهده و در آن مشارکت کند. Chainlink از قراردادهای هوشمند ترکیبی برای ادغام کد درون زنجیره‌ای و زیرساخت داده‌های خارج از زنجیره استفاده می‌کند. توکن‌های زنجیره‌ای که LINK نامیده می‌شوند، به عنوان ارز برای پرداخت به اپراتورهای شبکه Chainlink برای بازیابی و آماده‌سازی داده‌های خارج از زنجیره و انجام محاسبات به کار برده می‌شوند. زنجیره بلاکچین می‌تواند از اشتراک گذاری امن ورودی‌ها، خروجی‌ها و محاسبات پشتیبانی کند. برخی از ویژگی‌های Chainlink عبارتند از:

پشتیبانی از فیدهای داده غیرمتمرکز: داده‌های بسیاری از منابع را می‌توان به طور ایمن جمع آوری و برای قراردادهای هوشمند ترکیبی پردازش کرد.

ارائه منابع تصادفی قابل تأیید: برنامه‌هایی مانند بازی‌هایی که به رمزنگاری تصادفی نیاز دارند می‌توانند از Chainlink استفاده کنند.

فعال سازی اتوماسیون: قراردادهای هوشمند Chainlink می‌توانند عملکردهای حیاتی و وظایف رویداد محور را برای شرکت‌ها خودکار کنند.

پشتیبانی از قابلیت همکاری متقابل بلاکچین: Chainlink می‌تواند پلتفرم‌های بلاکچین را برای پشتیبانی از تبادل پیام‌ها، نشانه ها و اقدامات خاص به یکدیگر متصل کند.

چین لینک چه تفاوتی با اتریوم دارد؟

شبکه چین لینک از برخی جهات مکمل شبکه اتریوم و سایر بلاک چین‌ها است. Chainlink می‌تواند ارتباطات ایمن بین پروژه‌های اتریوم و داده‌های مختلف خارج از زنجیره را تسهیل کند. از آنجایی که توکن LINK Chainlink بر روی پلتفرم اتریوم ساخته شده است، LINK با پروتکل‌های پلتفرم اتریوم سازگار است. از توکن‌های اتریوم می‌توان برای خرید، تسهیل قراردادهای هوشمند و پرداخت به استخراج‌کنندگان برای راه‌اندازی شبکه اتریوم استفاده کرد. توکن‌های چین لینک تنها یک مورد استفاده دارند، و آن پرداخت به اپراتورهای گره در شبکه چین لینک است.

انواع قراردادهای هوشمند Chainlink


هنگامی که یک قرارداد هوشمند به داده نیاز دارد، فرآیند در یک بلاکچین فعال با قرارداد هوشمند شروع می‌شود. آن قرارداد هوشمند یک درخواست (Requesting Contract) برای اطلاعات ارسال می‌کند. پروتکل Chainlink این درخواست را به‌عنوان یک «رویداد» ثبت می‌کند و به نوبه خود یک قرارداد هوشمند مربوطه (قرارداد سطح خدمات زنجیره‌ای (SLA)) نیز بر روی بلاکچین ایجاد می‌کند تا این داده‌های خارج از زنجیره را دریافت کند. قرارداد Chainlink SLA سه قرارداد فرعی ایجاد می‌کند که عبارت هستند از:

قرارداد Chainlink Reputation: سوابق ارائه‌دهنده اوراکل را بررسی می‌کند تا صحت و سابقه عملکرد آن را تأیید کند و سپس گره‌های نامعتبر یا غیرقابل اعتماد را ارزیابی و دور می‌اندازد.

قرارداد Chainlink OrderMatchin: درخواست قرارداد درخواست‌کننده را به گره‌های Chainlink تحویل می‌دهد و پیشنهادات آن‌ها بر اساس درخواست را دریافت می‌کند (زمانی که قرارداد درخواست‌کننده مجموعه خاصی از گره‌ها را انتخاب نمی‌کند) و سپس تعداد و نوع مناسب گره‌ها را برای انجام درخواست انتخاب می‌کند.

قرارداد Chainlink Aggregating: تمام داده‌ها را از اوراکل‌های انتخابی گرفته و اعتبارسنجی می‌کند و یا آن‌ها را برای یک نتیجه دقیق تطبیق می‌دهد.

چگونه گره‌های Chainlink به طور قابل اعتمادی داده‌ها را تأیید می‌کنند؟

گره‌های زنجیره‌ای، درخواست قرارداد برای داده را می‌پذیرند و از نرم‌افزار «Chainlink Core» برای ترجمه آن درخواست از زبان برنامه‌نویسی درون بلاک‌چینی به زبان برنامه‌نویسی خارج از بلاکچین استفاده می‌کنند. سپس این نسخه جدید ترجمه شده درخواست، به یک رابط برنامه نویسی برنامه خارجی (API) هدایت می‌شود که داده‌ها را از آن منبع جمع آوری می‌کند. پس از جمع‌آوری داده‌ها، از طریق Chainlink Core دوباره به زبان بلاکچین ترجمه شده و به قرارداد جمع‌آوری Chainlink ارسال می‌شود.

قرارداد جمع‌آوری Chainlink می‌تواند داده‌ها را از یک منبع واحد و از منابع متعدد تأیید کند و همچنین داده‌ها را از چندین منبع تطبیق دهد. به این ترتیب، گره‌های Chainlink می‌توانند داده‌ها را از یک منبع واحد تأیید کنند. قرارداد جمع‌آوری Chainlink می‌تواند این فرآیند اعتبارسنجی را برای چندین منبع تکرار کند، سپس همه داده‌های تایید شده را با میانگین‌گیری آن‌ها در یک تکه داده، تطبیق دهد. جدا از منبع داده، Chainlink راهی برای ارائه مطمئن و کارآمد داده‌های دقیق برای قراردادهای هوشمند در بلاکچین‌های فعال قرارداد هوشمند را نیز ایجاد کرده است.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *