1

فهرست مطالب

  • کاردانو چیست؟
  • اثبات سهام در مقابل اثبات کار
  • استیکینگ کاردانو چیست؟
  • بهترین استخر برای استیک کردن
  • قراردادهای هوشمند
  • کاردانو و آینده آن
  • کاردانو چه تفاوتی با بیت‌کوین دارد؟
  • کلام آخر
کاردانو Cardano چیست

کاردانو (Cardano) چیست؟

کاردانو (Cardano) چیست؟ کاردانو با نماد انحصاری (ADA) یک بلاکچین غیرمتمرکز اثبات سهام (PoS) است که برای جایگزینی کارآمدتر شبکه‌های اثبات کار (PoW) طراحی شده است. نام کاردانو از آگوستا آدا کینگ، کنتس لاولیس (Augusta Ada King, Countess of Lovelace) گرفته شده که معمولاً او را به‌عنوان اولین برنامه‌نویس رایانه شخصی می‌شناسند.

آدا در مکانیسم اجماع بلاکچین استفاده می‌شود که برای کار انجام شده توسط کاربران در بلاکچین، به‌عنوان پاداش در یک استخر سهام داده می‌شود.

کاردانو چیست؟

کاردانو توسط چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) در سال 2015 توسعه داده شد و در سال ۲۰۱۷ شروع به کار کرد.

کاردانو خود را به‌عنوان جایگزینی برای اتریوم معرفی کرده است. هر دو پلتفرم برای کاربردهای مشابه، مانند قراردادهای هوشمند، استفاده می‌شوند و هدفشان ساخت یک سیستم متصل و غیرمتمرکز است.

کاردانو خود را نسخه به‌روز شده اتریوم می‌داند و در مقایسه با اعتبارنامه‌های «نسل دوم» اتریوم، خود را به‌عنوان پلتفرم «نسل سوم» معرفی کرده است.

اثبات سهام در مقابل اثبات کار

پلتفرم Cardano بر اساس پروتکل اجماع Ouroboros اجرا می‌شود. Ouroboros که توسط Cardano در مرحله پایه ایجاد شد، اولین پروتکل اثبات سهام (PoS) است که برای کاهش مصرف انرژی مورد نیاز توسط استخراج اثبات کار (PoW) طراحی شده است. این کار به‌منظور حذف منابع محاسباتی عظیمی که الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کند انجام شده است.

در حال حاضر ارزهای دیجیتال برای تأیید تراکنش‌ها از دو مکانیسم اجماع عمده استفاده می‌کنند:

اثبات کار (PoW)
این مکانیسم پازل‌های رمزنگاری شده پیچیده را قبل از اضافه‌ شدن به بلاک چین حل می‌کند. این روش به‌عنوان استخراج ارز دیجیتال نیز استفاده می‌شود.

اثبات سهام (PoS)
این مکانیسم از نظر انرژی کارآمدتر است؛ زیرا به استخراج ارز دیجیتال متکی نیست و برای تأیید یک تراکنش قبل از اضافه‌شدن به بلاکچین، اعتبارسنجی تصادفی انجام می‌دهد.

استیکینگ کاردانو چیست؟

کاردانو از مکانیسم (PoS) استفاده می‌کند، در این مکانیسم کاربران یک Coin را برای تبدیل‌شدن به یک اعتبار دهنده نگه می‌دارند. کاربران می‌توانند از دو روش در فرایند سهام‌داری و اعتبارسنجی شرکت کنند.

استخرهای سهام

مالک استخرهای سهام می‌تواند Ada را به یک استخر واگذار کند، یا اینکه استخر سهام خود را ایجاد کند و آن را خصوصی نگه دارد و به دیگران این اجازه را بدهد که به استخر بپیوندند.
اپراتور استخر سهام یک فرد مورد اعتماد است که وظیفه دارد با اجاره سرورها، نظارت بر گره، نگه‌داشتن کلید استخر و سایر وظایف مدیریت استخر، استخر سهام را حفظ کند.

اعتبارسنجی

کاربران می‌توانند مالک استخر یا یک اپراتور استخر شوند، و کار اعتبارسنجی تراکنش‌ها را در استخرها انجام دهند.

بهترین استخر برای استیک کردن

استخرهای زیادی برای استیک کردن وجود دارد، اما برای سرمایه‌گذاری روی هر استخر، نیاز به بررسی یک سری مسائل دارید، به‌عنوان‌ مثال، نظرات کاربران نسبت به استخر مورد نظر را ببینید، سایت استخر را کامل مطالعه کنید، مقدار شکایاتی که کاربران از استخر کرده اند را مود بررسی قرار دهید و بعد اقدام به استیک کردن کنید، همچنین می‌توانید از ابزار های زیر برای انتخاب یک استخر کمک بگیرید.

adapools.org
poolstats.org
pool.pm
cardanoscan.io
pooltool.io

قراردادهای هوشمند

کاردانو در سال 2021 با به‌روزرسانی Alonzo پشتیبانی از قرارداد هوشمند خود را آغاز کرد.
در این به‌روزرسانی، کاربران می‌توانند قراردادهای هوشمند و توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFT) را ایجاد کنند، و چندین دارایی را مدیریت کنند. در نسخه‌های آینده، قراردادهای هوشمند قابلیت‌های بیشتری را به شبکه اصلی اضافه می‌کنند.

کاردانو و آینده آن

Voltaire آخرین دوره توسعه Cardano است که قصد دارد رأی‌گیری و مدیریت خزانه‌داری بلاکچین و شبکه را از طریق عملکرد قرارداد هوشمند و بهبود سیستم که قبلاً معرفی شده است، به ارمغان بیاورد.
کاردانو قطعاً یکی از آن پروژه‌هایی است که پتانسیل فوق‌العاده‌ای به‌غیر از یک دارایی که برای سود معامله می‌شود، دارد. کاردانو که بر اساس تحقیقات دانشگاهی بررسی شده و ساخته شده است، جامعه‌ای قوی را در طول سال‌ها گرد هم آورده است.

شالوده فنی و جاه‌طلبی‌های تیم آن، ADA را به یکی از برترین ارزهای رمزنگاری شده در جهان تبدیل کرده است.

کاردانو چه تفاوتی با بیت‌کوین دارد؟

بین بیت‌کوین و کاردانو چندین تفاوت اساسی وجود دارد. بیت کوین به‌عنوان یک سیستم پرداخت همتا به همتا توسعه داده شده است. در مقابل، Cardano اکوسیستمی است که به توسعه‌دهندگان این اجازه را می‌دهد تا توکن یا برنامه‌های غیرمتمرکز ایجاد کنند یا مواردی این‌چنینی را برای شبکه بلاکچین ایجاد کنند.

کاردانو در توافق‌نامه خود از PoS استفاده می‌کند، و بر خلاف بیت‌کوین به کاربران برای فرایند استخراج پاداشی نمی‌دهد. کاربران کاردانو برای کسب درآمد می‌توانند کیف پول نرم‌افزاری بر روی پلتفرم‌های خود نصب‌کرده و با استیک کردن Ada شروع به کسب پاداش کنند.

کلام آخر

کاردانو یک بلاکچین غیرمتمرکز PoS است که در سال ۲۰۱۵ تأسیس شد و در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد. این بلاکچین خود را به‌عنوان جایگزینی برای بلاکچین PoW مانند بیت‌کوین قرار داده است، به این دلیل که به استخراج رمزارز متکی نیست.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *