1

فهرست مطالب

  • ETF بیت کوین چیست؟
  • آشنایی با ETFهای بیت کوین
  • ETF ها چگونه کار می‌کنند؟
  • اهداف ETF بیت کوین
  • مزایای ETF بیت کوین
  • معایب ETF بیت کوین
بیت کوین یا صندوق‌های قابل معامله

ETF بیت کوین یا صندوق‌های قابل معامله به چه معناست؟

صندوق مبادله ارز دیجیتال (ETF) صندوقی است که از ارزهای رمزنگاری شده تشکیل شده است. در حالی که بیشتر ETF ها یک شاخص یا سبدی از دارایی‌ها را دنبال می‌کنند، یک ETF ارز دیجیتال قیمت یک یا چند توکن دیجیتال را ردیابی می‌کند. بر اساس خرید یا فروش سرمایه گذار، قیمت سهام ETF ارزهای دیجیتال به صورت روزانه در نوسان است. ETF نیز درست مانند سهام عادی، به صورت روزانه معامله می‌شود. ETF بیت‌کوین نیز صندوق‌هایی هستند که در بورس معامله می‌شوند و ارزش بیت‌کوین را دنبال می‌کنند و به جای صرافی‌های ارزهای دیجیتال، در مبادلات سنتی بازار معامله می‌شوند. ETF بیت کوین به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا در بیت کوین سرمایه گذاری کنند بدون اینکه نیازی به استفاده از صرافی ارزهای دیجیتال داشته باشند.

ETF بیت کوین چیست؟


ETF بیت کوین یک صندوق قابل معامله در مبادلات است که از بیت کوین یا دارایی‌های مرتبط با قیمت بیت کوین تشکیل شده است. آن‌ها در یک صرافی سنتی به جای صرافی ارزهای دیجیتال معامله می‌شوند. از نظر تئوری، بیت کوین توسط شرکت خریداری می‌شود، به اوراق بهادار تبدیل می‌شود و در بورس فروخته شده و یا معامله می‌شود. با این حال، کمیسیون امنیت و مبادلات همچنان این پیشنهادات را رد می‌کند. هیچ ETF ارز دیجیتالی وجود ندارد که مستقیماً یک سکه زیربنایی یا اصلی را نشان دهد. در حال حاضر، دارایی‌های اساسی در ETFهای بیت کوین به قراردادهای آتی بیت کوین که در بورس کالای شیکاگو معامله می شوند، مرتبط هستند.
اولین مفهوم برای ETF بیت کوین مدت کوتاهی پس از اینکه سرمایه گذاران و کارگزاران متوجه شدند که قیمت بیت کوین روند صعودی دارد و ارز دیجیتال محبوب‌تر می‌شود، ظهور کرد. با افزایش قیمت بیت کوین به بالای چند هزار دلار، سرمایه گذاران خرد فرصت سرمایه گذاری مستقیم در بیت کوین را از دست دادند. کارگزاری‌ها، در پاسخ به تقاضا برای دسترسی سرمایه گذاران به بیت کوین، شروع به طراحی صندوق‌های قابل معامله در مبادلات بیت کوین کردند و درخواست‌ها با کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) برای تأیید در سال 2013 با برادران وینکلووس آغاز شد.

آشنایی با ETFهای بیت کوین

در یک صندوق قابل معامله در بورس که سهام را ردیابی می‌کند، سهام توسط صندوق خریداری می‌شود. ETF ها دارایی‌های صندوق هستند و شرکتی که آن‌ها را خریداری کرده است، کسری از سهام را در بورس عرضه می‌کند که تقریباً در هر ساعتی معامله می‌شود.
یک ETF بیت کوین، با پیروی از این ساختار، نیاز به خرید و نگهداری بیت کوین دارد. سپس سهام کسری از دارای‌‌های خود را در بورس عرضه می‌کند که می‌تواند مشابه یک ETF سنتی معامله شود.
قرارداد آتی (معاملات فیوچر) یک قرارداد استاندارد است که در آن دو طرف توافق می‌کنند که مقدار مشخصی از دارایی را در یک روز خاص با قیمتی خاص مبادله کنند. قرارداد آتی بیت کوین توافقی بین دو طرف برای مبادله یک واحد قرارداد بیت کوین است. صندوق بر اساس قیمت فعلی یک واحد قراردادی، سهام را با قیمت ایجاد می‌کند و آن را برای معامله عرضه می‌کند. اولین ETF رسمی مرتبط با بیت کوین، Proshares Bitcoin Strategy ETF (BITO) بود که توسط SEC در اکتبر 2021 تایید شد و در بورس اوراق بهادار نیویورک فهرست شد.

ETF ها چگونه کار می‌کنند؟


ETF یک صندوق سرمایه‌گذاری است که قیمت یک دارایی یا شاخص پایه را دنبال می‌کند. امروزه، ETF برای چندین دارایی و صنعت، از کالاها گرفته تا ارزها، در دسترس است. یک ETF بیت کوین نیز به همین صورت عمل می‌کند. قیمت یک سهم از صندوق قابل معامله در بورس با قیمت بیت کوین در نوسان است. اگر ارزش بیت کوین افزایش یابد، ETF نیز افزایش می‌یابد و بالعکس. ETF به جای معامله در صرافی ارزهای دیجیتال، در یک صرافی مانند NYSE یا TSX معامله می‌شود. سرمایه گذاران نیز می‌توانند به طور مستقیم یا غیرمستقیم از طریق دو روش مختلف به بیت کوین دسترسی پیدا کنند: ETF های بیت کوین نقطه ای و ETF های آتی بیت کوین.
ETFهای بیت کوین نقطه‌ای
یک ETF بیت کوین نقطه‌ای، توسط بیت کوین‌های فیزیکی پشتیبانی می‌شود که ارزش ETF را تشکیل می‌دهند. اگر ارزش سکه‌های دیجیتال پشتوانه ETF افزایش یابد، به طور کلی می‌توان انتظار داشت ارزش سرمایه گذاری شما افزایش یابد. به زبان ساده، اگر قیمت بیت کوین افزایش یابد، سرمایه گذاری نیز باید انجام شود. ETF بیت کوین با پشتوانه فیزیکی مستقیم‌ترین راه برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین بدون خرید بیت کوین در صرافی ارز دیجیتال و نگه داشتن سکه‌ها است؛ اگرچه برخی از نکات منفی وجود دارد. برای مثال، بر خلاف بازارهای کریپتو که شبانه روز معامله می‌کنند، سرمایه گذاران محدود به معامله ETF در ساعات مشخصی برای مبادلات اوراق بهادار تنظیم شده‌اند.
ETF های آتی بیت کوین
یک ETF آتی بیت کوین هیچ بیت کوینی را به عنوان دارایی پایه نگه نمی‌دارد. در عوض، صندوق به جای سکه واقعی، قراردادهای آتی را بر روی بیت کوین نگه می‌دارد. یک قرارداد آتی به طور بالقوه به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که از طریق توافقی که قیمت ثابت و تاریخ آتی برای تحویل دارایی یا ارزش معادل نقدی تعیین می‌کند، از افزایش قیمت‌ها سود ببرند. از آنجایی که یک ETF مبتنی بر معاملات آتی بیت‌کوین، بیت‌کوین را نگه نمی‌دارد، مستقیماً در معرض خطرات مرتبط با ذخیره‌ سازی این ارز دیجیتال قرار نمی‌گیرد. سرمایه‌گذاری در معاملات آتی بیت‌ کوین می‌تواند منجر به معاملات آتی بیت‌ کوین با پرمیوم یا در مقایسه با قیمت نقدی با تخفیف شود، که عمدتاً به دلیل فرآیند چرخش قراردادهای آتی در فواصل منظم به منظور حفظ قرار گرفتن در معرض سرمایه‌گذاری است که در نهایت می‌تواند منجر به سود یا ضرر سرمایه‌گذار شود.

اهداف ETF بیت کوین


ETFهای بیت کوین در شکل فعلی خود و شکل مورد نظر بسیاری از سرمایه‌گذاران به طوری طراحی شده‌اند که به افراد بیشتری اجازه می‌دهد تا بدون هزینه‌های لازم و دردسرهای خرید آن‌ها در بیت کوین سرمایه گذاری کنند. آن‌ها نیاز به رویه‌های امنیتی و وجوه بیش از حد را از بین می‌برند در حالی که یک نوع سرمایه گذاری جدید را ارائه می‌دهند.
با استفاده از ETF شما می‌توانید کلیدهای خصوصی را با خیال راحت ذخیره کنید؛ چرا که در این صندوق‌ها خطر هک و سرقت دارایی‌ها وجود ندارد.

مزایای ETF بیت کوین

ساده‌تر کردن فرایند سرمایه گذاری در بیت‌کوین: سرمایه‌گذاری در یک ETF بیت‌کوین بدون نیاز به یادگیری نحوه عملکرد بیت‌کوین، ثبت‌نام در یک صرافی ارز دیجیتال و ریسک داشتن مستقیم بیت‌کوین، اهرمی را برای قیمت بیت‌کوین فراهم می‌کند. به عنوان مثال، بیت کوین‌ها در یک کیف پول نگهداری می‌شوند و اگر سرمایه گذار رمز عبور کیف پول را گم کند، بیت کوین او برای همیشه از دست می‌رود. ETF بیت کوین فرآیند سرمایه گذاری در بیت کوین را ساده می‌کند.
تنوع بخشی: یک ETF می‌تواند بیش از یک دارایی را در خود جای دهد. به عنوان مثال، یک ETF بیت‌کوین می تواند شامل بیت کوین، سهام اپل، سهام فیس بوک و موارد دیگر باشد که به سرمایه گذاران فرصت کاهش ریسک و تنوع بخشیدن به سبد خود را می‌دهد. به طور مشابه، با معامله در یک بورس بازار تنظیم شده، یک ETF بیت کوین فرصتی را برای سرمایه گذاران فراهم می‌کند تا سبدهای سهام موجود خود را متنوع کنند.
کارایی مالیاتی: با توجه به اینکه بیت کوین غیرمتمرکز است، اکثر موسسات مالیاتی و صندوق‌های بازنشستگی جهان اجازه خرید بیت کوین را نمی‌دهند. از سوی دیگر، تجارت بیت کوین ETF در صرافی‌های سنتی احتمالاً توسط SEC تنظیم می‌شود و برای بهره وری مالیاتی واجد شرایط است.

معایب ETF بیت کوین

هزینه های مدیریتی: ETFها معمولاً هزینه‌های مدیریتی را برای راحتی که ارائه می‌دهند دریافت می‌کنند. بنابراین، داشتن مقدار قابل توجهی از سهام در ETF بیت کوین می‌تواند در طول زمان منجر به هزینه‌های مدیریتی بالایی شود.
عدم دقت ETF: در حالی که ETFها قیمت یک دارایی اساسی را ردیابی می‌کنند، آن‌ها همچنین می‌توانند دارایی‌های متعددی برای تنوع بخشیدن به سبد سهام داشته باشند. با این حال، این نشان می‌دهد که افزایش 50 درصدی قیمت بیت کوین ممکن است به دلیل سایر دارایی‌های آن به طور دقیق در ارزش صندوق قابل معامله در بورس منعکس نشود. بنابراین، در حالی که یک ETF اهرمی برای قیمت بیت کوین فراهم می‌کند، ممکن است ردیاب دقیق قیمت بیت کوین نباشد.
محدودیت برای تجارت ارزهای دیجیتال: بیت کوین را می‌توان با سایر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم، لایت کوین، XRP و غیره معامله کرد. یک ETF بیت کوین واجد شرایط معامله با سایر ارزهای دیجیتال نیست، زیرا یک ارز دیجیتال نیست بلکه صرفاً یک صندوق سرمایه گذاری است که قیمت بیت کوین را ردیابی می‌کند.
عدم مالکیت بیت کوین: بیت کوین به عنوان پوششی در برابر بانک‌های مرکزی، ارزهای فیات و سهام عمل می‌کند. بیت کوین با مستقل بودن از بانک‌های مرکزی راهی برای کاهش ریسک‌های مرتبط با سیستم مالی فراهم می‌کند. بیت کوین همچنین با ارائه حریم خصوصی از طریق بلاکچین بیت کوین از کاربران و سرمایه گذاران محافظت می‌کند. یک ETF بیت کوین توسط دولت تنظیم می‌شود و این مزایا را حذف می‌کند.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *