آربیتراژ چیست؟

آربیتراژ در ارزدیجیتال چیست؟

در دنیای ارزدیجیتال با مفاهیم جدید و استراتژی‌های متفاوت برای کسب سود روبه‌رو هستیم. آربیتراژ (Arbitrage)، یکی از این روش‌های کسب سود با کمترین درصد خطر است. واژه‌ای قدیمی در علم اقتصاد که در ارز دیجیتال نیز کاربرد دارد. این واژه به کسب سود کم ریسک از اختلاف قیمت دارایی‌ها در بازارهای مختلف (در یک زمان مشخص) اشاره می‌کند. در ادامه این مقاله از صرافی تتر به طور کامل به مفهوم آربیتراژ، آربیتراژ در ارزدیجیتال، روش‌های کسب سود از آربیتراژ و… اشاره می‌کنیم. اگر تریدر هستید یا به موضوعات پیرامون ارزدیجیتال علاقه دارید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

مفهوم آربیتراژ به زبان ساده

ممکن است قیمت یک دارایی در یک بازار با بازار دیگری تفاوت داشته باشد. افرادی با خرید دارایی از بازاری که نرخ کمتر دارد و فروش آن در بازاری که قیمت بالاتری دارد به کسب سود می‌پردازند. به این فرصت، کسب سود از آربیتراژ گفته می‌شود. تریدرها با خرید و فروش به موقع محصول یا دارایی به سودی می‌رسند که دردسر و ریسک خاصی ندارد.
اکثر معاملاتی که از این طریق انجام می‌شود، بدون ریسک است. به همین علت درصد سود، بسیار پایین خواهد بود. البته در نظر داشته باشید که در آربیتراژ نیاز به بازاریابی محصول یا ایجاد بستر و فرصت برای فروش نیست.

آربیتراژ در ارزدیجیتال

آربیتراژ در ارزدیجیتال چیست؟

آربیتراژ در ارزدیجیتال چیست؟

در این تعریف، ارزهای دیجیتال جایگزین محصول یا دارایی می‌شوند. با توجه به نوسان قیمت در بازار ارزهای دیجیتال و عدم تعادل قیمت در صرافی‌ها، خرید با قیمت کم و فروش با قیمت بیشتر یک ارز دیجیتال در دو یا چند بازار متفاوت، نمونه‌ای از آربیتراژ در ارزدیجیتال است.
انتظار می‌رود که قیمت بیت کوین یا اتریوم در تمام بازارها و صرافی‌ها یکسان باشد؛ اما در واقعیت ممکن است اختلافی در قیمت آن ایجاد شود که همان فرصت سود‌آوری است. در این شرایط با یک ترید عالی، سودی تضمین شده به دست می‌آید. این در حالی است که سود تضمین شده در ترید معنا و مفهوم قطعی ندارد. آربیتراژ در ارز دیجیتال بر پایه سرعت و حجم معامله است و همانطور که در بالا نیز اشاره شد، به دلیل ریسک کم، سود قابل توجهی نخواهد داشت. در حقیقت کسب سود از آربیتراژ نشانه‌ای از ناکارآمدی است و امکان وقوع آن در بازارهایی با این حجم و ابعاد، امری دور از ذهن نیست. البته پیشرفت تکنولوژی، سود بردن از اشتباهات قیمت‌گذاری را بسیار مشکل‌تر کرده است. جهت نظارت بر بازار، سیستم‌های معاملاتی کامپیوتری و هوشمند جدیدی راه‌اندازی شده‌اند که قیمت‌ها را بررسی می‌کنند. معمولا این سیستم‌ها به سرعت و در عرض چند ثانیه، فرصت‌های کسب سود ناشی از اختلاف قیمت را از بین می‌برند.

آشنایی با انواع آربیتراژ در ارز دیجیتال

مفهوم آربیتراژ در ارزدیجیتال

مفهوم آربیتراژ در ارزدیجیتال

در بازار کریپتو و دریافت سود از طریق Arbitrage، برد با کسی است که عملکردی سرعتی و سرمایه‌ای مناسب داشته باشد. داشتن اطلاعات کافی نیز به کسب سود بیشتر کمک می‌کند. در ادامه به انواع روش‌های کسب سود از آربیتراژ اشاره می‌کنیم.

 • آربیتراژ فاصله‌ای:

  در این مدل از معامله آربیتراژ، معامله‌گر با خرید ارز دیجیتال در یک صرافی با قیمت پایین‌تر و فروش آن در صرافی دیگر با قیمتی بالاتر به دنبال کسب سود است.

 • آربیتراژ فرامرزی:

  مدل دیگری از آربیتراژ است که مشابه‌ با مدل اول است. با این تفاوت که در مدل فرامرزی، صرافی‌ها در مناطق مختلفی از دنیا و در کشورهای مختلف واقع شده اند.

 • آربیتراژ آماری:

  این تکنیک برای افرادی است که در حوزه کریپتو و ترید ارز دیجیتال سابقه و تجربه طولانی دارند و حرفه‌ای‌تر از دیگران هستند. در این روش مدل‌های ریاضی، معادلات آماری و ربات‌های معاملاتی به کار گرفته می‌شوند تا کسب سود از آربیتراژ با بالاترین سود ممکن و فرکانس بسیار بالا حاصل شود.

 • آربیتراژ مثلثی:

  در این مدل از معامله، سه ارز مختلف حضور خواهند داشت. مبادله بین ارز اول و ارز دوم و سپس ارز دوم و سوم صورت می‌گیرد. در نهایت و به عنوان چرخه آخر و هدف مبادله، ارز سوم و ارز اول معامله می‌شوند. در آربیتراژ مثلثی، سه‌بار مبادله بین سه ارز انجام می‌شود.

 • آربیتراژ غیر متمرکز:

  بستر انجام این معاملات، صرافی‌های غیر متمرکز و بازارساز خودکار یا AMM هستند. در این مدل قیمت کوین‌های معاملاتی کریپتو مشخص می‌شوند. اگر قیمت‌‌ها، تفاوت بسیار زیادی با قیمت نقدی آن‌ها در صرافی‌ داشته باشد، تریدرها می‌توانند به معامله بپردازند و با استفاده از تبدیل ارز سودآوری کنند.

آشنایی با ربات (Arbitrage)

نرم‌افزارهای بسیار پیشرفته‌ای به وجود آمده که می‌تواند معامله‌گران را از تغییرات لحظه‌ای بازار ارز و همچنین فرصت به وجود آمده برای آربیتراژ آگاه کند. افراد می‌توانند با استفاده از این ابزارها به راحتی به کسب سود در این فضا بپردازند. ربات‌هایی مثل: Blackbird ،Bitsgap ،Cryptohopper ،HaasBot نمونه‌های خوبی برای کسب سود به روش گفته شده از بازار کریپتو هستند. در نظر داشته باشید که با وجود این ربات‌ها، نظارت بر قیمت‌گذاری‌ها نیز روزبه‌روز افزایش یافته و همین امر کسب سود از آربیتراژ را با مشکل روبه‌رو کرده است. این درحالی است که در گذشته، فرصت‌های بیشتری برای بهره بردن از این فضا وجود داشت.

مزایای آربیتراژ

در بازار ارزهای دیجیتال، سود قطعی و کم ریسک داشتن از اهمیت بالایی برخوردار است. کافی است اختلاف قیمت‌های جزئی بین ارزها در بازارهای مختلف نمایان شود تا کسب سود با کمترین خطر و در کوتاه‌ترین زمان اتفاق بیافتد. این استراتژی یک انتخاب خوب برای سرمایه‌گذارانی است که می‌خواهند از یک بازار پرنوسان، بدون ریسک زیاد سود ببرند.

خطرات آربیتراژ

بعضی از افراد گمان می‌کنند چون Arbitrage یک استراتژی سوددهنده با درصد سود کم است، در این معامله خطری متوجه آن‌ها نخواهد بود. اما این طرز فکر اشتباه است. در ادامه به خطرات آربیتراژ در ارزدیجیتال می‌پردازیم.

کارمزدها و هزینه‌ها

به یاد داشته باشید که معاملات آربیتراژ در دو صرافی، ممکن است دارای هزینه‌هایی مثل: برداشت و معاملات باشد. در این مورد لازم است که معامله‌گر، آگاهی کافی درباره این هزینه‌ها را داشته باشد. گاهی عدم توجه به این هزینه‌های جانبی، نه تنها موجب سود نمی‌شود؛ بلکه منجر به ضرر و زیان نیز می‌شود.

توجه به زمان

در ابتدای مقاله اشاره کردیم که یک معامله موفق بر مبنای Arbitrage، سرعت بالایی را می‌طلبد و به زمان حساس است. توجه به زمان برای از بین نرفتن اختلاف قیمت بین دو بازار، بسیار مهم است. همچنین سود فردی که در زمان کمتری فرصت را شناسایی کرده و برای خرید و‌ فروش اقدام می‌کند، نسبت به کسی که دیرتر این کار را انجام می‌دهد، بیشتر خواهد بود.

امنیت

افراد برای معامله باید از کیف پول‌های صرافی استفاده کنند؛ به همین جهت توجه به نکات امنیتی و انجام معامله در یک صرافی ارزدیجیتال معتبر و قابل اطمینان حائز اهمیت است. هک شدن صرافی‌های نامعتبر، دور زدن سرمایه‌ها و کلاهبرداری از معامله‌گران از عواقب نادیده گرفتن مسئله امنیت است.

جمع‌بندی
در این مقاله به طور جامع و کامل با مبحث آربیتراژ و کسب سود از آن اشاره کردیم و دریافتیم که مفهوم آربیتراژ، سود بردن از اختلاف قیمت ارزدیجیتال یا یک دارایی مشخص در بازارهای مختلف است. افراد مبتدی یا افرادی که دوره‌های طولانی در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند، به راحتی از این روش سودهایی با کمترین درصد ریسک را دریافت می‌کنند.
در صورتی که سوالی درباره ارزهای دیجیتال و نحوه کسب سود در این فضا را دارید، لطفا در قسمت نظرات سوال خود را بپرسید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فهرست مطالب

آخرین مطالب

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x