لطفا نظر خود را در رابطه با وبسایت وارد کنید! (اختیاری)

فهرست مطالب

ویتالیک بوترین

ویتالیک بوترین: در رابطه با ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۳ خوشبین هستم

ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، برخی از دیدگاه‌ها مثبت خود را برای سال جدید میلادی به اشتراک گذاشته است که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم:

توسعه‌دهندگان اتریوم، تایید کرده‌اند که عرضه پروتکل بهبود اتریوم 4884 (EIP) برای سال 2023 برنامه ریزی شده است، اما این به عنوان بخشی از بسته ارتقا که برای ماه مارس برنامه ریزی شده است، حذف خواهد شد.
بوترین در پاسخ به مدیر ارشد فناوری سابق Coinbase، بالاجی سرینیواسان (Balaji Srinivasan) که از کاربران می‌پرسید، در سال 2023 نسبت به چه چیزی خوش‌بین هستند؟ گفت، مشتاقانه منتظر رسیدن به نقطه عطف «مقیاس‌سازی جمع‌بندی اولیه» است که در نقشه راه اتریوم مشخص شده است.

ویتالیک بوترین، توضیح داد که این به معنای عرضه پیشنهاد بهبود اتریوم 4884 (EIP) است.

(مشکل کارمزد زیاد گس در شبکه اتریوم به عرضه پروپوزال EIP-4844 منجر شده است که به آن، پروتو دانک شاردینگ (Proto-danksharding) گفته می‌شود. این پروپوزال، اقدامی در راستای معرفی راهکاری موقت برای افزایش حجم بلاک در شبکه است و این امر با پیاده‌سازی فرمت و نوعی از تراکنش‌ها انجام می‌شود. این فرمت از تراکنش‌ها در شاردینگ، یکی از راهکارهای مقیاس‌پذیری اتریوم، پیاده‌سازی و اجرا می‌شوند. از آنجایی که اجرای شاردها ممکن است مدتی طول بکشد، به منظور کاهش کارمزد‌های زیاد گس که کاربران در حال حاضر پرداخت می‌کنند، این فرمت جدید تراکنش‌ها پیاده‌سازی می‌شوند. به دلیل آنکه پروپوزال EIP-4844 یک راهکار موقت محسوب می‌شود، مقدار حجم بلاک محدودی افزوده می‌شود. این مقدار، در پیاده‌سازی کامل زنجیره‌های شارد، تقریبا ۱۶ مگابایت حجم بلاک به شبکه اضافه می‌کند.)

انتظار می‌رفت EIP-4884 در ابتدا در شانگهای بسته‌بندی شود، و «پرتو-دانک‌شاردینگ» را برای افزایش قابل‌ توجه مقیاس‌ پذیری لایه ۲ (The Surge) پیش از اجرای کامل به‌روزرسانی عمده Sharding در اواخر سال آینده معرفی کند.

ویتالیک بوترین سه مرحله از مدل اعتماد را به شکل زیر بیان کرد:

مرحله ۰: که ویتالیک بوترین آن را به داشتن «چرخ‌های آموزشی کامل» تشبیه می‌کند، الزامات لازم را برای تمام تراکنش‌های زنجیره‌ای دارد و به کاربران امکان برداشت دارایی‌های خود را بدون اپراتور می‌دهد.

مرحله ۱: یا «چرخ‌های آموزشی محدود» باید دارای یک روش تأیید تراکنش مانند اثبات تقلب یا طرح اثبات اعتبار برای پذیرش یا رد تراکنش‌هایی باشد که توسط قرارداد هوشمند همراه با یک شورای امنیتی مهم برای نظارت بر فرآیند، مجاز می‌شود.

مرحله ۲: “هیچ چرخ آموزشی” ندارد و باید دارای دو اثبات کننده جداگانه کلاهبرداری، دو اثبات کننده اعتبار مجزا، یا یکی از هر کدام باشد. ارتقا در این مرحله مجاز است اما باید بیش از ۳۰ روز تاخیر داشته باشد.
ویتالیک بوترین چندین حوزه از رمزارزها را که باید اصلاح شوند، از جمله مقیاس ‌پذیری، حفظ حریم خصوصی، تجربه کاربر و ایمن‌تر کردن حساب‌های کاربری برای کاربران معمولی نسبت به سرویس‌های متمرکز را بیان کرده و روی آن ها تاکید کرد.

ویتالیک بوترین همچنین پرداخت‌ها و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) را بخشی از این آینده می‌داند که توسط سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAOs) طراحی شده‌اند.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *