لطفا نظر خود را در رابطه با وبسایت وارد کنید! (اختیاری)

فهرست مطالب

افراد زیادی در حال حاضر روی این ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند اما سوالی که ممکن است برای بسیاری از معامله‌گران پیش بیاید این است که آیا تتر واقعا یک سرمایه‌گذاری امن است؟ آیا شبکه تتر از شفافیت و مقررات لازم برای برای تامین امنیت کاربران برخوردار است؟ 

تتر چیست؟

ارز دیجیتال تتر یک استیبل‌کوین بسیار پرکاربرد است که سال‌هاست معامله‌گران بازار ارزهای دیجیتال از آن برای معاملات خود استفاده می‌کنند. استیبل‌کوین‌ها توسط یک دارایی واقعی مانند ارز فیات یا فلزات گرانبها پشتیبانی می‌شود. از این رو، ارزش‌ها عمدتا ثابت است و در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال نوسان کمتری دارد.

تتر با این هدف توسعه پیدا کرده است که دارایی دیجیتال امنی ارائه کند که بهای آن بدون توجه به شرایط بازار تقریبا ثابت است. معامله‌گران با این هدف از تتر استفاده می‌کنند که نقدینگی ثابت و قابل اعتمادی برای معاملات کریپتو داشته باشند و در مواجهه با زیان غیر قابل پیش‌بینی ناشی از نوسانات شدید قیمت‌ها، جان سالم به در ببرند. دای، ترا و دلار پکس، از رقبای اصلی تتر محسوب می‌شوند.

آیا پشتوانه‌های تتر قابل اعتماد هستند؟

مسئله دیگری که برای پاسخ به سوال آیا تتر ایمن است باید مورد بررسی قرار بگیرد پشتیبانی از این استیبل کوین است. ایده پشت تتر این بود که ۱۰۰% توسط USD پشتیبانی شود. اما ظاهراً فقط ۳.۹٪ از تترهای موجود توسط پول نقد پشتیبانی می شود و ۶۴.۴ درصد آن به پشتوانه اسناد تجاری ایجاد شده است. اوراق تجاری نشان دهنده نوعی وام کوتاه مدت است که به شرکت ها داده می شود. تتر هیچ اطلاعاتی در مورد نوع وام یا وام گیرندگان به اشتراک نمی گذارد. همچنین مشخص نیست که آیا دسترسی Tether به آن پول آسان است یا خیر.

نگرانی دیگر مربوط به خود حسابرسی است. حسابرسی تتر توسط شرکت حسابداری مور کیمن انجام شد اما یک حسابرسی مستقل کامل نبود. تتر، در حالی که تأیید می کند که هر کوین پشتوانه دارد، چندان اصرار ندارد که این پشتیبانی با دلار صورت می گیرد.

تتر چگونه کار می‌کند؟

قبل از آنکه در مورد امنیت تتر صحبت کنیم بهتر است به این سوال پاسخ دهیم که تتر چگونه کار می‌کند، وقتی کاربری ارز فیات را در قالب تتر ذخیره می‌کند و ارز فیات را برای خرید USDT می‌فروشد، مبلغ دیجیتال مربوطه از سوی تتر به‌صورت توکن صادر می‌شود. سپس USDT را می‌توان ارسال، ذخیره یا مبادله کرد. اگر کاربری ۱۰۰ دلار برای خرید تتر بفروشد، با توجه به نسبت ۱ به ۱ تتر با دلار، ۱۰۰ توکن دریافت خواهد کرد.

زمانی که کاربران توکن‌ها را به ارز فیات تبدیل می‌کنند، کوین‌های تتر از بین می‌روند و از گردش خارج می‌شوند. تتر نیز مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال بر بستر بلاکچین کار می‌کند. توکن‌های تتر در بلاکچین‌های مختلفی مانند اومنی (Omni)، لیکوئید (Liquid)، اتریوم و ترون پشتیبانی می‌شوند.

تاثیر تتر بر بازار چگونه است؟

برای تکمیل پاسخ به سوال آیا تتر ایمن است به تاثیر این استیبل کوین بر بازار می پردازیم. بسیاری از متخصصان، از جمله تحلیلگران JPMorgan، معتقدند که تتر آن طور که باید ضامن ثبات نیست. برعکس، یک تهدید بالقوه برای ثبات مالی در نظر گرفته می شود. تتر توسط معامله گران برای ایمن نگه داشتن وجوه دیجیتالی خود در طول دوره های پرنوسان در بازار ارزدیجیتال استفاده می شود. استیبل کوین امکان ایمن نگه داشتن وجوه بدون تعویض آنها را به فیات می دهد. بنابراین، در بین معامله گران، دارندگان Tether زیادی وجود دارد.

اگر اعتماد به تتر کاهش یابد، دارندگان USDT ممکن است شروع به فروش استیبل کوین کنند. اگر تتر توسط USD پشتیبانی می شد مشکلی ایجاد نمی شد. اما تتر با اسناد تجاری پشتیبانی می شود. به همین دلیل است که متخصصان شک دارند که شبکه Tether بتواند در صورت تمایل دارندگان تتر به فروش ارز های خود به آنها دلار پرداخت کند.

همچنین، تتر مانند هر بانک یا موسسه مالی عمل می کند با این تفاوت که الزامات مالی آنها را ندارد و همان تضمینی را که یک بانک یا یک موسسه مالی ارائه می دهد ارائه نخواهد داد. این یکی دیگر از نگرانی هایی است که توسط تحلیل گران بازار مطرح می شود. اکنون، استیبل کوین ها به ویژه تتر، بخش بزرگی از دنیای ارزهای دیجیتال را تشکیل می دهند. اگر استیبل کوین ها سقوط کنند، کل اکوسیستم ممکن است سقوط کند یا به شدت آسیب ببیند.

امنیت تتر چگونه تامین می‌شود؟

تتر بلاکچین اختصاصی خود را ندارد و در بستر سایر بلاکچین‌ها فعالیت می‌کند. تتر در حال حاضر روی شبکه‌های بیت کوین (Bitcoin)، اتریوم (Ethereum)، ترون (Tron)، الگوراند (Algorand)، ایاس (EOS) و شبکه OMG فعالیت می‌کند. امنیت تتر توسط الگوریتم‌های هش شبکه‌های ذکر شده ایمن می‌شود.

امنیت پایه هم توسط ماینرها و نودهایی کنترل می‌شود که امنیت این شبکه‌ها را از طریق الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) و الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) تامین می‌کنند. تمام این شبکه‌های بلاکچینی که میزبان قراردادهای هوشمند و توکن‌های USDT هستند از امنیت بالایی برخوردار هستند و به همین دلیل می‌توان گفت که تتر هم امن است.

آیا خرید تتر امن است؟

از نظر فناوری USDT، امنیت تتر کاملا تامین شده است. تتر یک توکن متمرکز است که روی بلاکچین غیر متمرکز اتریوم- یکی از بهترین‌ها از نظر امنیت تکنولوژی بلاکچین توسعه یافته است و توسط ۱ دلار آمریکا که در ترازنامه Tether Ltd به شکل پول نقد و اوراق دولتی ذخیره شده است، پشتیبانی می‌شود.

هرچند احتمال حمله به کیف اتریوم یا کیف پول صرافی شما بسیار کم است، اما ممکن است که Tether Ltd ورشکسته شود یا دلارهای سپرده‌شده با آن‌ها از دست برود. همچنین ممکن است دلار که پشتوانه تتر است، ارزش خود را از دست بدهد و در نتیجه قدرت خرید شما کاهش چشمگیری پیدا کند.

اگر چه امنیت تتر قابل قبول و کوین USDT امن است، ارزش دلار آمریکا به‌عقیده ما دیگر امن یا قابل اعتماد نیست. مهم‌تر از همه این‌که تتر دیگر از نسبت ۱ به ۱ با دلار آمریکا پشتیبانی نمی‌شود و مبتنی بر یک سیستم ذخیره کسری‌ست که تتر در آن بر اساس بسیاری از منابع از جمله افرادی که ظاهرا برای شرکت کار کرده‌ و توکن را صادر کرده‌اند، تنها ۷۴% پشتیبانی می‌شود. این مسئله موید آن است که در هنگام شمارش دلار آمریکا یا تتر، این رمزارز متحمل ضرر خواهد شد: هر توکن تتر ۷۴ سنت ارزش خواهد داشت!

علی‌رغم این‌که استیبل‌کوین انتخابی محبوب در بین معامله‌گران ارزهای دیجیتال هستند، از نظر امنیت تتر و مسائل نقدینگی و این‌که آیا ذخایرش برای پوشش تعداد توکن‌های USDT در گردش کافی‌ست یا خیر، بحث‌های زیادی وجود دارد.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *