1

فهرست مطالب

  • به‌روز رسانی شانگهای
  • مشکلات هاردفورک
اتریوم شانگهای

نسخه آزمایشی به‌روزرسانی شانگهای اتریوم انجام شد

به‌روز رسانی شانگهای

به‌روز رسانی شانگهای که با نام هاردفورک شاپلا (Shapella) نیز شناخته می‌شود، روز سه‌شنبه با موفقیت بر روی شبکه آزمایشی گوئرلی (Goerli) انجام شد. این آخرین آزمایش قبل از انجام به‌روزرسانی نهایی است که به اعتبارسنج‌ها اجازه می‌دهد تا اتریوم‌های سهام‌گذاری‌شده خود در زنجیره بیکن را برداشت نمایند. البته تیم توسعه‌دهنده اتریوم که با نام بیکو شناخته می‌شود، خاطرنشان کرد این فرآیند بدون مشکل اجرا نشد؛ زیرا چندین اعتبارسنج شبکه آزمایشی پیش از انجام فورک، نرم‌افزار کلاینت خود را به‌روزرسانی نکرده بودند. انتظار می‌رود که به‌روزرسانی شاپلا در اوایل آوریل (اواسط فروردین) بر روی شبکه اصلی اتریوم اجرا شود.

با این حال، مشکلاتی در مورد هاردفورک وجود داشت.

مشکلات هاردفورک

تیم بیکو، توسعه‌دهنده اتریوم، خاطرنشان کرد:
سپرده‌ها در حال پردازش هستند، اما به نظر می‌رسد چندین اعتبارسنج ارتقاء نیافته‌اند. یکی از چالش‌های اعتبارسنجی شبکه آزمایشی این است که با توجه به بی‌ارزش بودن ETH، انگیزه کمتری برای اجرای آن وجود دارد.
او اعتبارسنجی‌های شبکه آزمایشی را مقصر دانست که «انگیزه کمتری» برای ارتقا دارند، با توجه به اینکه اتریوم Goerli «بی‌ارزش است»، اما انتظار دارد اعتبارسنج‌ها تنظیمات مناسب را قبل از فورک شبکه اصلی اتریوم انجام دهند.
محقق اتریوم “terence.eth” توضیح داد که 15 دوره طول کشید تا Shapella روی شبکه آزمایشی Goerli فورک شود.
در حالی که ارتقاء Shapella شامل پنج EIP مختلف است، اما EIP-4895 اتریوم را یک قدم به یک سیستم کاملاً کاربردی اثبات سهام نزدیک‌تر می‌کند.
هارد فورک امکان برداشت جزئی و کامل را فراهم می‌کند و از نظر تئوری، 17.6 میلیون ETH را در هنگام فورک Shapella باز می‌کند که با قیمت های فعلی معادل بیش از 30 میلیارد دلار است.
با این حال، طبق گفته بنیاد اتریوم، چندین مکانیسم برای جلوگیری از ورود سیل عرضه ETH به بازار وجود دارد.
ارتقاء شانگهای برداشت مرحله‌ای اعتبارسنجی را فعال می‌کند و به کاربرانی که استیک کرده‌اند اجازه می‌دهد به ETH و پاداش‌های خود دسترسی داشته باشند.
۵۲۲ هزار اعتبار سنج فعال در اتریوم وجود دارد و پس از ارتقاء، تنها ۱.۶-۱.۸ هزار اعتبارسنجی در روز می‌توانند از آن خارج شوند.
تعداد برداشت‌های مجاز در یک دوره 24 ساعته فقط حدود 0.40٪ از کل ETH را نشان می‌دهد، زیرا فقط روزانه 2200 برداشت قابل پردازش است.
این به این دلیل است که در بیشتر موارد، حداکثر ۱۰ اعتبارسنج را می‌توان به یک دوره اختصاص داد و تقریباً پنج یا شش دقیقه طول می‌کشد تا یک دوره پردازش شود.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *