1

فهرست مطالب

ریال دیجیتال

ریال دیجیتال ۱۸ بهمن رونمایی خواهد شد

به گفته محمدرضا مانی‌یکتا، مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی، رمزریال بعد از اجرای آزمایشی در کیف پول‌های سه بانک ملی، ملت و تجارت قرار است ۱۸ بهمن‌ماه با مجوز بانک مرکزی در تمام بانک‌ها وارد فاز عملیاتی و برای پرداخت‌های خرد به کار گرفته شود. البته سایر مسئولان بانک مرکزی تاکنون اجرای فاز عملیاتی ریال دیجیتال در این تاریخ را تأیید نکرده‌اند.
به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از پیوست، پروژه ریال دیجیتال از سال ۹۷ تا کنون در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد و اجرای پیش‌آزمایشی آن در سال ۱۴۰۰ کلید خورد و در نهایت در سال ۱۴۰۱ وارد فاز آزمایشی شد.

تاکنون طبق گفته محمدرضا مانی‌یکتا، مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی، فاز آزمایشی این طرح با ۵۰۰ کاربر در سه بانک ملی، ملت و تجارت اجرایی شده و قرار است با رونمایی رسمی از این طرح در اواسط بهمن ماه، برای تمامی بانک‌های کشور امکان توزیع ریال دیجیتال و احراز هویت کاربران برای استفاده از آن فراهم شود. گفتنی است سایر مسئولان بانک مرکزی تاکنون اجرای فاز عملیاتی ریال دیجیتال در این تاریخ را تأیید نکرده‌اند.
بر اساس پیش‌نویس ریال دیجیتال، بانک مرکزی وظیفه مدیریت چرخه عمر ریال دیجیتال و تعریف دسترسی بانک‌ها و مسدود و فعال‌سازی و تعریف و اعمال سیاست‌های کلان مدیریت زیست‌بوم ریال دیجیتال را بر عهده دارد و متولی دفترکل توزیع‌شده و مشارکت در تأیید تراکنش‌ها و اجرای قراردادهای هوشمند است.همچنین مسئولیت احراز هویت کاربران و فعال‌سازی کیف‌پول‌های دیجیتال ریالی بر عهده بانک‌های عضو متولی است.
علی صالح آبادی رئیس سابق بانک مرکزی در اوایل سال ۱۴۰۱ گفته بود که در سال جاری و پس از راه اندازی ریال دیجیتال مردم می توانند اسکناس ریالی خود را به بانک مرکزی تحویل داده و معادل ریالی آن را دریافت کنند که این ریال دیجیتال نمی تواند برای سرمایه گذاری استفاده شود و فقط یک جایگزین است.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *