1

فهرست مطالب

  • ماینرها و نودها چگونه تراکنش‌های بیت کوین را مدیریت می‌کنند؟
  • تفاوت ماینر و نودها
  • کلام آخر
ماینر و نود چه تفاوتی دارند

ماینر و نود چه تفاوتی دارند؟

به علت سیستم پیچیده‌ای که بیت‌کوین دارد درک آن بسیار دشوار است. این موضوع باعث شده تا بسیاری از افراد در طول سال‌ها آن را به‌عنوان یک طرح پانزی رد کنند.

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای درک تمام نقش‌ها و مسئولیت‌های شرکت‌کنندگان شبکه بیت‌کوین، دنبال‌کردن یک تراکنش از ابتدا تا انتها است. با انجام این کار، می‌توان تفاوت‌های کلیدی بین گره‌های بیت‌کوین و ماینرها را بهتر مشاهده کرد.

ماینرها و گره‌ها ستون فقرات شبکه بیت‌کوین را تشکیل می‌دهند. در مجموع، آن‌ها برای تسهیل تراکنش‌ها، اجرای قوانین شبکه و توزیع ۲۱ میلیون بیت‌کوین تشویق می‌شوند.

تفاوت عمده بین سیستم‌های مالی سنتی و بیت‌کوین این است که هرکسی می‌تواند بدون اجازه شخص دیگر به یک اپراتور نود (گره) یا ماینر تبدیل شود. این باعث می‌شود شبکه بیت‌کوین غیرمتمرکز باشد.

برای درک بیشتر در مورد آنچه که ماینرها و گره‌ها واقعاً انجام می‌دهند، یک تراکنش استاندارد بیت کوین را بررسی می‌کنیم.

ماینرها و نودها چگونه تراکنش‌های بیت کوین را مدیریت می‌کنند؟

هنگامی که کاربر یک تراکنش را ارسال می‌کند، پروتکل gossip از طریق شبکه منتشر می‌شود. تراکنش به چند نود ارسال می‌شود که قبل از ارسال آن به نودهای بیشتر، اعتبار آن بررسی می‌شود و تا زمانی که یک تراکنش در حالت Pending باشد، اعتبارسنجی آن ادامه خواهد داشت.

گره‌ها یک نسخه کامل از بلاکچین بیت کوین را در خود نگه می‌دارند، که مانند یک دفتر کل جهانی است. این شامل تاریخچه تمام تراکنش‌ها انجام شده و در حال انجام است.

هنگامی که نودها یک تراکنش را تأیید می‌کنند، آن را در حالت Pending نشان می‌دهند تا زمانی که یک نود تخصصی، معروف به ماینر، یا مجموعه‌ای از ماینرها (استخر استخراج)، تراکنش را دریافت کند.

ماینرهای بیت کوین در سرتاسر جهان برای تأیید تراکنش‌های در حال انتظار با یکدیگر رقابت می‌کنند. رفتن از حالت “در انتظار” به “تأیید شده” به این معنی است که تراکنش به سیستم (بلاکچین) اضافه شده است و گیرنده تراکنش بیت‌کوین را قادر می‌سازد آن را برای کاربر دیگری ارسال کند.

ماینرها به‌جای تأیید یک‌به‌یک تراکنش‌ها، تراکنش‌های در حال انتظار را به بلاک‌هایی تبدیل می‌کنند. بلاک تأیید شده در سراسر شبکه به نودها فرستاده می‌شود تا اطمینان حاصل شود که بلاک معتبر است و به قوانین شبکه پایبند است. پس از تأیید اعتبار، نودها بلاک را به بلاک‌های قبلی اضافه می‌کنند و در نتیجه یک زنجیره بلوکی ایجاد می‌کنند.

تفاوت ماینر و نودها

برای اینکه یک ماینر بتواند یک تراکنش معتبر را انتخاب کند اول باید یک (نود کامل) را اجرا نماید، ماینر بدون فول نود نمی‌تواند بفهمد که معاملات فعلی بلاکچین دارای اعتبار هستند یا خیر.

برای بیان ساده‌تر از تفاوت عملکرد ماینر و نود می‌توان گفت که نود وظیفه اعتبارسنجی تراکنش را بر عهده دارد و پس از انجام اعتبارسنجی، اطلاعات را به نود بعدی انتقال می‌دهد، پس از این عملیات ماینر اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ایجاد بلاک‌های جدید را انجام می‌دهد.

توجه داشته باشید که هم ماینر و هم نودها کار اعتبارسنجی را انجام می‌دهند و هر دوی آن‌ها می‌توانند در فرایند اجماع بلاکچین نقش داشته باشند.

کلام آخر

هیچ ماینر یا گره‌ای نمی‌تواند شبکه را کنترل کند. آن‌ها هر کدام کنترل‌ها و تعادل‌هایی را روی یکدیگر قرار می‌دهند تا مطمئن شوند هیچ‌کس سیستم را فریب نمی‌دهد. یک شبکه پولی باز و بدون مجوز برای مشارکت همه می‌تواند بسیار انعطاف‌پذیر، در دسترس و فراگیرترین سیستم مالی در جهان باشد.
امیدوارم این مقاله از صرافی تتر برای شما مفید بوده باشد.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *