1

فهرست مطالب

  • خلاصه ای از فناوری بلاکچین و ارز های دیجیتال
  • فرصت های بلاکچین در عرصه بهداشت و درمان
  • شفافیت زنجیره تامین
  • پرونده الکترونیک سلامت
  • قرارداد های هوشمند برای بیمه
  • تایید صلاحیت کادر پزشکی
  • امنیت اینترنت اشیا برای نظارت از راه دور
  • مزایای بلاکچین برای صنعت بهداشت و درمان
کاربرد ارز های دیجیتال و فناوری بلاکچین در بهداشت و درمان

کاربرد ارز های دیجیتال و فناوری بلاکچین در بهداشت و درمان

در این مقاله از صرافی تتر قصد داریم تا در رابطه با کاربرد ارز های دیجیتال و فناوری بلاکچین در بهداشت و درمان آشنا شویم. بدیهی است که امروزه ارز های دیجیتال و فناوری منحصر به فرد بلاکچین، از به روز ترین مباحث جهان به شمار می روند. این دارایی های ارزشمند نه تنها برای سرمایه گذاری و خرید و فروش مورد استفاده قرار می گیرند، بلکه در زمینه های دیگری همچون بهداشت و درمان نیز مفید واقع می شوند. صنعت درمان و مراقبت های بهداشتی، همواره بر نوآوری و پیشرفت در ارتباط با مراقبت های بالینی و بهبود سلامت بیمار متمرکز بوده است. با این حال، در تمام تاریخچه بهداشت و درمان، این موضوع وجود داشته است که روند پذیرش فناوری مربوط به فرآیند های تجاری، کند بوده است. این امر به دلیل عدم تمرکز کافی، از سوی سازمان های مراقبت های بهداشتی و سرمایه گذاری های کوچک در زمینه مراقبت های بالینی است. اکنون که ارز های دیجیتال و فناوری بلاکچین، در حال ایجاد تحولی عظیم در تمامی صنایع جهان هستند، حوزه بهداشت و درمان نیز از مزایای بی شمار این نوع فناوری های خاص بی نصیب نمانده است.

خلاصه ای از فناوری بلاکچین و ارز های دیجیتال

فناوری بلاکچین، یکی از منحصر به فرد ترین فناوری های روز دنیا است که با تمرکز زدایی و حذف واسطه های قانونی، انقلابی عظیم در تمام صنایع جهان ایجاد کرد. در اصل، بلاکچین یک پایگاه داده توزیع شده است که نیاز انسان به مراجع قانونی را از بین برده و از طریق قرارداد های هوشمند در زنجیره خود، تمام فعالیت های انسانی و یا معاملاتی را تسهیل می کند. از بلاکچین در صنایعی همچون ارز های دیجیتال، مبادلات هوشمند، خدمات درمانی، هوا شناسی، استقراض وام و بسیاری از فعالیت های دیگر استفاده می شود.
ارز های دیجیتال به دارایی های ارزشمندی گفته می شود که به صورت مجازی در دسترس عموم قرار می گیرند و امروزه غوغایی در جهان به پا کرده اند. بسیاری از افراد تصور می کنند ارز دیجیتال و بلاکچین یک فناوری هستند، در صورتی که این دو تکنولوژی تفاوت های مشهودی داشته و تنها یکدیگر را به تکامل می رسانند. امروزه ارز های دیجیتال به یکی از پرطرفدار ترین بازار های مالی جهان تبدیل شده اند. زیرا این دارایی ها از طریق فناوری بلاکچین، ارز مجازی غیر متمرکزی که با استفاده از شبکه همتا به همتا معاملات را تسهیل می کند را به افراد سراسر جهان ارائه می دهند.

فرصت های بلاکچین در عرصه بهداشت و درمان

با آن که اغلب افرادی که در حوزه ارز های دیجیتال به فعالیت می پردازند بلاکچین را یک فناوری مختص به سرمایه گذاری کریپتویی و پایگاه داده ای برای ارز های دیجیتال می دانند، اما باید گفت که این تکنولوژی خاص، تنها برای ثبت تراکنش های ارز های رمزنگاری شده و معاملات دیجیتالی کاربرد ندارد، بلکه در زمینه بهداشت و سلامت نیز تاثیرات مفیدی از خود نشان داده است. در کل، بلاکچین شبکه ای ایمن تر و سازمان دهی شده را به تمام صنایع جهان ارائه می دهد و از کلاهبرداری و تقلب، به شدت جلوگیری می کند. از آنجا که تقلب های بسیاری در زمینه بهداشت و درمان صورت می گیرد، بلاکچین می تواند مزایای بی شماری را به این عرصه اعطا کند. طبق گزارشی که از دانشکده‌ پزشکی هاروارد به دست آمده است، سالانه حدود ۴۴۵ میلیارد دلار در صنعت سلامت به‌ دلیل کلاهبرداری و تقلب از دست می ‌رود و این آمار روز به روز در حال افزایش است. اما بلاکچین، می تواند به صنعت بهداشت و درمان، سامانه ای را ارائه دهد که از تقلب و کلاهبرداری جلوگیری کرده و با امنیت بسیار بالایی به فعالیت بپردازد. البته این تنها یکی از کاربرد های بلاکچین در حوزه بهداشت و سلامت است، ویژگی های دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به طور کامل شرح داده ایم.

شفافیت زنجیره تامین

مانند هر حوزه دیگری، یکی از چالش های بزرگ در سراسر بخش های گوناگون مراقبت های بهداشتی، اطمینان از منشأ کالا های پزشکی برای تایید اصالت آن ها است. سیستمی که مبتنی بر بلاکچین باشد، این مشکل را برطرف می کند. زیرا مشتریان با استفاده از سیستمی که مبتنی بر بلاکچین باشد، می توانند کالا ها را با شفافیت بیشتری انتخاب کرده و از اصالت کالا ها اطمینان کامل داشته باشند. بلاکچین یک شبکه شفاف و مطمئن را ارائه می کند که از طریق قرار داد های هوشمند کار می کند. این امر برای بخش های مختلف صنعت بهداشت، به خصوص بازار دارو، از اولویت ها به شمار می رود. زیرا استفاده از دارو های تقلبی می تواند خسارت های جبران ناپذیری داشته باشد.
از سوی دیگر بلاکچین کاربرد زیادی در زنجیره تامین دارد. این امر برای دستگاه‌ های پزشکی از اهمیت بالایی برخوردار است. برای مثال، پلتفرم MediLedger، نمونه ای برجسته از پروتکل بلاکچین است که به شرکت ها در سراسر زنجیره تامین دارو های نسخه ای، امکان می دهد اصالت دارو ها و همچنین تاریخ انقضا و سایر اطلاعات مهم را تأیید کنند. در این پلتفرم هر شخص فعال برای استفاده از داده ها، باید مجوز داشته باشد که این امر امنیت را در سراسر شبکه ایجاد می کند.

پرونده الکترونیک سلامت

یکی دیگر از مشکلاتی که در صنعت بهداشت و درمان بسیار مشهود است، نامنظم بودن سوابق پزشکی است. درواقع پزشکان و کلینیک های ارائه دهنده خدمات پزشکی از سراسر جهان، همیشه با مشکل سازماندهی و ثبت تمامی اطلاعات و سوابق بیماران رو به رو بوده اند. به خصوص در بسیاری از موارد دیده می شود که پرونده سوابق درمانی یک فرد گم شده و یا ناقص است. بلاکچین می تواند این مشکل را نیز حل کند. درواقع بلاکچین یک پایگاه داده بزرگ است که نه تنها تمامی سوابق را ثبت می کند، بلکه زمانی که یک داده وارد شبکه بلاکچین شود، به هیچ عنوان امکان حذف و از بین بردن آن وجود نخواهد داشت. از همین روی تمامی سوابق پزشکی افراد به بهترین شکل حفظ شده و حتی این امر هزینه کمتری نسبت به روش های متمرکز و سنتی را در بر می گیرد. در سیستم های مبتنی بر بلاک چین، سوابق پزشکی هر بیمار یا شخصی که وارد شبکه بشود، از یک امضای دیجیتالی اختصاصی برخوردار است که هویت و تمام سوابق پزشکی فرد را نشان خواهد داد. پلتفرم Medicalchain، یکی از ارائه دهندگان این نوع خدمات است.

قرارداد های هوشمند برای بیمه

برخی از شرکت های فعال در زمینه تکنولوژی، سیستم‌ های مبتنی بر بلاکچین را ارائه می ‌کنند که مراقبت‌ های بهداشتی، مانند شرکت‌ های دارویی، OEM های تجهیزات پزشکی، عمده‌ فروشان، بیمه‌ گران می ‌توانند هویت خود را به عنوان سازمان تأیید کنند، جزئیات قرارداد را ثبت کنند و تراکنش‌ ها را ردیابی کنند. این نوع ارائه دهندگان خدمات مبتنی بر بلاکچین، فضایی فراتر از مدیریت زنجیره تامین را ایجاد می کنند تا شرکت های تجاری و ارائه دهندگان بیمه در بخش مراقبت های بهداشتی، بتوانند از طریق قرارداد های هوشمند، کاملا خودکار عمل کنند.
با به اشتراک گذاشتن قرارداد های دیجیتالی بین تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و سازمان های مراقبت های بهداشتی که در دفتر کل بلاکچین وارد شده اند، به جای اینکه هر کاربر نسخه خاص خود را از قرارداد ها داشته باشد، می توانند به طور قابل توجهی اختلافات مربوط به ادعا های استرداد وجه پرداختی برای داروهای نسخه ای و سایر کالاها را کاهش دهند. همچنین قرارداد های هوشمند مشترک را می توان برای مدیریت قرارداد های بیمه پزشکی برای بیماران مورد استفاده قرار داد. پس از دیجیتالی شدن این داده ها و دسترسی آسان، ارائه دهندگان بیمه می توانند از تجزیه و تحلیل های پیشرفته تری برای بهینه سازی نتایج و هزینه های سلامت استفاده کنند.

تایید صلاحیت کادر پزشکی

مانند تایید اصالت کالا دارو و تجهیزات پزشکی، از فناوری بلاک چین می توان برای تایید یا تکذیب مدارک پزشکی نیز استفاده کرد. اساسا، فناوری بلاک چین می ‌تواند با هدف ردیابی تجربه متخصصان پزشکی، به کار گرفته شود. جایی که موسسات پزشکی و سازمان‌ های بهداشتی قابل اعتماد می ‌توانند اعتبار کارکنان خود را ثبت کنند و به نوبه خود، به تسهیل فرآیند استخدام برای سازمان‌ ها کمک کنند. پلتفرم ProCredEx، مستقر در ایالات متحده سیستم تأیید اعتبار پزشکی را با استفاده از پروتکل بلاک چین R3 Corda توسعه داده است.

امنیت اینترنت اشیا برای نظارت از راه دور

یکی از بزرگ ‌ترین مسائل در سلامت دیجیتال، اتخاذ راه‌ حل‌ های نظارت از راه دور است که در آن از انواع حسگرهایی که علائم حیاتی بیماران را اندازه ‌گیری می ‌کنند استفاده می ‌شود، تا به پزشکان مراقبت‌ های بهداشتی، دید بیشتری نسبت به سلامت بیماران داده شود و مراقبت‌ های پیشگیرانه ‌تر به عمل بیاید. اینترنت اشیاء می تواند در این زمینه بسیار مفید واقع شود. اما امنیت، یک مسئله بزرگ در زمینه بهداشت و اینترنت اشیاء است، از نظر اطمینان از خصوصی و امن بودن داده ‌های بیمار و اینکه برای ایجاد اطلاعات نادرست دستکاری نمی ‌شوند. فناوری بلاکچین می تواند به نظارت ایمن و از راه دور دستگاه های IoT، کمک شایانی کند.
به این شکل که، رمزنگاری بلاکچین تضمین می‌ کند که تنها طرف‌ های مجاز می ‌توانند به داده‌ های شخصی دسترسی داشته باشند، داده ‌هایی که به عنوان یک تابع هش منحصربه‌فرد در بلاک چین ذخیره می ‌شود. به همین ترتیب، هر گونه تغییر در داده ‌های منبع، یک تابع هش متفاوت ایجاد می‌کند و کاربر برای رمزگشایی تابع هش در داده های منبع، باید مجموعه خاصی از کلید های رمزنگاری را داشته باشد. در پی همین موضوع، هنگامی که داده های بیمار در دفتر کل بلاک چین به عنوان یک تابع هش ثبت می شود، دستکاری در آن تقریبا غیرممکن است، زیرا نیاز به دسترسی به تمام نسخه های ذخیره شده دارد. ماهیت غیرمتمرکز زنجیره بلوکی به این معنی است که دستگاه‌ های اینترنت اشیا می ‌توانند مستقیماً با یکدیگر تعامل داشته باشند، بدون اینکه از یک سرور متمرکز عبور کنند. این امر امکان قرار گرفتن داده ها در معرض حملات DDoS، را از بین برده و داده ها را به امن ترین شکل ممکن ذخیره می کند.

مزایای بلاکچین برای صنعت بهداشت و درمان

اگر بخواهیم یک دیدگاه کلی و مختصر از کاربرد ارز های دیجیتال و فناوری بلاکچین در بهداشت و درمان داشته باشیم، موارد زیر از مهم ترین ها در این زمینه به شمار می روند:

۱. ارائه شفافیت و اطمینان خاطر برای تمامی مصرف کنندگان
۲. کاهش هزینه های موجود در عرصه بهداشت و درمان
۳. تمرکز زدایی در صنعت بهداشت و درمان
۴. صدور گواهینامه سریع تر برای سازمان های مراقبت های بهداشتی در طول فرآیند استخدام
۵. ایجاد فرصتی برای مؤسسات پزشکی، بیمه ‌گران و ارائه‌ دهندگان مراقبت‌ های بهداشتی برای کسب درآمد از اطلاعات موجود خود در مورد کارکنان گذشته و فعلی
۶. تسهیل روند تحقیقات پزشکی
۷. افزایش امنیت داده های موجود در زمینه پزشکی

همانطور که مشاهده کردید، فناوری بلاکچین می تواند در زمینه خدمات پزشکی و درمانی بسیاری از چالش ها را حل کرده و سیستمی سازمان دهی شده و امن تر را به فعالان این عرصه هدیه بدهد. به همین دلیل، روز به روز آمار استفاده از سیستم های ارائه دهنده خدمات درمانی مبتنی بر بلاکچین، رو به افزایش بوده و بیماران و متخصصان بسیاری به سوی این فناوری می شتابند. صرافی تتر امیدوار است تا با این مقاله به خوبی ارتباط نزدیک میان ارز دیجیتال و بلاکچین در بهداشت و درمان را به شما نشان داده باشد.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *