لطفا نظر خود را در رابطه با وبسایت وارد کنید! (اختیاری)

فهرست مطالب

آلت کوین ها به طور کلی به عنوان همه ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین (BTC) تعریف می شوند. با این حال، برخی از افراد آلت کوین ها را همه ارزهای دیجیتالی غیر از بیت کوین و اتریوم (ETH) می دانند زیرا اکثر ارزهای دیجیتال از یکی از این دو فورک می‌شوند.

برخی آلت‌کوین‌ها از مکانیسم‌های اجماع متفاوتی برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و باز کردن بلاک‌های جدید استفاده می‌کنند، یا تلاش می‌کنند تا با ارائه قابلیت‌ها یا اهداف جدید یا اضافی، خود را از بیت‌کوین و اتریوم متمایز کنند.

اکثر آلت کوین ها توسط توسعه دهندگانی طراحی و منتشر می شوند که دیدگاه یا استفاده متفاوتی برای توکن ها یا ارزهای دیجیتال خود دارند.

“آلت کوین” ترکیبی از دو کلمه “جایگزین” و “سکه” است. به طور کلی برای تمام ارزهای دیجیتال و توکن هایی که بیت کوین نیستند استفاده می شود. آلت کوین ها متعلق به بلاک چین هایی هستند که به صراحت برای آنها طراحی شده اند.بسیاری از آنها فورکهایی از بیت کوین و اتریوم هستند (تقسیم یک بلاک چین که با زنجیره اصلی سازگار نیست). این فورک ها معمولاً بیش از یک دلیل برای به وجود آمدن دارند. اغلب اوقات، گروهی از توسعه‌دهندگان با دیگران مخالفت می‌کنند و می‌روند تا سکه خودشان را بسازند.

نحوه کار

آلت کوین بسیار شبیه بیتکوین است. با استفاده از یک کلید خصوصی، می توانید پرداختی را از کیف پول دیجیتال خود به کیف پول کاربر دیگر ارسال کنید.

در ارزهای رمزنگاری شده از این قبیل، فناوری بلاکچین وجود دارد که در آن معاملات به صورت دائمی و عمومی ثبت می شوند، بنابراین نمی توان مبادلات را  تغییر داد یا انکار کرد.

در حالی که بیت کوین بسیار گران است، آلت کوین نسبتاً ارزان تر است. بنابراین آنها توجه بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب کرده اند.

مزایب آلت کوین‌ها

آلت کوین‌ها از ابتدا برای جبران ضعف‌های بیت کوین به وجود آمدند. بنابراین در حالت مقایسه با بیت کوین، چند مزیت کلی دارند:

  • Altcoin ها، تراکنش‌ها را معمولاً با سرعت بیشتری پردازش می‌کنند. بیت کوین با پردازش فقط ۷ تراکنش بر ثانیه، ظرفیت تبدیل به یک رمزارز برای تراکنش‌های روزمره را ندارد. اما بسیاری از آلت کوین‌ها مانند ترون، می‌توانند تا ۲ هزار تراکنش بر ثانیه را پردازش کنند.
  • حضور آلت‌ کوین‌ها، فضای بازار رمزارزها را رقابتی کرده است. کاربران رمزارزهای مختلف با فعالیت در بازارهای متفاوت، انگیزه‌ی بیشتری برای سرمایه‌گذاری بیشتر و کسب سود پیدا می‌کنند.
  • کاهش کارمزد تراکنش‌ها یکی از مهم‌ترین مزایای آلت کوین‌ها نسبت به بیت کوین است. در حال حاضر با افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین و همچنین افزایش ترافیک شبکه، پرداخت کارمزد تراکنش‌ بیت کوین عملاً برای کاربران معمولی شبکه به‌صرفه نیست.

معایب آلت کوین‌ها

آلت کوین‌ها همزمان با ایجاد فرصت‌های متنوع و فراوان در بازار ارزهای دیجیتال، ریسک‌هایی هم برای کاربران ایجاد می‌کنند:

  • قیمت Altcoin ها بسیار به بیت کوین وابسته است. عملاً نوسانات قیمت بیت کوین روی قیمت آلت کوین‌ها تاثیر مستقیم می‌گذارد و بازارشان کاملاً مستقل نیست. به علاوه به خاطر عمر کمترشان، گاهی خطر سقوط قیمت به واسطه مشکلات فنی وجود دارد.
  • حضور آلت کوین‌های متنوع، ریسک افتادن در دام کلاهبرداری‌ و پروژه‌های اسکم را بالاتر می‌برد. ممکن است کاربران مبتدی و ناآگاه قربانی این کلاهبرداری‌ها شوند.

با توجه به این اینکه در دنیای امروز بیتکوین و رمز ارزها بسیار اهمیت پیدا کرده اند، بهتر است تا با معنا و مفهوم آلت کوین ها نیز آشنا شویم. در واقع آلت کوین ها رمز ارزهای دیجیتالی هستند که پس از موفقیت بیتکوین راه اندازی شدند. به طور کلی می توان این ارز های دیجیتال را جایگزین مناسبی برای بیتکوین دانست و تا حدودی در این مسیر نیز موفق بوده اند.

ظهور بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال، این فرصت را به افرادی که علاقه مند به سرمایه گذاری در این بخش ها هستند می دهد تا با دنیای جدیدی از رمز ارزها آشنا شوند. آلت کوین ها سعی دارند تا اشکالات بیتکوین را هدف قرار دهند و در نسخه های جدید در رقابت با آن ها پیشی بگیرند. هر آلت کوین بر اساس قوانین خاص خود عمل می کند. بیشتر آن ها به فرآیند استخراج نیاز دارند و از فناوری به نام بلاکچین استفاده می کنند که روش های ایمن و ارزان برای انجام معاملات در وب را ارائه می دهند.

بیش از ۱.۸ میلیون Altcoin تاکنون به بازار کریپتوکارنسی معرفی شده است. برخی از این الت کوین ها دارای بلاکچین اختصاصی هستند؛ اما بسیاری از آنها بر بستر سایر بلاکچین‌ها مثل بلاکچین ترون و اتریوم فعالیت می‌کنند. همین امکان، یعنی استفاده از بلاکچین سایر رمزارزها، باعث می‌شود هر کاربری در سراسر دنیا بدون دانش فنی بالا، بتواند یک توکن دیجیتالی به بازار معرفی کند. البته یکی از شروط موفقیت الت کوین ها، پذیرش توسط کاربران است. البته این پذیرش زمانی اتفاق می‌افتد که رمزارزها بتوانند کاربردی بودن خود را ثابت کنند و به حل مشکلی از دنیای بلاکچین بپردازند. بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال، توانسته کاربردی بودن خود را به فعالین بازار کریپتو ثابت کند. حال باید ببینیم کدام الت کوین می‌تواند به پادشاهی بلندمدت بیت کوین بر بازار ارز دیجیتال پایان دهد.

مطالب مشابه

سوالات متدوال

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *